Audioknihy k vám promluví i o letošních Vánocích
Kultura21.cz

Audioknihy k vám promluví i o letošních Vánocích

ohb 200I když se může zdát, že život se pod tlakem pandemie znovu zastavil, Vánoce přijdou tak či onak. Je tedy načase poohlédnout se po dárcích. Až se v prosinci otevřou obchody, bude na zákazníky čekat bohatá nadílka pěkně uleželých bestsellerů. A těm, kdo hodlají své blízké potěšit i čerstvě vydanou audioknihou, snad v orientaci pomůže následující přehled novinek vydavatelství OneHotBook.


Evžen Boček : Aristokratka u královského dvora
čte: Veronika Khek Kubařová

Pátý díl úspěšné humoristické série o trampotách „poslední aristokratky“. Na vernisáž Rembrandtova Portrétu služebné, za jehož navrácení nizozemská královna dokonce rodu z Kostky osobně poděkovala, se vydává Marie, její matka a „nějaká Tichá“, jak se vypečená „kurátorka“ panstvu představila. Podaří se trojici žen zachránit rodovou čest před výkvětem skutečné aristokracie, neřkuli Její Veličenstvo Beatrix přímo oslnit?

ohb Aristokratka

Margaret Atwoodová: Svědectví
čtou: Taťjana Medvecká, Veronika Khek Kubařová, Eva Josefíková, Martin Myšička

Dlouho očekávané pokračování dystopického bestselleru Příběh služebnice. I patnáct let poté, co služebnice Fredova uprchla z Republiky Gileád, trvá na území Nové Anglie krutovláda založená na zotročení zdravých žen schopných rodit děti. Stav prohnilého režimu nám nyní střídavě přibližuje trojice mluvčích, přičemž postupně odkrývá netušené vazby i známou pravdu, že ani svět pokřivený totalitou nebývá černobílý.

ohb Svedectvi

Carlos Ruiz Zafón: Stín větru
čte: Gustav Hašek

První díl bestsellerové série Pohřebiště zapomenutých knih. Barcelonský chlapec Daniel objeví v roce 1945 na tajuplném pohřebišti zapomenutých knih román Stín větru, jehož obsah výrazně ovlivní nejen jeho léta dospívání, ale i cestu životem a uměním. Autorem knihy je záhadný Julián Carax. Hoch o něm touží zjistit co nejvíc, a tak začne urputně pátrat…

ohb Stin vetru

Lars Kepler: Zrcadlový muž
čte: Pavel Rímský

Jediným svědkem brutálního činu je psychicky nemocný muž, jehož chatrná paměť se odmítá rozpomenout, co viděl. Komisař Joona Linna se proto znovu spojí s hypnotizérem Erikem Mariou Barkem, aby mu pomohl odhalit pravdu. Podaří se jim z choré mysli vydolovat, kdo vytáhl šestnáctiletou Jenny na dětskou prolézačku v centru Stockholmu a oběsil ji tam na ocelovém laně? A kde vlastně dívka, která už před pěti lety zmizela cestou ze školy, celou dobu byla?

ohb Zrcadlovy muz

Agatha Christie: Viděla jsem vraždu
čte: Lukáš Hlavica

Ariadne Oliverová se na halloweenské party náctiletých ocitla vcelku náhodou, nicméně mnozí vědí, že je slavnou autorkou detektivek. Jedna z pozvaných dívek – snad aby si získala pozornost – se proto přítomným svěří, že kdysi taky viděla vraždu, ale nikdo jí pochopitelně nevěří. Když se pak v knihovně najde její mrtvola, rozrušená paní Oliverová bez meškání vyhledá přítele Hercula Poirota, aby jí pomohl smrt vychloubačné slečny objasnit.

ohb Videla jsem vrazdu


Dorothy L. Sayersová: Vražda potřebuje reklamu
čte: Otakar Brousek ml.

