Zdeněk Ležák společně s dalšími svými kolegy Jonášem Ledeckým a Matyášem Namai zpracovali velmi vděčné téma – příběh mládí českého krále a císaře Svaté říše římské Karla IV. Dlouhodobým působením v redakcích časopisů pro děti (mj. šéfredaktor časopisu ABC) získal Zdeněk Ležák bohaté zkušenosti s dětským čtenářem a způsob jeho tvorby je přitažlivý i pro dospělé. V komiksovém příběhu nám představuje největšího českého panovníka v širším politicko-společenském kontextu 14. století.
Autor sám přirovnává příběh malého kralevice k příběhům moderních komiksových superhrdinů. Slabé nevinné dítě je ve třech letech krutým otcem odňato od matky a v podstatě uvězněno. Rozum nad tím počinem stojí: jak se může otec ke svému tříletému dítěti takto zachovat? Proč jej uvěznil a nenechal ho někde důstojně vychovávat, jak se stalo až později? Teprve, když jej otec, Jan Lucemburský, nechá převézt do Francie, získá vychování, vzdělání, výcvik a dokonce i nové jméno (z Vašíka se stane Karlík na počest francouzského krále). Z ustrašeného deprivovaného chlapce vyroste hrdý, sebevědomý, vzdělaný muž. Bojuje v čele vojska, sbírá slávu i zranění, je pasován na rytíře. V 17 letech zastupuje svého zaneprázdněného otce a ujímá se vlády v Českém království. Jeho život je vskutku dobrodružný podle všech dnešních měřítek. Setkává se s padouchy i s ušlechtilými lidmi, hádá se se svým otcem, odmítá být pouhou figurkou na šachovnici, chce vládnout sám sobě i ostatním. Přání se mu splní – stává se panovníkem s téměř neomezenou mocí. Prostě superhrdina. Koho jiného byste si vzali na paškál?
Vzhledem k množství příhod, které mladý princ zažil, museli autoři děj komiksu značně zredukovat, ačkoliv je to škoda. Kdyby byl komiks rozsáhlejší, mohl zachytit více epizod, které jsou jedna napínavější než druhá. Nemyslím si, že by to bylo na škodu. Řešení autorů však bylo jiné. Rozdělili knihu na dvě části: v prvních kapitolách v psaném textu rekapitulují události týkající se historického pozadí a samotné cesty vzhůru Karla IV. Karlovi dávají různá přízviska: král budovatel, vzdorokrál, literát, vládce světa, superhrdina. Tato část nás připraví na samotný komiks, který tvoří druhou část knihy. Graficky je kniha velmi pečlivě navržená. Stránky evokují starobylou literaturu. Jsou použity dva sloupce, zahnědlá barva připomíná historický text. Jako protiklad jsou zvoleny moderní kresby historických událostí, osobností, mapek apod. Dodávají textu svěžest a neverbální kontext. Jsou přitažlivé a velmi soudobé.
Knihu zdařile ilustrovali Matyáš Námai (tužka, barvy, inkoust), Jonáš Ledecký (tužka, inkoust) a Martin Pospíšil (lettering, inkoust, grafická úprava obálky). Jejich práce se mi velmi líbí. Odráží se zde jejich invence a radost z tvůrčí práce. Pro čtenáře je to nejen edukační, ale i estetický zážitek.
Velmi bych si přála, aby existovalo pokračování tohoto fascinujícího příběhu, ve kterém by byly zpracovány další epizody z života tohoto panovníka a jeho současníků. Autorům fandím.
Název: Karel IV. Pán světa
Autor: Zdeněk Ležák, Jonáš Ledecký, Matyáš Namai
Žánr: komiks
Nakladatelství: Edika Brno
Rok vydání: 2016
Počet stran: 160
Zdroj foto: Edika Brno
Hodnocení: 100 %
( 2 hlasů )
< Předchozí | Další > |
---|