Václav Hudeček pořádá XXI. ročník Svátků hudby v Praze

Václav Hudeček pořádá XXI. ročník Svátků hudby v Praze

svatky hudby hudecek200Festival Svátky hudby v Praze je jedním z nejdelších festivalů komorní hudby, které jsou pořádané na území hlavního města Prahy. Jeho uměleckým garantem a zakladatelem je významný český virtuóz, legenda české houslové školy, žák Davida Oistracha, Václav Hudeček, který si již dvacet let na své koncerty zve nejen renomované hudebníky, ale dává prostor i mladým talentům, což podtrhuje ojedinělost této přehlídky v pražském kulturním kontextu.

 

Na počátku své hudební kariéry zde dostaly příležitost osobnosti jako je například renomovaná mezzosopranistka Dagmar Pecková působící na předních evropských scénách, violoncellista Jiří Bárta, populární houslista Pavel Šporcl či hornista Radek Baborák, mezi jehož působiště patří Berlínská či Mnichovská filharmonie. V rámci uplynulého jubilejního 20. ročníku Václav Hudeček představil mimo jiné talentované klavíristy Jaroslavu Pěchočovou a Lukáše Klánského, známého multiinstrumentalistu, jazzmana a flétnistu Jiřího Stivína, hornistu Radka Baboráka, první dámu české harfy Janu Bouškovou, držitelku prestižních zahraničních ocenění, nebo mladé houslisty Josefa Špačka, Jana Mráčka a Petra Matějáka. Festival se koná pod záštitou primátora hlavního města Prahy.

Posláním festivalu je podpora mladých začínajících umělců formou vytváření příležitosti pro jejich koncertní vystoupení ve významných koncertních centrech pražské metropole a rovněž pro kontakt a spolupráci s již renomovanými osobnostmi české hudební scény. Svátky hudby si dále kladou za cíl obohatit a zatraktivnit kulturní nabídku metropole o kvalitní přehlídku v oblasti komorní hudby za účasti renomovaných umělců z České republiky i zahraničí. Novým pořadatelem cyklu je od 1. 4. 2012 občanské sdružení Svátky hudby. Spolupořadatelem je agentura MusicCom.

svatky hudby hudecek2

Program festivalu Svátky hudby

Festivalové koncerty probíhají od 16.října 2012 do 14.května 2013. První koncert po Novém roce se bude konat 15.ledna. Tóny houslí a violoncella se rozezní od 19:30 hodin na Pražské konzervatoři a Václav Hudeček (housle) a Michaela Fukačová s Kristinou Vocetkovou (violoncello) zahrají Barocco sempre giovane.

19. 2. 2013, 19:30 hod. Pražská konzervatoř
Klavírní virtuózové napříč generacemi: Ivan Klánský, Martin Kasík, Lukáš Klánský a Maria Viola Mojzešová – klavír

12. 3. 2013, 19:30 hod. Pražská konzervatoř
Hudba z filmových pohádek (Princ Bajaja, Císařův Slavík a další)
Václav Hudeček, Radim Kresta - housle,Ladislav Horák - akordeon, Petr Paulů - kytara a nejlepší studenti konzervatoře...

17. 4. 2013, 19:30 hod. Kostel s. Šimona a Judy
Václav Hudeček - housle, Radek Baborák - lesní roh, Pražští komorní sólisté, um. vedoucí Radek Baborák