V červnu 1933 ještě nebývalo na mediálním trhu obvyklé, aby pod schodištěm slovutné londýnské reklamní agentury dělala reklamu mrtvola. Ani firma pana Randalla nestojí o randál, takže na místo zavražděného textaře Deana záhy přijímá pana Deathe Bredona, který se uvede náručí štěpných sloganů. Leč pozor! Jen zasvěcenci vědí, jaký číman se tu dal ve skutečnosti zaměstnat – zato sám lord Petr Wimsey tuší, že pachatele zločinu je záhodno hledat přímo v budově.
Datum vydání: listopad

ohb Vrazda potrebuje reklamu

Peter May: Nezvratné alibi
Čte: David Matásek

Závěrečný díl kriminální série Akta Enzo. V elegantním pařížském bytě nastávajícího zetě Rogera Raffina se forenzní expert Enzo Macleod seznamuje se šestým z neobjasněných případů, jež se svého času staly předmětem jejich sázky. Ve vyschlém jezeře se našla mrtvola dívky. Aby vyhrál, pouští se do zdánlivě neřešitelného vyšetřování a vůbec netuší, že záhy své blízké vystaví hrůze, kterou by si nepředstavil ani v nejdivočejších snech.
Datum vydání: listopad

Sally Rooney: Normální lidi
čte: Tereza Dočkalová

Connell a Marianne vyrůstají na maloměstě, jenže tím veškerá podobnost končí: on na střední škole patří ke hvězdám, kdežto ona je outsider. Když se spolu jednou dají do řeči, změní to jejich život od základů. Přestože vzešli z rozdílných prostředí, přitahují se k sobě jako dva magnety. Zatímco Marianne čím dál víc propadá sebedestrukci a Connell hledá smysl života ve vnitřním světě, oba čelí kardinální otázce, jak daleko dokáží zajít, aby druhého zachránili.
Datum vydání: listopad

Stephen King: Ústav
čte: Martin Preiss

V domě na klidné příměstské ulici vetřelci tiše zavraždí rodiče Luka Ellise a uneseného chlapce naloží do černého SUV. Krvavá noční operace netrvá ani dvě minuty. Luke se probouzí v Ústavu, v místnosti, která vypadá stejně jako jeho pokoj – až na to okno… Novinka „krále hororu“, děsivá stejně jako autorova Žhářka a úžasně imaginativní jako kultovní To, přináší dramatický příběh o dobru a zlu ve světě, kde hodní kluci nutně nevyhrávají.
Datum vydání: listopad

Anthony Ryan: Volání vlka
čtou: Ivan Lupták a Milena Steinmasslová

Vélin Al Sorna je ve Sjednoceném království žijící legendou. Pod jeho vedením byly dobyty celé říše – a jen díky jeho oběti bylo poraženo zlo strašlivější než cokoli, co svět doposud spatřil. Ze zámoří sem ale začínají doléhat zvěsti o Ocelové hordě. Udatný válečník vychovaný Šestým řádem sice už po střetech netouží, avšak rozhodne se s novou hrozbou utkat tváří v tvář. Až v říši kupeckých králů na Dálném západě si Vélin uvědomí strašlivou pravdu: jsou bitvy, v nichž možná nezvítězí ani on…

ohb Volani vlka

Bernard Cornwell: Poslední království
čte: Vasil Fridrich

Uhtred z Bebbanburgu přišel na svět v 9. století, kdy jeho rodnou Británii pustošily vpády loupeživých vikingů. Jeho život se obrátil naruby poté, co jeho bratra i otce zabili krvelační Dánové. Nebojácného sirotka si násilím osvojil sám vrah jeho nejbližších a vychoval ho v duchu vikinských obyčejů. Mládenec dlouho váhá, kam vlastně patří. Nakonec vstoupí do služeb posledního britského panovníka, který ještě náporu nájezdníků ze severu odolává, a změří síly s obávaným bijcem Ubbem.
Datum vydání: listopad

