Pavel Šporcl vyjíždí po třech letech na nové turné
Kultura21.cz

Pavel Šporcl vyjíždí po třech letech na nové turné

pavel sporcl 200Čtyři roky poté, co jeho poslední album Vánoce na Modrých houslích obsadilo první místo v žebříčku hitparád, se Pavel Šporcl, nejpopulárnější český houslista současnosti, se vydává do nejvirtuóznějších vod houslového repertoáru na svém novém albu Paganiniana a na něj navazujícím turné.Pavel Šporcl natočil v průběhu roku 2020 nové album Paganiniana. Po několika nosičích mimo oblast klasické hudby se tímto albem vrací do niternějších hudebních sfér a repertoáru, který je mu nejbližší. Na desku Paganiniana si vybral skladby, které patří k nejtěžším v sólovém houslovém repertoáru a jsou výsadou jen hrstky světových houslistů. I proto má album podtitul „Mount Everest houslového repertoáru“.

Šporcl na album nahrál oslnivá díla Paganiniho, Fritze Kreislera, Alfreda Schnittkeho a Nathana Milsteina. Přesto, jak by se dalo očekávat od předního českého hudebníka, výběr má také výraznou českou stopu, skladby Josefa Slavíka, Heinricha Wilhelma Ernsta, Šporcla samotného a Jana Kubelíka – to je „bonusová skladba“, která jako jediná na albu není složena samostatně pro sólové housle, ale přesto je jeho originální Kadence pro housle pro Paganiniho houslový koncert č. 1 tematicky na místě! Capriccio D dur od Josefa Slavíka (kterému Chopin říkal „druhý Paganini“) je pak světovou premiérou tohoto alba.

„Tímto albem jsem si splnil velký sen“, řekl o desce, kterou natočil pro prestižní německé vydavatelství Hänssler Classic Šporcl. „Vždycky mě osobně inspirovala hudba Paganiniho a vydat se na tuto cestu, kde jako odrazový můstek je sám Paganini, a poté hrát skladby všech dalších skladatelů, kteří se jím podobně inspirovali, byl fantastický zážitek! Všechny skladby mají k tomuto géniovi blízký vztah, byly složeny na jeho počest nebo v jeho duchu“, dodal Šporcl. „Také je pro mne důležité, že booklet alba byl vydán i v češtině, aby si mohli mí fanoušci u nás přečíst vše zajímavé a důležité o vzniku této desky“, dodal Šporcl.

Paganiniana představuje začátek spolupráce s Hänssler Classic, světovou německou vydavatelskou společností. Šporcl bude pro společnost nahrávat zásadní klasické projekty, i nadále však bude pokračovat se svou crossoverovou tvorbou pro Universal Music.

Pavel Šporcl – Paganiniana
Nicollò Paganini – Capriccio č. 24 a moll z cyklu 24 Capriccií op. 1
Josef Slavík – I. Caprice D dur (světová premiéra)
Heinrich Wilhelm Ernst – Poslední růže
Alfred Schnittke – A Paganini
Fritz Kreisler – Recitativo and Scherzo – Caprice, Op. 6
Pavel Šporcl – Virtuózní variace na píseň Kde domov můj
Nathan Milstein – Paganiniana (variace)
Bonus: Jan Kubelík – Originální Kadence pro housle ke Koncertu č. 1, D dur N. Paganiniho

Pavel Šporcl – housle

Mistr zvuku – Ondřej Urban
Režie – Jiří Gemrot

pavel sporcl

Paganiniana – Generali Česká pojišťovna Tour 2021 začíná 12. září v Hradci Králové a končí 31. října v Plzni, Šporcl tak odehraje 16 koncertů ve 13 krajských i okresních městech. Pořádá ho ŠPORCL ARTS Agency. Termíny a místa konání jsou na webových stránkách houslisty.

Program koncertů vychází z nahraných skladeb, aby mohli posluchači sami slyšet tento mimořádný repertoár. Hostem bude kytarista a skladatel Lukáš Sommer, se kterým Pavel Šporcl zahraje skladby N. Paganiniho a L. Sommera. Paganini byl sám vynikající kytarista, a mnoho skladeb napsal právě pro kombinaci těchto dvou nástrojů.

Vstupenky na jednotlivé koncerty lze zakoupit na Ticketportal.cz

Data a místa turné Paganiniana – podzim 2021

Koncerty se konají vždy v 19 hodin (není-li uvedeno jinak)

1/ neděle 12. 9. Hradec Králové, Petrof Gallery
2/ čtvrtek 16. 9. Teplice, Zahradní dům (18.00 a 20.15)
3/ pátek 17. 9. Kutná Hora Sedlec,
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele
4/ středa 22. 9. České Budějovice, Kostel sv. Anny (18.00 a 20.15)
5/ středa 29. 9. Přerov, Městský dům
6/ čtvrtek 30. 9. Brno, Besední dům
7/ pondělí 4. 10. Frýdek Místek, Dům kultury (Národní dům)
8/ úterý 5. 10. Praha, Klášter sv. Anežky české (v rámci abonentní řady Pražské hudební večery)
9/ středa 6. 10. Praha, Klášter sv. Anežky české
10/ čtvrtek 7. 10. Pelhřimov, Divadlo Lubomíra Lipského
11/ pondělí 11. 10. Zlín, Malá scéna
12/ čtvrtek 14. 10. Karlovy Vary, Karlovarské městské divadlo
13/ pátek 29. 10. Liberec, Kulturní a společenské centrum Lidové sady
14/ neděle 31. 10. Plzeň, Měšťanská beseda

„Jsem velmi rád, že i v tomto složitém období se mi podařilo oslovit partnery, kteří moje turné podpořili. Především bych rád zmínil pojišťovnu Generali Česká pojišťovna, která se mnou coby generální partner mých turné spolupracuje již takřka dvacet let. Troufám si tvrdit, že to je nejdelší podobné spojení v českém showbussinesu a já si jejich podpory nemírně vážím“, děkuje houslista.

V rámci tohoto turné spolupracuje také s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism. V příštích pěti letech bude Pavel Šporcl coby ambassador centrály poukazovat na krásy České republiky u nás i v zahraničí.

pavel sporcl turne


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Jan Révai: Základem vztahu s dítětem je důvěra

revai 200Namyšlený tělocvikář Aleš Nezval ze seriálu Gympl nebo vtipně glosující porotce v soutěži StarDance, hlavně ovšem lamač dívčích srdcí z filmu Rebelové. Tak známe herce a tanečníka Jana Révaie

Live

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Literatura

O dávném superhrdinovi Karlu IV.

karel iv komiks 200Zdeněk Ležák přichází s další psanou knihou a zároveň i komiksem. Tentokrát se věnuje letošnímu oslavenci Karlu IV. Podtitulem je příznačné označení Pán světa.

...

Divadlo

V Lomnici nad Popelkou proběhlo klání ochotnických souborů
ImageOchotnický soubor při Tylově divadle v Lomnici nad Popelkou má poměrně dlouhou tradici. Jeho historie se datuje už od roku 1825. Ve dnech 1. -  4.března 2012 uspořádal domácí Divadelní spolek J. K. Tyl již tradiční př...

Film

Jeho jméno znají všichni, ale vyslovit si ho netroufne nikdo!

Candyman200Stačí ho pětkrát vyvolat před zrcadlem a on se objeví, ale proč by to někdo dělal. Candyman, kultovní hrdina všech strašidelných historek, jehož poznávacím znakem je zlověstný hák natřený medem a roj včel. Mladý výtvarník Anthony má pocit, že jeh...