Duch a blues Jana Spáleného

Duch a blues Jana Spáleného

jan spaleny trio panenko skakavaV zapadlém místě, kudy tragicky prošly dějiny, nahrál Jan Spálený se svým Triem živé album s názvem Panenko skákavá. Pozoruhodná nahrávka vznikla letos v srpnu a zcela jistě potěší příznivce vkusné a nadčasové muziky.


 

Když zmiňované cédéčko vezmete poprvé do ruky, máte zvláštní pocit. Titulní černobílá fotografie vás zve do schodů, které vedou do zdevastovaného chrámu a možná ještě dál… Místo, které působí opuštěně a tajemně (na někoho možná i strašidelně) se stalo 10. srpna 2012 dějištěm koncertu seskupení Jan Spálený Trio.

Jsme v mariánském poutním kostele ve Skokách, ve vysídlené západočeské vesnici vysoko nad údolím Střely (podrobný příběh tohoto zapadlého kraje najdete na www.skoky.eu). A mimochodem, název alba vychází z lidového rčení, které souvisí s barokním obrazem Panny Marie Pomocnice, který byl v 18. století původně namalován právě pro jmenovaný kostel.

Panenka skákavá přináší výběr písní, které dobře znají příznivci ASPM (Amatérského sdružení profesionálních muzikantů). Tedy legendárního seskupení, které v různých obměnách existuje na domácí scéně již od roku 1984. Komorní sestava Jan Spálený (elektrické piano, kornet, zpěv), Michal Gera (křídlovka, trubka, zpěv), Filip Spálený (bezpražcová basová kytara, kontrabasová tuba) předvádí suverénní výkon, v němž je slyšet tichá radost z muzicírování, v němž se bluesové a jazzové vlny nenásilně přelévají. Výsledkem je vkusná nahrávka, která nechává prostor pro subjektivní přemítání.

jan spaleny trio panenko skakava

Mezi patnácti skladbami převažuje původní tvorba, sentimentální posluchače určitě potěší časem prověřené hity, například Asi v tom bude nějakej háček či Bojlér blues. Leckteří fajnšmekři však jistě ocení i některé z šesti převzatin, v tomto případě bych si dovolil favorizovat drahokam z dílny Toma Waitse Dnes opouštím přístav (původně Shiver Me Timbers) a rovněž dylanovku Věřím v nás (I Believe in You).
 
Skladatel, muzikant a šiřitel kvalitní hudby Jan Spálený, který ještě letos oslaví sedmdesáté narozeniny, opět předvedl, že je možné dlouhodobě dělat dobré věci a přitom nesejít z cesty. Pokud tato netuctová nahrávka ještě navíc pomůže k oživení místa, kde Duch a blues/jazz nacházejí společnou řeč, pak je všechno tak, jak má být.     
Hezké podzimní poslouchání!
 
Panenko skákavá  
Interpret: Jan Spálený Trio
Žánr: Blues/jazz
Skladby: 1/ Hotel Štístko blues, 2/ Suzanna, 3/ Dnes opouštím přístav, 4/ Jsi trochu povadlá, 5/ Zavolej jen moje jméno, 6/ Cínový vojáček, 7/ Znám tě málo, 8/ Sto tisíc modrých sluncí, 9/ Loudání, 10/ Bojlér blues, 11/ V ulicích je déšť, 12/ Skandál, 13/ Asi v tom bude nějakej háček, 14/ Mezi břehy, 15/ Věřím v nás  
Stopáž: 76:03    
Vydavatelství: EMI, 2012  
Hodnocení: 85  %

Zdroj foto /obálka: www.emimusic.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Sami si vytvárame svojich nepriateľov cez svoju pasivitu

iv 200V kníhkupectve Panta Rhei v Bratislave 8. septembra pokrstil knihu Štěstí na míru český motivátor a autor bestsellerov o osobnostnom rozvoji Ivo Toman. Slovensko mu je dôverne známe, keďže na ňom vyštudoval ...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Literatura

Jo Nesbo a jeho Přízrak trhají rekordy

jo 200Nový detektivní román norského spisovatele Jo Nesba byl uveden na stránky českých knihkupců 16. října.  Již před uvedením byl zaznamenán pozoruhodný zájem o tuto knihu v elektronické podobě. Její tištěná verze není výjimkou a čtenáři ji...

Divadlo

Drama, detektivka i upírská romance


At vejde ten pravy perexOskar (Oskar Hes) je osamělý chlapec, který žije se svou matkou v paneláku na okraji města. Matka si ho moc nevšímá a ve škole ho šikanují. Jeho život se změní, když se do sousedství přistěhuje dívenka Eli (...

Film

Generace Jihlava

Generace 200Dokumentů v kinech můžeme stále vidět mimořádné množství - a zájem publika o ně zdá se neslábne. Z jedenácti českých filmů, které byly v prvním čtvrtletí letošního roku nasazeny do kin, jsou tři dokumenty. Zastoupení se tak pohybuje mezi pětinou...