Poznejte nakladatelství: Monika Elšíková se představuje

Poznejte nakladatelství: Monika Elšíková se představuje

Tisk

200 bubuNa českém knižním trhu se čtenáři setkávají s celou řadou nakladatelských značek. Některé z nich vám nyní přiblížíme v seriálu o českých nakladatelstvích - takto se nám představují, takto vidí své profily, takový je jejich záměr. Myslíme si, že vám, našim čtenářům, tyto informace pomohou v orientaci na českém knižním trhu, určitě pak budete lépe vědět, od koho jaké publikace očekávat.

 

 

Jako jsem se naučila režírovat filmy, tak jsem se naučila vydávat knihy, říká Monika Elšíková

Nakladatelství Monika Elšíková vzniklo v roce 1998 proto, aby jeho majitelka a autorka knih pro děti mohla vydat leporelo s obrázky Adolfa Borna Jonáš a velryba. Původní nakladatel, který měl knihu vydat totiž od projektu ustoupil.

„Zůstaly mi v ruce překrásné Bornovy ilustrace a bylo mi líto knihu nevydat. Zkusila jsem se zeptat v nějakých nakladatelstvích, jestli by měli o knihu zájem, ale když jsem se dozvěděla, že by ji chtěli vytisknout v nějaké levné verzi a v polovičním formátu, řekla jsem, že to není formát pro velrybu, ale pro sardinky a odešla. jsem Stejně jako jsem se předtím naučila režírovat filmy, tak jsem se naučila vydávat knihy," vzpomíná na svou první vydanou knihu Monika Elšíková.

Elsikova Jonáš

Kniha získala Zlatou stuhu a byla dvakrát přeložena do arabštiny a pro vídeňské ZOOM Kindermusem do němčiny, takže se ukázalo, že pečlivá příprava se vyplácí.

Dalším projektem nakladatelství byla kniha pro děti o opuštěném černošsko-romském chlapci Bubu, která se dočkala i dalšího vydání v Edici ČT, protože autorka a nakladatelka později na její motivy natočila film pro děti. Když se první vydání tisklo ve Zlíně, stála vedle tiskaře a kontrolovala barevnost obrázků Markéty Prachatické. Tiskař prý z toho byl natolik nervózní, že když se tiskla další kniha, vzal si raději dovolenou. Pečlivost se nicméně opět vyplatila, protože kniha získala titul Nejkrásnější kniha roku pro děti a mládež, Cenu ministra kultury a Cenu učitelů.

Třetí knihou Moniky Elšíkové bylo Dobré dílo Anastáze Opaska, které posléze vydalo Karmelitánské nakladatelství pod názvem Opat chuligán.

Jednoznačně nejúspěšnějším titulem nakladatelství jsou vzpomínky Dagmar Šimkové Byly jsme tam taky, které vyšly do dnešní doby už počtvrté. Je to příběh ženy, která byla nespravedlivě odsouzena komunistickým režimem na patnáct let a celý svůj trest si odseděla. Přes všechny útrapy, které Dagmar Šimková prožila na vlastní kůži, čtenáři říkají, že se její životní příběh čte jedním dechem a člověk po jeho dočtení už nikdy nemůže mít depresi. Na obálce titulu najdete doporučení takových lidí, jako Dominik Duka, Ivan Martin Jirous, Vladimír Merta, Karel Roden, Jáchym Topol, nebo Irena Dousková. Vzácné vzpomínky se staly četbou na pokračování v rozhlase, Karel Steigerwald na jejich motivy napsal pro Národní divadlo hru Má vzdálená vlast a Činoherní studio v Ústí je nastudovalo jako monodrama.

Elsikova Byly jsme tam taky

Monika Elšíková říká a produkcí nakladatelství stvrzuje, že ji zajímají silné lidské osudy a osobnosti. Proto vydala i knihu světoznámé dětské psycholožky českého původu Jiřiny Prekopové Aby láska v rodinách proudila; sborník věnovaný básníku Ivanu Martinu Jirousovi Aby radost nezmizela; nebo knihu příběhů a přání Milý pane kníže k 75. narozeninám Karla Schwarzenberga.

„Vždycky, když mě nějaký člověk zaujme, mám pocit, že nestačí jen vydat knihu, nebo natočit film. Nejraději dělám obojí. O Jiřině Prekopové a Karlu Schwarzenbergovi jsem natočila dokumentární portréty pro televizní cyklus Třináctá komnata, Ivanu Martinu Jirousovi jsem věnovala snímek 04826 Jirous, sto let od úmrtí Anastáze Opaska jsem nedávno připomínala v pořadu Reportéři ČT, stejně jako předtím Jirousovo úmrtí. Všechno se s podivnou synchronicitou sbíhá u staroříšského nakladatele Josefa Floriana, o kterém mi poprvé vyprávěl Anastáz Opasek. Florian se svým Dobrým dílem mi byl velkou inspirací. K němu do Říše jezdil jak Opasek, tak tatínek Karla Schwarzenberga. Jeho vnučka Juliana Stritzková se provdala za Martina Jirouse. Jirous mi do knihy o Opaskovi napsal báseň, kterou arciopatovi břevnovského kláštera věnoval, a také mi vytvořil text na záložku vzpomínek Dagmar Šimkové,“ svěřuje Monika Elšíková.

