Napínavá jízda z prostředí Rio de Janeira

Napínavá jízda z prostředí Rio de Janeira

Tisk

objeti mravenecnika 200Objetí mravenečníka je prvotinou Martina Vitického, která letos vyšla v nakladatelství Anag.

 

 

 

Kniha mě zaujala svou anotací a především tím, že se jednalo o Rio de Janeiro. Těšila jsem se na odlišné prostředí a celkově mě to velmi zajímalo. Po bližším zkoumání jsem byla zklamaná, že jde o dílo českého autora, ale tyto obavy se ukázaly jako naprosto liché.

Objetí mravenečníka se rozjíždí hned na prvních stranách, kdy mladá diplomatka Ellen Vargasová přijíždí do Rio de Janeira. Tam má působit na britském velvyslanectví, a především se potkat se svým otcem. Osobně se s ním však vidět nestihne, proběhne jen znepokojivý telefonní hovor, ze kterého se dozvídá, že byl unesen a že nemá kontaktovat policii a najde vzkaz v otcově diáři:

dnes přijede Ellen
říct jí o VV
objetí mravenečníka!

Ellen netuší, co by to mohlo znamenat, ale jejím cílem je otce najít za každou cenu. Je slavným geologem a je jasné, že někomu musí „ležet v žaludku“. Záhy se setkává s otcovou partnerkou a také kolegyní z Geologického institutu Viviene a společně s policistou Alexem tvoří zajímavý a netradiční vyšetřovací tým. K tomu všemu se přidávají poměry na velvyslanectví a boje mocných.

Nosný motiv knihy v podobě objetí mravenečníka představuje brazilský idiom označující objetí či pozdrav od falešné osoby, která tomu, koho objala, přeje jen to nejhorší. Tento výraz je odvozen z pozorování obranné taktiky mravenečníka velkého nebo tříprstého vyskytujícího se běžně právě v Brazílii.

Kniha má krátké kapitoly, ve kterých se pořád něco děje, takže se čte skoro sama. Postavy jsou opravdu sympatické, člověk jim rychle fandí a je zvědavý, jak to vše dopadne. Autor ukázal, že jak své boty zná jak brazilské město, tak také diplomatické prostředí. Vše dokázal barvitě popsat a čtenáři naservíroval opravdu promyšlený a velmi dobrý příběh. Musím říct, že jsem na něj i mimo čtení často myslela a také jsem se dozvěděla několik nových zajímavých informací. Pevně tedy doufám, že Objetí mravenečníka nebylo mé poslední setkání s Martinem Vitickým.

Martin Vitický (1969) - psycholog a bývalý učitel angličtiny a češtiny je již 25. rokem tajemníkem japonského velvyslance v Praze. Je autorem napínavého kriminálního thrilleru Objetí mravenečníka, ve kterém využil své znalosti diplomatického prostředí a Brazílie, kde prožil část svého života.

objeti mravenecnika

Objetí mravenečníka
Autor: Martin Vitický
Žánr: napínavý román
Nakladatelství: Anag
Rok vydání: 2021
Počet stran: 424
Hodnocení: 90 %

https://www.anag.cz/objeti-mravenecnika-napinavy-roman-z-rio-de-janeira/pA98.5531/


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Baletka Kateřina Voldánová: „Zahrát lišku nebo loupežníka je něco jiného, než pološílenou dívku.“

Katerina Voldanova 200Baletní studio Regina se nachází v Ústí nad Labem a jeho renomé stoupá díky paní ředitelce Regině Holubové Blažkové a velkému množství talentovaných tanečnic a tanečníků. Jednou z nich je Kateřina Voldánová, která po rolích v...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

K literatuře lze přistupovat různě

niceni pruvodce literarni teorii 200Od pradávna se přemýšliví mudrci pokoušeli vysvětlit podstatu literárního díla. Někdy spřádali normativní požadavky a očekávali, že se jimi budou umělci řídit, jindy naopak vycházeli ze stávajícíc...


Literatura

Haló, tady pěkné knížky pro děti!

halo-tam-dole 200V nakladatelství Presco Group, v edici Ella a Max určené pro naše nejmenší vyšly dvě velkoformátové knihy s názvy Haló, město a Haló, tam dole. Pojďte do nich nahlédnout s námi!

...

Divadlo

Celebrity

Celebrity 200Představení Celebrity je spíše než hrou hořkou výpovědí o stavu dnešní doby, a to nejen života celebrit, chcete-li slavných osobností, ale i našich životů a toho, co vše jsme schopni obětovat v zájmu naší důležitosti.

Film

I v továrně se dějí zajímavé věci

karlik perex 1Film Karlík a továrna na čokoládu (2005) je povedeným pokračováním kariéry režiséra Tima Burtona a herce Johnnyho Deppa. Vybrali si k tomu klasické téma o mocném muži a jeho poddaných, jen ho tak trochu obrátili vzhůru nohama.