Václav Cílek: Krajiny vnitřní a vnější
čte: Miroslav Táborský

O nitru člověka prý nejvíc vypovídá pohled z okna jeho pokoje, ale v tomto směru nejsou naše vyhlídky lichotivé – letitý nezájem o krajinu domova mnohde vyústil ve zjevnou degradaci jejího ducha. Soubor esejů geologa Václava Cílka o krásách České kotliny, která jen zdánlivě dříme pod vrstvami pradávných dramat, vyniká hebkostí slov, objevnými souvislostmi i aforistickými postřehy poutníka, jenž na cestě učinil to, co při soustředěné chůzi svedeme úplně všichni: vyzářil to nejlepší ze sebe sama.
Datum vydání: listopad

Erich Maria Remarque: Tři kamarádi
čte: Hynek Čermák

„Bez lásky je člověk vlastně jako mrtvola na dovolené.“

Robby Lohkamp má s Ottou a Gottfriedem malou autodílnu s benzinkou. V nejistých časech Výmarské republiky je kamarádské podnikání drží nad vodou. Pak ale mladík přespávající v penzionu u hřbitova potká Patricii a svět rázem dostává smysl. Jeho milá je upřímná, jiskrná, a přece pořád zimomřivá, což má zdrcující příčinu. Navzdory době pod psa se jim chce tolik žít – a přežít. Ale když osud je někdy proti…
Datum vydání: listopad

ohb tri kamaradi

William Styron: Sophiina volba
čte: Martin Stránský

Románová předloha stejnojmenného filmu z roku 1982 s Meryl Streepovou v hlavní roli patří k vrcholným dílům 20. století.

Sophii ani v poválečném New Yorku nepřestávají trýznit zážitky, jimiž si jako polská katolička prošla v koncentračním táboře, kde ji sadističtí esesáci přinutili k osudovému rozhodnutí. Lze vůbec ještě po Osvětimi normálně žít, smát se, věřit ve vyšší dobro, neřkuli psát básně? Navíc po boku psychopata Nathana?
Datum vydání: listopad

ohb sophiina volba

Mika Waltari: Egypťan Sinuhet
čte: Lukáš Hlavica

První nezkrácené vydání v délce 40 hodin 10 minut!

Nejúspěšnější román moderního finského klasika věrně zachycuje poměry v Egyptě za vlády 18. dynastie ve 14. století př. n. l. Putování lékaře, jenž si navzdory nepřízni osudu vydobyl věhlas, nekončí v Sýrii, Babylonii, dokonce ani v zemích Mitannu a Chatti, ba ani na Krétě. Sinuhet se vrací zpět ke slunečním egyptským kultům a skutkům, za něž mnohdy nese osobní odpovědnost…
Datum vydání: listopad

PRO DĚTI:

Enid Blytonová: Správná pětka na Pašeráckém vršku
čte: Michaela Maurerová

Správná pětka, to jsou ve skutečnosti čtyři nejen krví spřízněné duše, ale i pes: Julián, Dick, George, Anna a hafan Tim. Chalupa na ostrově Kirrin jim už umožnila zažít nejedno dobrodružství a narazit na lecjaké ničemy. V novém příběhu se parta dočasně rozroste o Pierra Lenoira alias Briketu a jeho sestřičku Marybelle, s nimiž neplánovaně stráví čas velikonočních prázdnin na Pašeráckém vršku…

ohb Spravna Petka na paserackem vrsku

Cressida Cowell: Kouzlo druhé šance
čte: Jan Maxián

Druhé pokračování série o Čáře a Zarovi z éry fantastických tvorů od autorky úspěšné série Jak vycvičit draka. Kouzelnický kluk Zar a mladá válečnice Čára byli vychováni, aby jeden druhého nenáviděli. Přesto teď musejí spolupracovat. Do pralesa se vrátily strašlivé jezinky, za každým stromem číhají úklady a svět se ocitá ve smrtelném ohrožení…

ohb Kouzelnici z pradavna

Petra Dvořáková: Julie mezi slovy
čte: Veronika Lazorčáková

Druhé, rozšířené vydání úspěšné a oceňované knihy autorka na přání malých čtenářů doplnila o další dobrodružství.