Elsikova Mily pane knize

Poslední vydanou knihou nakladatelství je sbírka básníka z Petřin Jiřího Brůny. Se Starou Říší nemá společného nic, je to však břevnovský patriot a bydlí, co by kamenem dohodil, od Břevnovského kláštera. Sbírka se jmenuje Tramvaj plná andělů a kromě básní v české a anglické verzi je doplněna ilustracemi pražské malířky Mirky Mádrové.

Knihy, které v nakladatelství vyšly, získaly řadu cen a dvě z nich doporučení ministerstva školství. Monika Elšíková na dotaz, co považuje za svůj největší úspěch, odpovídá, že je to skutečnost, že pracuje ve společnosti "Pomáhám zlepšit svět, ve kterém žijeme". Už od mala měla vztah ke knihám, svou první napsala ve druhé třídě, kdy se rozhodla, že bude spisovatelka, a považuje za velké štěstí, že si svůj sen mohla splnit.

O ní a jejím nakladatelství se více můžete dočíst na webové stránce www.lefay.cz.


 

Přihlášení



Anketa

Jak často sledujete dokumentární filmy?
 

Špína: temná krimi z východního Slovenska

V únoru vydalo nakladatelství Metafora velmi zajímavý detektivní počin slovenské autorky Barbory Bernátové s lakonickým názvem Špína. Druhý případ svérázného kapitána Davida Meiznera se s ničím nemaže. Vražda mladého profesora přináší spoustu otazníků i mnoho podezřelých…

Lištičky, klasické drama s nápaditou režií Michala Dočekala

Písní, jejímž textem je část Písně písní ze Starého zákona poklidně začíná drama Lištičky, uvedené Městskými divadly pražskými na scéně divadla ABC. Text verše je prostým konstatováním toho, že když lišky škodí ve vinici, je třeba je z ní bez milosti vyhnat. Smysl tohoto verše, jenž se stal v průběhu staletí předmětem mnoha teologických výkladů, hledajících v něm mnohá podobenství a jinotaje, je ale jasný – dávejte si pozor na to, co vypadá lákavě a skvěle, ale časem vás to může zničit.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Dita Pecháčková: „Mám v hlavě další kuchařku.“

kucharka dita pechackova 200Loni jsem měla možnost recenzovat kuchařku Deník Dity P., ze které dodnes čerpám inspiraci při mém kuchtění. Nedalo mi to a musela jsem se Dity zeptat na pár věcí. I přes její velkou vytíženost nak...

Chinaski ohlašují největší koncert kariéry. V červnu zahrají open-air pod „lízátky“ v Hradci Králové a na brněnském Velodromu

V prosinci letošního roku uběhne přesně 30 let od chvíle, kdy vyšlo první album skupiny Chinaski. Oslavu 30 let Chinaski oficiálně odstartují prosincovými koncerty v pražské O2 areně. Souběžně s nimi se fanoušci dočkají také speciální narozeni-nové desky nahrané v Rockfieldu. Oslavy tímto ale teprve začnou! Vše totiž vyvr-cholí v roce 2025, kdy se uskuteční vůbec největší koncert v historii kapely.

Z archivu...

Čtěte také...

Češi 1938 aneb jak Beneš ustoupil Hitlerovi

cesi 1938 200Nedávno vyšel dlouho očekávaný předposlední (v časové posloupnosti však v pořadí teprve druhý) díl komiksového seriálu Češi – Jak Beneš ustoupil Hitlerovi.

 

...

Divadlo

Lištičky, klasické drama s nápaditou režií Michala Dočekala

Listicky perexPísní, jejímž textem je část Písně písní ze Starého zákona poklidně začíná drama Lištičky, uvedené Městskými divadly pražskými na scéně divadla ABC. Text verše je prostým konstatováním toho, že když lišky škodí ve vinici, je třeba je z ní bez ...

Film

Zvonilka: Tajemství křídel aneb když sesterská láska vítězí

zvonilka tajemstvi kridel disneyDo našich kin přichází po letní smršti animovaných filmů (Rebelka, Norman a duchové, Hotel Transylvánia) další animák, tentokrát se jedná o fantastický příběh o motýlích vílách Zvonilce a Modrovločce, s málo však nápad...