Nemohlo být lepšího názvu pro tuto knihu, kterou čteme s vědomím, že brzy tomu už bude rok, co tu s námi Vladimír Kafka není. Chybí svým klientům, svým čtenářům, ale nejvíc své rodině a své ženě. Právě ta se chopila úkolu a připravila k vydání to, co za sebou Vladimír Kafka zanechal.
A já mohu prozradit rovnou i to, že další, poslední kniha, je na cestě na svět, takže tato knižní dítka lze považovat za nejpokornější a nejkoncentrovanější moudrost samotného autora.
Pokračování Života naživo?
Kniha je určena jako pokračování Života naživo, jako publikace odpovídající na otázky, které ve vás mohla ta esence života a lásky, obdivu k lidskému bytí, zanechat. Pamatuji se, že jsem si z této knihy kdysi odnesla pocit lehkosti, chuti žít a udržovat svůj život v rovnováze. A obdiv k někomu, kdo dokázal roztáhnout náruč celému životu a OBEJMOUT HO. Ale zdaleka jsem netušila, jakým strastiplným životem si Vladimír Kafka prošel. Což se více ukazuje v této knize. A nebyla to jen fyzická bolest, cukrovka, která mu pak vlastním rozhodnutím vzala nohy, což mi utkvělo nejvíc z Života naživo. Možná to skutečně bylo nejhorší, leč nejsilnější a nejúlevnější rozhodnutí jeho života, ale za sebou jich v tu dobu měl již mnohem více. Život naživo, život naplno. Jinak to ani nešlo. Kluk, který podle lékařů neměl s cukrovkou přežít víc než pár let? I kdepak!
A tak se můžeme nyní projít jeho jednotlivými ateliéry. Každá část knihy je věnována jedné životní etapě, tématu, jeho zážitkům osvícení, pochopení a vlastně i láskyplným trablům a poznávání životních emocí, osudů – snad proto, aby sám posléze dokázal cítit s lidskými bytostmi a dušemi. Aby dostal ten dar.
Klíčem ke všemu je láska, je to klišé? Ne, je to POKORA
Ach, jaké klišé! Chce se říct. Ale v Ateliéru života poznáte, že tady je tou láskou myšleno spíše smíření se s životem, pokora a vděk za život jako takový. A snad i odstranění zbytečného stresu, cílené vidění a využívání toho pozitivního v životě. A pak se na to všechno může nalepit pořádná dávka štěstí, která tyto pocity jen prohloubí. Láska není jen bezhlavé rozdávání své naivity, ale i ocenění včelky na pampelišce, zastavení se nad krásnou modrou oblohou…
„Život plodí život. Čím víc život projevuješ, tím víc ho přitahuješ. Tohle pravidlo platí obecně pro všechno. Pokud budeš rozdávat lásku, bude se ti odevšad zrcadlově vracet. Jestliže se soustředíš na strach, začne tě ze všech stran tiše obklopovat.“
V tom má autor pravdu. Stresující myšlenky nikoho ještě neuklidnily ani nepřivedly k pocitu životní spokojenosti. A nad životním příběhem Vladimíra Kafty, rozhovory s jeho ženou a nad všemi úvahami kolem získáte pocit, že i on byl jenom člověk. A životem se učil… a že takový kus cesty má za sebou každý z nás. Jen je třeba se ohlédnout a… třeba neopakovat už staré chyby.
Ateliér života je jako autorem namalovaný obraz. Má důrazné věci v popředí, krásné barvy i lehké tóny v pozadí. Rozhovor, milé a citlivé doslovy, úvody, myšlenky… Paní Ireně Novákové Kafkové lze jen s úctou poděkovat, že pomohla této knize na svět. Pomohla možná ruku v ruce s Vladimírem několika lidem se uzdravit.
Teď, za rok, za dva, za deset… kdoví, kdy se k této knize dostanete právě vy.
O autorovi:
Vladimír Kafka (1963 – 2018) malíř, spisovatel, muž, jež provázel lidi těžkou nemocí, pořádal po celé republice besedy Hostiny, často s Jaroslavem Duškem a své životní zkušenosti popsal v knihách Minulost je mrtvá, život začal právě teď a Život naživo.
Ateliér života
Knihu k vydání připravila Irena Nováková Kafková
Vydalo nakladatelství: Eminent
Rok vydání: 2018
Hodnocení: 99 %
Web: www.eminent.cz
< Předchozí | Další > |
---|