Napínavá jízda z prostředí Rio de Janeira

Napínavá jízda z prostředí Rio de Janeira

Tisk

objeti mravenecnika 200Objetí mravenečníka je prvotinou Martina Vitického, která letos vyšla v nakladatelství Anag.

 

 

 

Kniha mě zaujala svou anotací a především tím, že se jednalo o Rio de Janeiro. Těšila jsem se na odlišné prostředí a celkově mě to velmi zajímalo. Po bližším zkoumání jsem byla zklamaná, že jde o dílo českého autora, ale tyto obavy se ukázaly jako naprosto liché.

Objetí mravenečníka se rozjíždí hned na prvních stranách, kdy mladá diplomatka Ellen Vargasová přijíždí do Rio de Janeira. Tam má působit na britském velvyslanectví, a především se potkat se svým otcem. Osobně se s ním však vidět nestihne, proběhne jen znepokojivý telefonní hovor, ze kterého se dozvídá, že byl unesen a že nemá kontaktovat policii a najde vzkaz v otcově diáři:

dnes přijede Ellen
říct jí o VV
objetí mravenečníka!

Ellen netuší, co by to mohlo znamenat, ale jejím cílem je otce najít za každou cenu. Je slavným geologem a je jasné, že někomu musí „ležet v žaludku“. Záhy se setkává s otcovou partnerkou a také kolegyní z Geologického institutu Viviene a společně s policistou Alexem tvoří zajímavý a netradiční vyšetřovací tým. K tomu všemu se přidávají poměry na velvyslanectví a boje mocných.

Nosný motiv knihy v podobě objetí mravenečníka představuje brazilský idiom označující objetí či pozdrav od falešné osoby, která tomu, koho objala, přeje jen to nejhorší. Tento výraz je odvozen z pozorování obranné taktiky mravenečníka velkého nebo tříprstého vyskytujícího se běžně právě v Brazílii.

Kniha má krátké kapitoly, ve kterých se pořád něco děje, takže se čte skoro sama. Postavy jsou opravdu sympatické, člověk jim rychle fandí a je zvědavý, jak to vše dopadne. Autor ukázal, že jak své boty zná jak brazilské město, tak také diplomatické prostředí. Vše dokázal barvitě popsat a čtenáři naservíroval opravdu promyšlený a velmi dobrý příběh. Musím říct, že jsem na něj i mimo čtení často myslela a také jsem se dozvěděla několik nových zajímavých informací. Pevně tedy doufám, že Objetí mravenečníka nebylo mé poslední setkání s Martinem Vitickým.

Martin Vitický (1969) - psycholog a bývalý učitel angličtiny a češtiny je již 25. rokem tajemníkem japonského velvyslance v Praze. Je autorem napínavého kriminálního thrilleru Objetí mravenečníka, ve kterém využil své znalosti diplomatického prostředí a Brazílie, kde prožil část svého života.

objeti mravenecnika

Objetí mravenečníka
Autor: Martin Vitický
Žánr: napínavý román
Nakladatelství: Anag
Rok vydání: 2021
Počet stran: 424
Hodnocení: 90 %

https://www.anag.cz/objeti-mravenecnika-napinavy-roman-z-rio-de-janeira/pA98.5531/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jitka Závodná: „Tu a tam se nad příběhem usmívám, nebo mi tečou slzy.“

jitka zavodna 200Jitka Závodná (*1975) o sobě říká, že je obyčejnou ženou, jakými jsou čtenářky jejich knih. Psát začala pozvolna a nenápadně, kdy uložila do postele dítko a měla velikou chuť napsat pár vět o příbězích, které kdysi zaslechla, a kterým...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Pozor – někdo se dívá!

stalker 200Lars Kepler je v knižním světě už zavedenou značkou. Následovníci odkazu Stiega Larssona vydali dlouho očekávané pokračování úspěšné série, ve které hraje hlavní roli bystrý detektiv Joona Linna, a která vede v prodejních žebříčcích. Upozornění n...


Literatura

Sara Gruenová: Na břehu jezera

na brehu jezera 200Na břehu jezera bude ta příšera, chtělo se mi vtipkovat ještě několik stran poté, co jsem začala číst tuto téměř čtyřsetstránkovou bichli a propadala hrůze z toho, jakáže snobská a lochneská příšernost mě čeká. Až když jsem byla a...

Divadlo

Filmař Marek Dobeš debutuje na divadelních prknech v hudební komedii Sni dál na téma kariéra vs. rodina

sni dal200Co je pro moderní ženu důležitější – kariéra nebo rodinný život? A může se jí vůbec podařit žít plnohodnotně, pokud obě polohy nedokáže skloubit? Odpověď na tyto otázky hledá divadelní hra režiséra a scenáristy Marka Dobeše „Sni dál,“ s podtitulem Neř...

Film

S Pepikem Hnátkem je Okresní přebor konečně úplný

alt„Na žádnej ťukes nemáte, jste dřeváci, a proto taky hrajete vokres.“ Tahle věta stačí, aby si divák udělal dojem nejen o celém filmu (i seriálu), ale také o hlavním hrdinovi Pepikovi Hnátkovi a jeho fotbalovém m...