Detektivka od novináře nemusí být vždy sázkou na jistotu

Detektivka od novináře nemusí být vždy sázkou na jistotu

Tisk

cisti 200Nakladatelství Bizbooks vydalo dle jejich slov „drsnou detektivku z prostředí české politiky od ostříleného investigativního novináře“. Jedná se o knihu Čistí od Janka Kroupy.

 

 

 

Děj knihy se odehrává v Brně a Praze. Na počátku je na objednávku zastřelený nepohodlný muž a nitky vedou jak nahoru k politickým špičkám, tak také do podsvětí propojeného s policií. Právě policie zde není hlavním vyšetřovatelem, ale slovo dostává novinář, nenápadná, ale talentovaná starší dáma mající za sebou špionskou historii a student pracující jako asistent v Poslanecké sněmovně.

Čistí vychází ze skutečného případu Stoka, což není nikde uvedeno. To je podle mě škoda, protože se mohlo jednat o další lákadlo k přečtení. Když jde o novináře, tak je jasné, že je spousta popisovaných věc pravdivých a že to tak u nás zkrátka chodí. To pro mě bylo při čtení velkou přidanou hodnotou, a právě proto mám podobné knihy ráda.

„Na to si František dával pozor. Vězení považoval za svět sám o sobě s vlastními pravidly, která určoval on. Co se za mřížemi stalo, mělo tam také zůstat. To byl jeho první a nejdůležitější zákon. I proto obvykle ochotně pomáhal policii vytvářením tlaku na své chovance tak, že se raději přiznali. Výměnou za to nikdo z policistů nestrkal nos do toho, co se uvnitř dělo. Dokonce ani Generální inspekce, jejímž úkolem je pátrat po zločinech ozbrojených sborů. Její inspektoři byli ve valné většině bývalí policisté, které znal a v minulosti pro ně něco udělal. Anebo pro ně něco udělá v budoucnu…“ (str. 44)

Tady mi však něco chybělo. Očekávala jsem větší propracovanost a zřejmě i lepší práci s jazykem. Za celou dobu jsem si nedokázala k hrdinům vytvořit nějaký vztah a celá kniha kolem mě jako by jen proplula. Přečetla jsem ji, ale nic ve mně nezanechala, vnímám ji jen jako jednu z mnoha detektivek, kterou už nemusím číst znovu.

Janek Kroupa (23. června 1974, Praha) je český investigativní novinář a také vnuk české královny detektivek Hany Proškové. Je znám svými investigativními reportážemi o kauzách Agrofert nebo Vrbětice, mezi další patří Berdychův gang, Zdeněk Doležel („Pět na stole v českých“ – Budišov), poslanec Jan Morava, nevěstinec Miloslava Mrštiny či vládní nákup transportérů Pandur II. Od roku 1996 pracoval v TV Nova v pořadech Občanské judo a od roku 1997 pak v Na vlastní oči a Natvrdo. Jeho reportáže rovněž vysílá Česká televize a otiskuje Mladá fronta DNES. Je držitelem ceny Elsa (2005), Novinářské křepelky (2007) či ceny vysokého komisaře OSN pro uprchlíky za své válečné reportáže. Je scenáristou několika televizních seriálů (Expozitura, Atentát, Boží mlýny) a autorem knihy Zločin jako profese.

cisti

Čistí
Autor: Janek Kroupa
Žánr: beletrie, detektivka
Nakladatelství: Bizbooks (Albatros Media)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 184
Hodnocení: 72 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/79763568/cisti/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Vsetín

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Rozsudek smrti v prostředí bezdomovců, narkomanů i pravicových extremistů

Rozsudek smrti 100Máte rádi detektivky z českého prostředí a nebojíte se trochu drsnější zápletky? Potom si určitě nenechte ujít Rozsudek smrti od Davida Urbana. Po mnoha spíše kratších textech přichází s plnohodnotným románem, který vám vezme...


Literatura

Kuchařka od Vietnamců v Česku: Tak vaří Vietnam

kucharka200Vydavatelství Mladá fronta dostalo na trh kuchařku od Vietnamců v Česku s názvem Tak vaří Vietnam. Měla by ukázat, na čem je založena vietnamská kuchyně, jak si připravit její pokrmy doma a také představit specifické suroviny.

Divadlo

Petr a Lucie: Štěstí je tu a všechno ostatní je tam

petr a lucie 200Městské divadlo Zlín převedlo na velkou scénu novelu Romaina Rollanda, a to v muzikálové podobě. Za jejím vznikem stojí zajímavý příběh, protože toto dílo vzniklo díky náhodně objevené nahrávce slovenského muzikanta Deža Ursinyho a na je...

Film

Dokument Portrét královny přiblíží 70 let vlády Alžběty II. skrze její ikonické fotografie

portret kralovny200Patří k nejznámějším tvářím moderní historie. Její podobizna zdobí známky, mince a trička, byla vyvedena ve vápenci i železu a existuje dokonce i její vlastní panenka Barbie. Britská královna Alžběta II. přitahovala zájem fotografů po...