14. 5. 2013, 19:30 hod. Pražská konzervatoř
Čechomor a Václav Hudeček

svatky hudby hudecek

Václav Hudeček

Tento houslový virtuos vystupoval po celém světě na nejprestižnějších pódiích (Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hall, Osaka Festival Hall, Sydney Opera), s nejlepšími světovými orchestry (Berliner Philharmoniker, Cleveland Symphony Orchestra, NHK Philharmonic Orchestra, Gewandhaus Leipzig, Moskevská státní filharmonie a další), jakož i na světových festivalech (Osaka, Salzburg, Istanbul, Perth, Helsinky). Hudečkovo sympatické vystupování a zejména styl jeho hry spojující technickou suverenitu s vervně tvořeným a emocionálně bohatým tónem a s radostí, kterou dovede nezaměnitelným způsobem přenášet do publika, okouzluje obecenstvo bez rozdílu věku. Jeho nahrávka Vivaldiho Le quattro stagioni s dirigentem Pavlem Koganem je od roku 1992 stále nejúspěšnější produkcí v České republice a interpret za ni získal zlatou a v roce 1997 platinovou desku. Systematicky se stará o pomoc nastupující české interpretační generaci, a to jak každoročním pořádáním letních houslových kurzů v Luhačovicích, tak představováním těch nejlepších jako hostů na svých koncertech v rámci tradičních vánočních turné nebo na Hudečkem pořádaných Svátcích hudby v kostele sv. Šimona a Judy Praze. V roce 2007, u příležitosti státního svátku 28. října, udělil prezident republiky Václav Klaus V. Hudečkovi vysoké státní vyznamenání „Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění“. V říjnu 2012 převzal z rukou primátora stříbrnou medaili hlavního města Prahy jako zvláštní projev úcty a ocenění uměleckého přínosu a zásluh o rozvoj pražské kulturní scény u příležitosti jeho životního jubilea.

Zdroj informací a foto: http://www.vaclavhudecek-svatkyhudby.cz


 

PřihlášeníSoutěže

HONZA HOMOLA HRAJE V BARVÁCH NA STO LET STAROU KYTARU

Honza Homola z Wohnoutů pokračuje ve své sólové tvorbě, kdy v minulosti vydal již dvě alba. Od roku 2012, kdy vyšlo CD Čarovánky, nechal sólovou tvorbu spát a pustil se do malování obrazů. V době lock downu, kdy Wohnouti nekoncertovali, se začal učit hrát na housle. A když se vše pospojovalo, vznikla z toho nová píseň, ke které přizval jako hosta Terezii Kovalovou.

I ve Finsku může být vyhlášené letovisko

Palm Beach Finland je název další knihy finského spisovatele Anttiho Tuomainena, která vyšla v nakladatelství Kniha Zlín.
Kniha Zlín (Albatros Media)

Rozhovor

Pavlína Senić: „Posluchačům vážné hudby přeji, aby v ní vážně objevili její nesmrtelnost!!!“

senic perexTentokrát vám přinášíme rozhovor s velmi příjemnou dámou, vokalistkou Pavlínou Senić. Jak pečuje o své zlato v hrdle, jak si rozumí s manželem Tomášem Úlehlou a jaká je matka? V tomto rozhovoru se dozvíte plno dalších zajímavých věcí… 

Live

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Anketa

Myslíte si, že současná kultura upadá?
 

Literatura

Tradiční česká zima s půvabnými kresbami Josefa Lady

Tradiční česká zima200Těsně před vánočními svátky vydalo nakladatelství Grada Publishing pod značkou Bambook knihu Tradiční česká zima s ilustracemi Josefa Lady. Kdo obsah knížky ...

Divadlo

V neděli 31. října se ve vyprodaném Divadle na Vinohradech konal IV. ročník taneční show Roztančené divadlo

roztancene divadlo 200Autorský projekt Tanečních kurzů Martina Šimka & Terezy Řípové byl odstartován v roce 2016 v Městském divadle Mladá Boleslav, kde proběhl první ročník projektu Roztančené divadlo aneb když herci tančí. Po tamním úspěchu p...

Film

Intelektuální masakr
ImageFilmová adaptace divadelní hry Yasminy Rezy je uváděna jako drama/komedie, což si vlastně naprosto protiřečí. Je to ale nejvýstižnější určení žánru a zároveň hlavní zápletky filmu.
...