V Juliině kůži by žádné dítě být nechtělo, protože je to průšvih a nespravedlnost. Těmhle slovům desetiletá školačka rozumí, zato se nerozebere v tom, proč se její maminka-alkoholička po rodinném rozvratu odmítla stýkat s ní i s její mladší sestřičkou. Ve vesnici Horní Zhoř se tak nyní obě sžívají nejen s tátovou novou partnerkou a jejími syny, ale od základu budují i nové vztahy v malotřídce, která má do tehdejších pražských možností daleko.
Datum vydání: listopad

Erich Kästner: Luisa a Lotka
čte: Zuzana Kajnarová

Luisa a Lotka jsou si až k zbláznění podobné. Ale jak to, když tu všehoschopnou zlobivku do letního tábora v Alpách tatínek poslal až z Vídně, kdežto její vrstevnice narozená ve stejný den, šikulka mírná jako ovečka, žije s maminkou v Mnichově? Znovu nalezené sestry mají důvtipu i odvahy na rozdávání a hlavně: konečně jedna druhou. Přestože teď budou v nesmrtelné literární klasice čelit nečekaným léčkám v kůži svého dvojčete!
Datum vydání: listopad

ohb Luisa a Lotka

Petr Stančík: H2O a a pastýřové snů
čte: Jiří Lábus

Akční trojka Hugo, Hubert a Ofélie – čili klan H2O – díky nezměrné fantazii vynalézavého českého prozaika znovu zasahuje! Tentokrát parta školáků za pomoci zmenšovadla luští tajuplné poselství ukryté do snů, řeší záhadu lidí čučících do skříněk s kličkou a za noci se v létající dodávce Citroën H vydává do útrob bronzového koně na vrchu Vítkově. Ostatně byl nejvyšší čas. Padouši totiž mají tu zábavnou vlastnost, že nikdy nespí!
Datum vydání: listopad

Více informací: www.onehotbook.cz


 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

PERCIVAL SCHUTTENBACH: „Nemusíme znít tvrdě jen proto, že to diktuje folk metal“

percival 200Na festivalu Made of Metal, který se o druhém srpnovém víkendu koná u Hodonína, se mimo jiné představí polští představitelé folk metalu Percival Schuttenbach. My jsme oslovili hlavu skupiny Mikolaje Rybackiho a položili mu několik otázek, z nichž...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Čtěte také...

Návrat k Babičce přinesl Libuši Šafránkové zlato

Safrankova 200Libuše Šafránková převzala zlatou desku, která jí byla udělena za audioknihu Babička. Populární českou dětskou knihu namluvila na 3CD. Nová nahrávka, která vyšla u vydavatelství Popron Music


Literatura

Tři v jednom

200lit22Když jsem uviděla trojromán Eda McBaina v zajímavém přebalu, první, co mne napadlo, bylo, že to bude vhodný vánoční dárek. Ale doporučujte v parném létě vánoční dárek, proto jsem si ho schovala na tuto aktuálnější dobu. Navíc právě na začátek je zařazen...

Divadlo

Na podzim do divadla: Největší z pierotů

200divDivadla mají za sebou přípravy na další sezonu a díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Ojedinělou kombinaci činohry, šansonu a pantomimy nabídne říjnová premiéra Městského divadla Zlín Největší z pierotů.

...

Film

Hledání smyslu podle Petra Weigla

weigl rusalka perexRežisér Petr Weigl (narozen 1939) si mezinárodní věhlas získal vypravěčsky stylizovanými, výtvarně vytříbenými přepisy zejména oper, ale nejen jich. Získal za ně ocenění v zahraničí i doma (Trilobit, Cena Čs. televize...