Rozhodla se zalhat nejlepší kamarádce. Jaké to bude mít následky?

Rozhodla se zalhat nejlepší kamarádce. Jaké to bude mít následky?

Tisk

Nejlepsi kamaradky perexElizabeth a Bry nemají vůbec nic společného. Jsou jako den a noc, ale jejich přátelství překvapivě funguje. Jsou nejen nejlepšími kamarádkami, ale jsou si i navzájem kmotrami svých dcer. Pro obě je největší prioritou bezpečí jejich dětí.


Protože se znají již mnoho let, myslí si, že o sobě vědí všechno. Netuší ale, že se radikálně rozcházejí v jedné důležité otázce. Když Elizabeth, jejíž dcerka ze zdravotních důvodů nesmí být očkována, pořádá narozeninovou oslavu, vysloví jeden požadavek: aby všechny pozvané děti měly za sebou kompletní očkování. Bry, která má své důvody, proč neočkovat, se rozhodne zalhat. Netuší ale, že její zdánlivě nevinná lež bude mít fatální následky. Jak se obě kamarádky i jejich rodiny s tragédií vypořádají?

O autorce
Emily Edwards, autorka knihy Nejlepší kamarádky, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Ikar, pracovala po studiu na Edinburské univerzitě ve think-tanku v New Yorku. Po návratu do Londýna působila v charitativní organizaci pomáhající ženám v tíživé životní situaci.

Inspirací pro napsaní této knihy se jí stala situace, kdy v osmém měsíci těhotenství seděla na zahradě a poslouchala vášnivou debatu o očkování, kterou vedl její manžel s alternativní dulou. Tehdy si Emily uvědomila, že tento problém se týká každého a že by to byl skvělý námět na román.

Očkování ze všech úhlů pohledu
I když se autorka rozhodla zpracovat poměrně kontroverzní téma, nepřiklání se výrazně ani na jednu stranu a zvládla se vyhnout i otravnému moralizování a poučování. Místo toho se snaží pochopit oba nesmiřitelné tábory. Vnímá jejich argumenty a důvody a nikoho neodsuzuje. Místo toho se soustředí na komorní příběh dvou přítelkyň s rozličnými životními zkušenostmi. Ani jednu z nich přitom nevykreslila jako hloupou nebo sobeckou – jsou to prostě jenom ženy, které chtějí pro své děti to nejlepší a které se rozhodují na základě svých osobních zkušeností.

Střídající se kapitoly o Elizabeth a Bry jsou proložené krátkými pasážemi, které vypráví o lidech spojených s celou kauzou – o ženě, která píše nenávistné komentáře na internetu, o odpůrkyni očkování, o novináři, který píše bulvární články o obou přítelkyních a o ženě s nemocným dítětem, které kvůli nízké kolektivní imunitě nemůže opouštět domov. Díky tomu se tak na celou problematiku podíváte opravdu komplexně a pochopíte, že i když by se mohlo zdát, že existuje jen jeden správný názor, možná to není tak jednoduché.

Kromě zajímavého a vysoce aktuálního tématu a propracovaných postav nabízí kniha i nečekaný závěrečný zvrat a spoustu podnětů k zamyšlení, a tak rozhodně stojí za přečtení.

 Nejlepsi kamaradky

NEJLEPŠÍ KAMARÁDKY
Autorka: Emily Edwards
Originální název: The Herd
Překlad: Kateřina Keilová
Žánr: psychologický román
Vydáno: Ikar, 2023
Počet stran: 328

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/599079-nejlepsi-kamaradky.html


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Moji nejbližší jsou pro mě na každé premiéře velmi důležití, říká herečka Veronika Bajerová

veronika200V poslední době se s ní setkává především publikum Městského divadla Mladá Boleslav, jehož je Veronika Bajerová členkou. Její herecký talent obsáhne psychologicky propracované temperamentní a rázné ženské typy i postavy komediálního či muzikálového...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Strakaté pohádky

altPrvní vydání pohádek z pozůstalosti Františka Nepila si jistojistě zaslouží pozornost. Je to jako když do dnešní doby vytáhnete nádhernou starožitnost, která doslova voní novotou. Přesně takové pocity ve Vás evokují Strakaté pohádky...


Literatura

Kamil Bouška: Dokumenty

dokumenty200Málokterá básnická kniha na sebe poutá v poslední době tolik pozornosti jako triptych Dokumenty Kamila Boušky (doprovozený ilustracemi Jana Turnera). Svůj podíl na tom má i nominace na cenu Magnesia Litera, nicméně soubor rezonoval ještě dlouho p...

Divadlo

Máma říkala, že bych neměla: divadelní hit pro matky i dcery ve Vršovickém divadle MANA

mama rikala 200Říkáte si, že svoje dítě vychováte úplně jinak než vaši rodiče? Máte starosti s dětmi? A také vám máma říkala, co by se mělo nebo nemělo? I o tom je nová hra o rodinných vztazích Máma říkala, že bych neměla uznávané anglické autorky Char...

Film

Ledové Království je o dvou princeznách

Frozen perexLedové Království (2013) je zvláštní směs nejoblíbenějších a nejpozitivnějších žánrů. Animovaná pohádka je zároveň muzikál, komedie i dobrodružná akce, plná nebezpečí a nečekaných zvratů. Předlohu pro pohádku napsal Hans Christ...