Detektivka od novináře nemusí být vždy sázkou na jistotu

Detektivka od novináře nemusí být vždy sázkou na jistotu

Tisk

cisti 200Nakladatelství Bizbooks vydalo dle jejich slov „drsnou detektivku z prostředí české politiky od ostříleného investigativního novináře“. Jedná se o knihu Čistí od Janka Kroupy.

 

 

 

Děj knihy se odehrává v Brně a Praze. Na počátku je na objednávku zastřelený nepohodlný muž a nitky vedou jak nahoru k politickým špičkám, tak také do podsvětí propojeného s policií. Právě policie zde není hlavním vyšetřovatelem, ale slovo dostává novinář, nenápadná, ale talentovaná starší dáma mající za sebou špionskou historii a student pracující jako asistent v Poslanecké sněmovně.

Čistí vychází ze skutečného případu Stoka, což není nikde uvedeno. To je podle mě škoda, protože se mohlo jednat o další lákadlo k přečtení. Když jde o novináře, tak je jasné, že je spousta popisovaných věc pravdivých a že to tak u nás zkrátka chodí. To pro mě bylo při čtení velkou přidanou hodnotou, a právě proto mám podobné knihy ráda.

„Na to si František dával pozor. Vězení považoval za svět sám o sobě s vlastními pravidly, která určoval on. Co se za mřížemi stalo, mělo tam také zůstat. To byl jeho první a nejdůležitější zákon. I proto obvykle ochotně pomáhal policii vytvářením tlaku na své chovance tak, že se raději přiznali. Výměnou za to nikdo z policistů nestrkal nos do toho, co se uvnitř dělo. Dokonce ani Generální inspekce, jejímž úkolem je pátrat po zločinech ozbrojených sborů. Její inspektoři byli ve valné většině bývalí policisté, které znal a v minulosti pro ně něco udělal. Anebo pro ně něco udělá v budoucnu…“ (str. 44)

Tady mi však něco chybělo. Očekávala jsem větší propracovanost a zřejmě i lepší práci s jazykem. Za celou dobu jsem si nedokázala k hrdinům vytvořit nějaký vztah a celá kniha kolem mě jako by jen proplula. Přečetla jsem ji, ale nic ve mně nezanechala, vnímám ji jen jako jednu z mnoha detektivek, kterou už nemusím číst znovu.

Janek Kroupa (23. června 1974, Praha) je český investigativní novinář a také vnuk české královny detektivek Hany Proškové. Je znám svými investigativními reportážemi o kauzách Agrofert nebo Vrbětice, mezi další patří Berdychův gang, Zdeněk Doležel („Pět na stole v českých“ – Budišov), poslanec Jan Morava, nevěstinec Miloslava Mrštiny či vládní nákup transportérů Pandur II. Od roku 1996 pracoval v TV Nova v pořadech Občanské judo a od roku 1997 pak v Na vlastní oči a Natvrdo. Jeho reportáže rovněž vysílá Česká televize a otiskuje Mladá fronta DNES. Je držitelem ceny Elsa (2005), Novinářské křepelky (2007) či ceny vysokého komisaře OSN pro uprchlíky za své válečné reportáže. Je scenáristou několika televizních seriálů (Expozitura, Atentát, Boží mlýny) a autorem knihy Zločin jako profese.

cisti

Čistí
Autor: Janek Kroupa
Žánr: beletrie, detektivka
Nakladatelství: Bizbooks (Albatros Media)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 184
Hodnocení: 72 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/79763568/cisti/


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

S Hamletem jsem prožil neskutečně krásné chvíle od prvního dne, říká herec Petr Kubes

kubes perexNa jevišti Moravského divadla v Olomouci patří Petr Kubes k nejvytíženějším hercům. V této sezóně se objevuje hned v několika titulech, vedle komedií a muzikálu Šakalí léta jsou to také dvě Shakespearovy hry - Hamlet, kde hraje titulní roli, a B...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Umění jako terapie je okénkem do našich životů

umeni jako terapie 200Na umění lze nahlížet z různých úhlů pohledu. Z pohledu technického, politického, historického, aktivizačního a terapeutického. Autoři knihy Umění jako terapie se zaměřili na ten poslední z nich, jejž důkladně a čtivě roz...


Literatura

Will Bowen: Příběhy štěstí

pribehy stesti 200Čtěme, vnímejme, a přemýšlejme nad tím, co se tu laskavě a tiše nabízí v příbězích… a tak můžete přijít k různým zjištěním…

...

Divadlo

Dramatizace slavné literární klasiky Paní Bovaryová poprvé v Národním divadle moravskoslezském

pani bovaryova perexUž ve čtvrtek 16. listopadu se na jevišti Národního divadla moravskoslezského v Ostravě objeví poprvé dramatizace slavné literární klasiky – románu Gustava Flauberta Paní Bovaryová, a to v titulní roli s...

Film

Animovaný film ve virtuální realitě TMÁNÍ režiséra Ondřeje Moravce, producentky Hany Blaha Šilarové a výtvarnice Báry Anny Stejskalové získal nominaci na cenu Český lev za rok 2022

tmani 200Do nového roku vkročil tým projektu Tmání velmi šťastně. Snímek získal 16. 1. nominaci na cenu Český lev v kategorii nejlepší animovaný film.

...