Je libo dystopii?

Je libo dystopii?

Tisk

znamenita mrtvola200Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?
Obálka roku!

V prvé řadě musím pochválit obálku, která v tomto případě nevychází z originálu knihy, ale má ji na starosti Adéla Korbelářová. Je vyvedena tak, že se zde nachází vanička s kusy masa a název knihy je jejím štítkem. Může to působit kontroverzně, ale za prvé to předurčuje obsah knihy a za druhé si jí díky tomu všimnete. A o to přece jde!

O čem to je nejlépe prozradí anotace

Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno.

Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru.

V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít.

Názory na knihu se různí

Kniha vyšla v nakladatelství Fobos spadající pod Knihy Dobrovský, a nejen díky tomu se stala na sociálních sítích hitem. Ti, kteří si dávají u svých příspěvků záležet na fotografiích knihy, se předháněly v nejrůznějších kompozicích a obálku doplňovaly krvavými noži a podobně. Se Znamenitou mrtvolou byl spojený obrovský hype, až měl člověk dojem, že se nenajde nikdo, kdo by ji nečetl, nebo na ni neměl nějaký názor.

A právě názory se dost různí. Někteří na ni okamžitě nedali dopustit a nešetřili chválou, jiní ji zase kritizovali za barvité popisy a nezvládali ji z psychických důvodů a jak už to, tak bývá, některé lidi vůbec nenadchla. Já se řadím k nějakému zlatému středu – nebyla jsem z ní pohoršená ani znechucená, ani přehnaně nadšená. Nejsem fanynka dystopií a ve výsledku, jsem jich ani moc nečetla, pokud vůbec nějakou. Přistupuji k tomu však jako k žánru, kde je možné všechno a to je zde rozhodně splněno.

Kniha vyšla také jako audiokniha ve vydavatelství OneHotBook.

Zajímavý styl psaní

Musela jsem si zvyknout na poněkud úspornější styl psaní, a to jak ve formě krátkých vět, tak jakési ho odosobnění. Také mě překvapilo, že se autorka vůbec nezdržovala s nějakým úvodem nebo uvozením, ale vrhla čtenáře do děje a ukázala mu jen takový vhled do popisovaného světa. Přikládala jsem to však tomu, že se jednalo o příspěvek do literární soutěže a také spíše o novelu, než obsáhlý román a nepovažovala to tak za slabinu.

Znamenitá mrtvola mě nakonec vtáhla, ve výsledku jsem ji přečetla na dva zátahy – několik úvodních kapitol jsem dala před spaním a za cestu v autobuse do města měla hotovo. Kdyby se mi to nelíbilo, tak se mi to nestane. A také jsem si při čtení zavzpomínala na humorněji laděný titul Tajná večeře.

O autorce

AGUSTINA BAZTERRICA je argentinská spisovatelka a kurátorka narozená v Buenos Aires roku 1974. Vystudovala umění na Universidad de Buenos Aires a její původní profese se výrazně promítá i do její literární tvorby – fenomenálnímu úspěchu jejího třetího románu Znamenitá mrtvola (El cadáver exquisito, 2017) předcházely knihy Matar a la niña a Antes del encuentro feroz. V roce 2020 vydala také knihu povídek Diecinueve garras y un págaro oscuro. Spolu se spisovatelkou Pamelou Terlizzi Prinou organizuje cyklus uměleckých čtení, koncertů a performance s názvem „Následujte bílého králíka“.

znamenita mrtvola

Znamenitá mrtvola
Autor: Agustina Bazterrica
Překlad: Lenka Malinová
Žánr: sci-fi, dystopie
Nakladatelství: Fobos (Knihy Dobrovský)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 256
Hodnocení: 84 %

https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/znamenita-mrtvola-433433085


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Je skvělé mít pevné a stabilní zázemí, říká Martin Chodúr

chodurZpěvák Martin Chodúr zazářil už před několika lety, ale faktem je, že zejména až v poslední době zažívá nevšední úspěch. Natáčí, skládá i textuje, koncertuje se svou kapelou MACH. Přitom je vidět a slyšet nejen na svých, ale i na velkých show dalších hvězd...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Kodaňská trilogie: Dětství. Mládí. Závislost

big kodanska-trilogie-4zU-487637 (2)

Kodaňská trilogie, kterou vydalo v roce 2022 nakladatelství Host, je niterná zpověď jedné z nejvýznamnějších dánských autorek dvacátého století. Začtěte se do ...


Literatura

Chcete vědět, jaký je váš „chronotyp“?

sila praveho okamziku200Populárně naučná kniha Síla správného okamžiku láká čtenáře jak působivým názvem, tak i svým vysvětlujícím podtitulem, který zní: „Poznejte svůj CHRONOTYP a s ním nejlepší čas na jídlo, běhání, cvičení či rozhovor o zvýše...

Divadlo

Komediomat začal novou sezónu zostra!

komediomat atomPrázdniny se přehouply a nejen ve Zlíně začala nová divadelní sezóna. Právě v rámci ní se v Baťově městě opět ukázala improvizační show Komediomat, která sice bojovala s hranicí morálnosti, ale o to byla vtipnější.

Film

Argo – filmový podfuk o skutečné misi aneb když jsou Američáně stále nepoučitelní?!

argo ben affleckV těchto předvánočních dnech přichází do českých kin filmový thriller se záhadným názvem ´Argo´, který byl natočen na základě odtajněné pravdivé události, kterou si mnozí z nás možná ještě pamatujeme. V době, kdy vrcho...