Rozchodové řízení. WTF? Český crazy thriller!

Rozchodové řízení. WTF? Český crazy thriller!

Tisk

rozchodove-rizeni-perexPánové, co byste dělali, kdybyste se dozvěděli, že si vaše bývalá (o kterou však stále stojíte) bude za pár týdnů brát někoho jiného? A dámy, jak byste reagovaly na demonstrativní únos přímo od oltáře (poté, co jste ostentativně chtěly říct své ano někomu jinému)? No, pokud se stále nemůžete vyrovnat s rozchodem a nehodláte akceptovat nový vývoj událostí směřující k definitivnímu ANO, můžete se pokusit situaci zvrátit ve svůj prospěch třeba po vzoru Erika, hlavního hrdiny knihy Rozchodové řízení. 

Ten se rozhodně nehodlá smířit s tím, že o svou vyvolenou přijde. V odboji proti svatbě využívá všechny možné prostředky – peníze, služby hackerů, přátele, a to bez ohledu na vedlejší škody. Dokonce se rozhodne nevěstu demonstrativně unést přímo ve svatební den. Podaří se mu uspět, nebo to celé skončí katastrofou?

Pestrý mix (nikoliv však slátanina)

Děj knihy se odehrává v několika prolínajících se časových liniích a čtenáři je předkládán z více pohledů zúčastněných osob. Hlavní slovo má sice Erik, prostor ale dostávají i jeho (ex)vyvolená Chris, (ex)přítelkyně Amela a kamarád Mike. Také stylově je obsah velmi pestrý, kromě klasického popisu a vyprávění zahrnuje zápisy z deníků, hacknuté chaty anebo úryvky připravených scén. Všechno však do sebe krásně zapadá a opravdu není třeba se obávat, že se vám z tohohle koktejlu zamotá hlava.

KEVIN: Jak moc tvrdá bude ta rána?
JÁ: Měla by ti téct krev, jak řekl Kelly, maximálně počítej se zlomeným nosem. Pokud se na to necítíš, řekni mi to okamžitě. Přijdeš však o spoustu peněz a zklameš nás.
TOM: Když uvidíš krev, tak neomdlíš, doufám?
KEVIN: Neboj se. Ani už nespočítám, kolikrát jsem měl nos zlomený.
TOM: Tentokrát to bude aspoň za peníze.
(strana 59)

Nevšední příběh o bohatém spratkovi, který se rozhodne získat zpět svou ex (dalšího bohatého spratka)

Text tohoto (mezi)nadpisu jsem si dovolila vypůjčit z jednoho komentáře na Databázi knih (marieskalic), protože přesně vystihuje můj názor. Nutno podotknout, že Erik rozhodně netrpí finanční nouzí, jelikož je synem zbrojního magnáta. Také rodina nevěsty i jejího nastávajícího se rekrutují z těch nejvyšších kruhů. A ačkoliv se pohybují a žijí na území Čech, jsou to vesměs cizinci. Právě se společenským a ekonomickým postavením souvisí i způsob myšlení a jednání těchto postav. Volbou takového prostředí si autor Petr Procházka otevřel dveře k vskutku velkolepé jízdě, jako by chtěl vytřít zrak všem tvůrcům telenovel a ukázat jim, jak se tvoří dechberoucí scénář.

Telenovely…nekončící smyčka debilních pořadů pro důchodce nebo pro nás, stonající chlapy opuštěné ženami. Zářícím příkladem je česká soap opera Rodina v poutech nebo argentinská telenovela José & Lady. Tato veledíla úspěšně otupují diváctvo v Česku už skoro dvě dekády. Smysl vysílání těchto pořadů je jasný... Při čekání na vývoj nervy drásajícího dějového zvratu, kdy si hlavní postava poručí výjimečně čaj namísto kávy, je pokračování této napínavé zápletky přerušeno reklamním spotem. Ten sleduje natěšené otupenstvo (osazenstvo otupených ovcí) stejně urputně jako samotný seriál, takže si produkce může mnout ruce. A pokud se něco v seriálu jednou za tisíc dílů opravdu stane (většinou někdo ojede někoho, koho neměl), nastává pravý čas divákům měřit tlak a volat záchranku. (strana 24)

Zde si opět troufám odvolat se na trefný komentář z Databáze knih (blazejmartin):

Nic pro puritány a milovníky telenovel a seriálů typu Ulice. Poslední dobu toho přečtu opravdu hodně, tohle se ale dost vymyká standardům pro oddechovou humornou četbu.

Young adult jako cílovka All fucklusive

Ano, i já se musím přiznat, že nic podobného jsem dosud nečetla. Po celou dobu, kdy jsem listovala stránkami, mě provázela neodbytná myšlenka – že se autor potřeboval pořádně vyřádit a nesmírně ho těší provokovat ono "otupenstvo", kterému s tušenou škodolibostí nehodlá dopřát ani ten očekávaný happy end (i když musí tušit, že zrovna ono osazenstvo otupených ovcí rozhodně cílovou skupinu čtenářů tohoto crazy thrilleru netvoří).

Mě osobně Rozchodové řízení, napsané v hollywoodském stylu, kde je možné doslova všechno, moc nebralo. Ale zcela jistě ho ocení „mladí a neklidní“ bez předsudků, kteří si užijí mnohočetné hlášky a nabídku All fucklusive, kterou jim Petr Procházka předkládá.

rozchodove-rizeni1

Rozchodové řízení
Autor: Petr Procházka
Žánr: Humor, Thriller, Young adult
Vydáno: 2023, Pointa
Počet stran: 240
Autor obálky: Zuzi Maat (Válková)

Hodnocení: 80 %

https://pointa.cz/project/15938743-2d07-11ed-be84-0242ac180007
www.knihydobrovsky.cz/kniha/rozchodove-rizeni-572806794


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Keramika i malba se staly mou velikou láskou, říká výtvarnice Věra Katka Tatarkovičová

tatarkovicova perex"Nádherné obrazy. Vyzařují neskutečnou pohodu a teplo a vy máte pocit, jako by rozzářily celý prostor foyer Domu kultury v Kroměříži. Tvorba olomoucké výtvarnice má neskutečné pozitivní atmosféru..." To jsou názory návštěvníků na n...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Kuchařka od Vietnamců v Česku: Tak vaří Vietnam

kucharka200Vydavatelství Mladá fronta dostalo na trh kuchařku od Vietnamců v Česku s názvem Tak vaří Vietnam. Měla by ukázat, na čem je založena vietnamská kuchyně, jak si připravit její pokrmy doma a také představit specifické suroviny.


Literatura

Obchod se štěstím

obchod se stestim perex„Promiňte, co se tady prodává?“ zeptala jsem se. „ Jak to myslíte?“ divila se stařenka. „Co je napsáno na obchodě, to se taky prodává. Štěstí děvenko. Štěstí.“ „ A… v jaké formě?“ „V jaké...

Divadlo

Letní divadelní program pod petropavelskou katedrálou

biskupsky dvur 200Malebný kout Zelného trhu ožívá neochvějně každé léto už čtrnáct let poutavými příběhy z dílny Městského divadla Brno. I tentokrát je pro vás již připravena vskutku rozmanitá programová nabídka plná hvězd, které můžete obdivovat na letn...

Film

Spielbergův Lincoln: inspirace mramorovým prezidentem

lincoln 200Americká režisérská legenda Steven Spielberg vystřídala ve své filmařské kariéře nespočet poloh. Šestašedesátiletý tvůrce začal jako inovátor neetablovaných žánrů: v roce 1975 filmem Čelisti zkultivoval thriller o...