Sestry – minulost a přítomnost se propojují

Sestry – minulost a přítomnost se propojují

 

sestryPříběh začíná roku 1993 v květnu, kdy jsou na břehu jezera nalezeny dvě zavražděné mladé dívky. Jsou přivázány ke stromu silnými provazy, oblečené do šatů k prvnímu svatému přijímání a jedné z nich visí na krku dřevěný křížek. Obě plavovlasé a stejného věku, avšak jedna má tvář zmlácenou k nepoznání.

 

 

Martin Servaz, začínající policista, se účastní vyšetřování a je to jeho první velký případ. Jelikož si dívky jsou podobné, vychází policie z myšlenky, že by mohlo jít o sestry. Začnou vyšetřovat nejbližší okolí místa činu, což jsou studentské koleje, kde brzy zjistí identitu obou dívek. Jedna z nich má v pokoji knihu autora Erika Langa jménem Dívka od svatého přijímání, jejíž obálka znázorňuje dívku v bílých šatech. Lang jako spisovatel je právě ve svých knihách známý brutálními a často i zvrácenými scénami, ponurou atmosférou a nešťastnými konci. Vyšetřování nabere spád, když se prokáže, že Lang obě dívky znal - dokonce i osobně a několik let si dopisovali. Policejní tým společně se Servazem vezme Langa do vazby a snaží se z něj dostat přiznání k vraždě dívek. Jejich snažení vyjde naprázdno, protože se během vazby k činu přizná někdo jiný, kdo své přiznání doplní sebevraždou. A tímto je pro tentokrát případ uzavřený.

Po dvaceti pěti letech je Servaz, už jako vedoucí svého týmu, přivolán k záhadnému úmrtí ženy. Ženy, kterou není nikdo jiný, než manželka spisovatele Erika Langa. Servaz se tedy s Langem setkává již podruhé a to ho donutí rozpomenout si na mrtvé dívky. Mohou oba tyto případy spolu souviset? A je jejich společným jmenovatelem teď už slavný autor? Co když se před lety k vraždě nepřiznal samotný vrah, ale někdo jiný?

Bernard Minnier je mezi čtenáři detektivek už proslulý pojem, ale já se s ním setkala poprvé až s touto knihou. Nutno podotknout, že jeho styl psaní je opravdu můj šálek kávy. Ačkoliv jsem předchozí knihy nečetla, s hlavní postavou jsem se sžila celkem rychle. Děj knihy plyne celkem poklidně – ale ne nezáživně. Nejsou v něm nějaké dechberoucí zvraty, ty si autor nechává až na konec. Popravdě už jsem byla skoro na konci knihy a stále jsem nevěděla, kdo je vrah ani jak to celé skončí. Ovšem ke konci kniha nabrala takový zvrat, že jsem ji dočetla najednou. Takže jsem si autora přidala do, už teď nekonečně dlouhého, seznamu knih k přečtení a těším se, až se pustím do jeho prvotiny Mráz.

O autorovi:

Bernard Minier je francouzský autor narozen 26. 8. 1960 v městě Beziérs v Pyrenejích. Není tedy divu, že do oblasti Pyrenejí zasadil děj svých krimi thrillerů, s hlavní postavou detektiva Martina Servaze. První kniha, která celou sérii odstartovala, byla Mráz – vydaná u nás v roce 2015 (francouzské vydání v roce 2011), následovalo pokračování Kruh (české vydání 2015, francouzské vydání 2012), dále Tma (české vydání 2016, francouzské 2014) a Noc (české vydání 2018, francouzské 2017) a zatím poslední díl Sestry (české vydání 2019, francouzské 2018).

Jedinou autorovou knihou, která není spjatá s touto sérií, je Zkurvenej příběh (české vydání 2017, francouzské 2015) taktéž ovšem kriminální příběh sledující šestnáctiletého Henryho, jehož přítelkyně byla zavražděna a on se okamžitě stává hlavním podezřelým. Než Bernard Minier debutoval svou první knihou, pracoval jako celní úředník. Dnes žije poblíž Paříže s manželkou a dvěma dětmi.

Ukázka z knihy:

Zadržel dech. Opatrně posunul ostatní knihy a román vytáhl. Jako kdyby manipuloval s velmi starým dílem, jako kdyby se tyto knihy a stránky měly rozplynout v prach. Zahleděl se na obálku. Byla na ní fotografie mladé dívky stojící naboso mezi sedmikráskami u velkého stromu, buď topolu, nebo osiky. Byla oblečená v bílém. Jako nevěsta. Nebo jako dívka jdoucí k prvnímu svatému přijímání. Její bílé šaty tvořily od pasu dolů svislé záhyby. Podobaly se vrásnění na kmeni stromu. Na hrudi jí visela šňůrka s velkým dřevěným křížkem.

Kniha se jmenovala Dívka od svatého přijímání. Napsal ji jistý Erik Lang. Servaz se zamračil. Co to znamená? Měl sucho v ústech. Otevřel knihu a hledal rok prvního vydání. 1985. Znovu se podíval na poličku. Nacházely se tam ještě tři knihy od Erika Langa. O co tady jde? Nejdříve dvě mrtvá těla oblečená v šatech k prvnímu svatému přijímání, a teď tohle. Co to znamenalo?

Název: Sestry
Autor: Bernard Minier
Překlad: Jiří Žák
Žánr: thriller
Vydáno: 2019
Stran: 423
Vydalo nakladatelství: NAKLADATELSTVÍ XYZ ve společnosti s Albatros Media a. s.
Hodnocení: 90 %

sestry

Foto: Lenka Kališová


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Mirjam Landa: Měla bych přitvrdit

Mirjam perex„Jsem ráda, že už je po svátcích a můžeme zas všechno dělat normálně,“ směje se režisérka, autorka a producentka Mirjam Landa. I když tedy zrovna její začátek roku moc „normální“ není, protože úspěšná divadelnice a matka...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

C. D. Payne a jeho Helena

dedictvi helena payne 200Americký spisovatel C. D. Payne, otec Nicka Twispa a série Mládí v hajzlu, přišel po knize Neviditelný s dalším poutavým čtením. Jedná se o knihu Dědictví aneb jak Helena ke št...


Literatura

Vtipné dvojjazyčné povídky čtenáře nezklamou

Dvojjazycne povidky 200Dvojjazyčně psané příběhy se na našem knižním trhu již trvale zabydlely a představují žádaný produkt nejen pro studenty cizích jazyků (v tomto případě angličtiny). Důležitou roli zde hraje výběr vhodného a...

Divadlo

Kontroverzní malé feministky pobavily brněnský Kabinet Múz

Minifemini 200Kulturní sdružení Napříč.cz je skupina odvážných a především umělecky nadaných lidí, kteří se snaží společně vytvořit alternativu k současnému tradičnímu konzumnímu proudu umění a zábavy. Toto sdružení předvedlo v rámci osla...

Film

Lorax: Děti, chraňte přírodu!
ImagePředstavte si městečko, kde je vše dokonalé, barevné, krásné… ale také umělé. Zvířata, květiny, stromy nevyjímaje. Místo živých stromů si lidé na zahrady pořizují náhražky, které mohou dálkově ovládat a podle nálady si měnit jejich barvu. Co k...