Sophie Hannah: Záhada tří čtvrtin a Poirot v novém kabátku

Sophie Hannah: Záhada tří čtvrtin a Poirot v novém kabátku

Tisk

Hercule PoirotHercule Poirot se v tomto případu, který je nakonec zamotanější než se zprvu zdálo, prostě chová tak jako vždycky. Příběh nemá nudná místa a i když se v některých částech musíte víc soustředit, protože je informací hodně, tak to vynahradí úchvatná a dobře popsaná atmosféra, díky které vás i ty náročnější pasáže stále baví a doslova je hltáte.

 Poirot je obviněn.

Řidič zaparkoval s uspokojivou symetrií a Hercule Poirot se usmál. Auto stálo přímo před vchodem do Whitehaven Mansions, kde Poirot bydlel, a on to jako milovník úhlednosti a řádu uměl ocenit.

Klidně bych řekla, že stejně jako je úhledný Poirot a jeho bydlení, je úhledný i celý román. Nechat se hned v prvních větách příběhu uvést do krásného domu. To úplně cítíte to, co vás čeká. Nádherný nápad, který tvoří atmosféru a podněcuje chuť číst dál.

Tu budí i příběh samotný. Autorka je opravdu důstojnou nástupkyní příběhů Hercula Poirota a nádherně vystihuje jeho povahu, přemýšlení a vše, co je s ním spojeno.

Příběh Záhada tří čtvrtin se dá charakterizovat jako nesmírně nápaditý. Nápad s rozeslanými dopisy, které dotyčné obviňují ze zločinu, rozehrává od začátku napínavý příběh, který prostě musíte dočíst.

Vkusné, čtivé, poirotovské

Velmi distingované jsou rozhovory, jako by každé slovo bylo voleno s ohledem na Agathu Christie. Nejsem úplně znalkyní této autorky, jen ji tak nějak lidsky mám ráda a obdivuju schopnost tvořit úžasné zápletky s tímto osobitým staromilským detektivem, ale Sophie Hannah mě s každou její další knihou přesvědčuje, že psát umí. Kdybych nevěděla, že to není od Agathy, vůbec bych neuvažovala nad tím, že to není její autorské dílo.

Takhle nějak si představuji dobře přebrané žezlo.

Hercule Poirot

Rok vydání: 2023

Přeložila: Veronika Volhejnová

Originál: The Mystery of Three Quarters

Nakladatelství: Kalibr (EUROMEDIA GROUP, a.s.)

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/640667-zahada-tri-ctvrtin.html 


 
Banner

Přihlášení



S toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

„Miluji Vás!“ vzkázala svým fanouškům spisovatelka Jenny Han

jenny han perexV pražské Meet Factory proběhl letos druhý ročník knižního festivalu pro děti a náctileté.

Naší redakci se poštěstilo „ulovit“ rozhovor s jednou z hlavních autorek letošního ročníku Humbook Fest, Jenny ...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Na pomoc začínajícím vědcům

zakl200„Žijeme v době exploze vědeckého výzkumu“, píše slovenský autor nové odborné knihy Základy klinického výskumu, Tibor Hlavatý, internista, vysokoškolský učitel a vědec. Svoji publikaci věnuje studentům a pracovníkům zdravotnických profesí, zabývaj...


Literatura

Road trip telepata, který prchá po smrti své ženy vstříc násilnému světu

pusta duseUž dlouho jsem nečetla knihu, ve které by bylo tolik syrového násilí. Násilí, které mi místy přišlo naprosto zbytečné, nedávající smysl a naservírováno čtenáři jen proto, že to prostě napsat jde. Také mnoho smutku, zoufa...

Divadlo

Divadelní Rock for People

Letošní, 18. ročník Rock for People byl beze sporu výjimečný po všech stránkách a jen tak někdo na něj nezapomene. Jedním z těch unikátů byla i rozsáhlá divadelní scéna s bohatým programem. Na některých festivalech se čas od času najde prostor ...

Film

Antropologický výzkum v kuchyních starých mládenců

kitchen 200Nedávno jsem se přesvědčila o tom, že inspirace může přijít opravdu kdekoliv a kdykoliv. Na přednášce o antropologii nám byl v rámci metod zkoumání doporučen norsko-švédský film Povídky z kuchyně. A jako správný zapálený fanoušek antropologick...