Napínavá jízda z prostředí Rio de Janeira

Napínavá jízda z prostředí Rio de Janeira

objeti mravenecnika 200Objetí mravenečníka je prvotinou Martina Vitického, která letos vyšla v nakladatelství Anag.

 

 

 

Kniha mě zaujala svou anotací a především tím, že se jednalo o Rio de Janeiro. Těšila jsem se na odlišné prostředí a celkově mě to velmi zajímalo. Po bližším zkoumání jsem byla zklamaná, že jde o dílo českého autora, ale tyto obavy se ukázaly jako naprosto liché.

Objetí mravenečníka se rozjíždí hned na prvních stranách, kdy mladá diplomatka Ellen Vargasová přijíždí do Rio de Janeira. Tam má působit na britském velvyslanectví, a především se potkat se svým otcem. Osobně se s ním však vidět nestihne, proběhne jen znepokojivý telefonní hovor, ze kterého se dozvídá, že byl unesen a že nemá kontaktovat policii a najde vzkaz v otcově diáři:

dnes přijede Ellen
říct jí o VV
objetí mravenečníka!

Ellen netuší, co by to mohlo znamenat, ale jejím cílem je otce najít za každou cenu. Je slavným geologem a je jasné, že někomu musí „ležet v žaludku“. Záhy se setkává s otcovou partnerkou a také kolegyní z Geologického institutu Viviene a společně s policistou Alexem tvoří zajímavý a netradiční vyšetřovací tým. K tomu všemu se přidávají poměry na velvyslanectví a boje mocných.

Nosný motiv knihy v podobě objetí mravenečníka představuje brazilský idiom označující objetí či pozdrav od falešné osoby, která tomu, koho objala, přeje jen to nejhorší. Tento výraz je odvozen z pozorování obranné taktiky mravenečníka velkého nebo tříprstého vyskytujícího se běžně právě v Brazílii.

Kniha má krátké kapitoly, ve kterých se pořád něco děje, takže se čte skoro sama. Postavy jsou opravdu sympatické, člověk jim rychle fandí a je zvědavý, jak to vše dopadne. Autor ukázal, že jak své boty zná jak brazilské město, tak také diplomatické prostředí. Vše dokázal barvitě popsat a čtenáři naservíroval opravdu promyšlený a velmi dobrý příběh. Musím říct, že jsem na něj i mimo čtení často myslela a také jsem se dozvěděla několik nových zajímavých informací. Pevně tedy doufám, že Objetí mravenečníka nebylo mé poslední setkání s Martinem Vitickým.

Martin Vitický (1969) - psycholog a bývalý učitel angličtiny a češtiny je již 25. rokem tajemníkem japonského velvyslance v Praze. Je autorem napínavého kriminálního thrilleru Objetí mravenečníka, ve kterém využil své znalosti diplomatického prostředí a Brazílie, kde prožil část svého života.

objeti mravenecnika

Objetí mravenečníka
Autor: Martin Vitický
Žánr: napínavý román
Nakladatelství: Anag
Rok vydání: 2021
Počet stran: 424
Hodnocení: 90 %

https://www.anag.cz/objeti-mravenecnika-napinavy-roman-z-rio-de-janeira/pA98.5531/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Galerie anglických klobouků vznikla díky recesi

galerie anglickych klobouku nove hradyV areálu rokokového zámku Nové Hrady nedaleko Litomyšle je od letošního června pro návštěvníky v budově oranžerie otevřena unikátní Galerie anglických klobouků

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Fanatická jeptiška, vraždy v kryptách a tajemné dopisy. Aneb jak být Brownem ve třech krocích

svatyne ken bruen200Román Svatyně irského autora Kena Bruena nás zasvěcuje do nitra stárnoucího vysloužilého soukromého detektiva Jacka Taylora. Sám považuje svůj život za jednu velkou prohru. Jeho život byla jeho ...


Literatura

Přijde Bůh a řekne, že si musíte promluvit!

a buh pravil perexNení to ale tak jednoduché. Hans Rath v třetím pokračování příběhů o Jakobu Jakobim pořádně zavařil všem přítomným. Jakobovi nejvíc už jen tím, že se s ním opět potkáme před Vánoci ve chvíli, kdy ho čert, Mikuláš a anděl okrado...

Divadlo

Na podzim do divadla: Laktační psychóza

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Tentokrát vás zveme na Malou Scénu ve Zlíně, která si to s koncem ještě rozmyslela a zve vás na představení Laktač...

Film

Co mají Forman s Menzelem společného a co je rozděluje

formen menzel perexPánové Miloš Forman a Jiří Menzel proslavili českou kinematografii i v mezinárodním kontextu, prvních z nich se navíc prosadil i v Hollywoodu. Oba začínali v 60. le...