Detektivka od novináře nemusí být vždy sázkou na jistotu

Detektivka od novináře nemusí být vždy sázkou na jistotu

cisti 200Nakladatelství Bizbooks vydalo dle jejich slov „drsnou detektivku z prostředí české politiky od ostříleného investigativního novináře“. Jedná se o knihu Čistí od Janka Kroupy.

 

 

 

Děj knihy se odehrává v Brně a Praze. Na počátku je na objednávku zastřelený nepohodlný muž a nitky vedou jak nahoru k politickým špičkám, tak také do podsvětí propojeného s policií. Právě policie zde není hlavním vyšetřovatelem, ale slovo dostává novinář, nenápadná, ale talentovaná starší dáma mající za sebou špionskou historii a student pracující jako asistent v Poslanecké sněmovně.

Čistí vychází ze skutečného případu Stoka, což není nikde uvedeno. To je podle mě škoda, protože se mohlo jednat o další lákadlo k přečtení. Když jde o novináře, tak je jasné, že je spousta popisovaných věc pravdivých a že to tak u nás zkrátka chodí. To pro mě bylo při čtení velkou přidanou hodnotou, a právě proto mám podobné knihy ráda.

„Na to si František dával pozor. Vězení považoval za svět sám o sobě s vlastními pravidly, která určoval on. Co se za mřížemi stalo, mělo tam také zůstat. To byl jeho první a nejdůležitější zákon. I proto obvykle ochotně pomáhal policii vytvářením tlaku na své chovance tak, že se raději přiznali. Výměnou za to nikdo z policistů nestrkal nos do toho, co se uvnitř dělo. Dokonce ani Generální inspekce, jejímž úkolem je pátrat po zločinech ozbrojených sborů. Její inspektoři byli ve valné většině bývalí policisté, které znal a v minulosti pro ně něco udělal. Anebo pro ně něco udělá v budoucnu…“ (str. 44)

Tady mi však něco chybělo. Očekávala jsem větší propracovanost a zřejmě i lepší práci s jazykem. Za celou dobu jsem si nedokázala k hrdinům vytvořit nějaký vztah a celá kniha kolem mě jako by jen proplula. Přečetla jsem ji, ale nic ve mně nezanechala, vnímám ji jen jako jednu z mnoha detektivek, kterou už nemusím číst znovu.

Janek Kroupa (23. června 1974, Praha) je český investigativní novinář a také vnuk české královny detektivek Hany Proškové. Je znám svými investigativními reportážemi o kauzách Agrofert nebo Vrbětice, mezi další patří Berdychův gang, Zdeněk Doležel („Pět na stole v českých“ – Budišov), poslanec Jan Morava, nevěstinec Miloslava Mrštiny či vládní nákup transportérů Pandur II. Od roku 1996 pracoval v TV Nova v pořadech Občanské judo a od roku 1997 pak v Na vlastní oči a Natvrdo. Jeho reportáže rovněž vysílá Česká televize a otiskuje Mladá fronta DNES. Je držitelem ceny Elsa (2005), Novinářské křepelky (2007) či ceny vysokého komisaře OSN pro uprchlíky za své válečné reportáže. Je scenáristou několika televizních seriálů (Expozitura, Atentát, Boží mlýny) a autorem knihy Zločin jako profese.

cisti

Čistí
Autor: Janek Kroupa
Žánr: beletrie, detektivka
Nakladatelství: Bizbooks (Albatros Media)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 184
Hodnocení: 72 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/79763568/cisti/


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Můj repertoár je široký a rád odbočuji i do jiných stylů, říká houslista Pavel Šporcl

sporcl 200Fůru zajímavé a krásné práce má před sebou špičkový houslista Pavel Šporcl. Výjimkou není ani tato sezóna stejně jako ta příští. A pracovat bude, jak tvrdí v následujícím rozhovoru, i přes léto. Ještě před prázdninami - 11. června od 19 hodin - bude mít v nádherných prostorách...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Backman zase hraje na city a jde mu to!

uzkosti-a-jejich-lide 200Oblíbený švédský spisovatel po několika menších dílech (konečně) přichází s plnohodnotným románem s názvem Úzkosti a jejich lidé.

...

Literatura

Ledový strach – tajemství, které vás může stát život

ledovyV malém grónském městě se stala několikanásobná vražda mladých lidí. Na večírku se z ničeho nic začali hádat a během chvíle na sebe namířili zbraně. Jediný přeživší tvrdí, že během večírku si vzali nějaké bílé prášky, a poté se začali chovat agresivně. Jak tahle severská detektivka asi do...

Divadlo

Muzikál Jane Eyrová podruhé v Brně

jana Eyre perexPo delší době, tedy přesně po roce, se Hudební scéna Městského divadla rozezvučela muzikálem, který mněl svou první premiéru těsně před zavřením divadel v nastávající pandemii korona viru.

...

Film

Tři bratři se vydali hledat nevěsty

Tri bratri 200Na počátku bylo i z televize známé jevištní pásmo pro děti, poskládané z hudebních variací na čtyři známé pohádky - o Šípkové Růžence, o Červené Karkulce, o Marušce s dvanácti měsíčky a o Budulínkovi. Hudbu složil Ja...