Mark Lanegan vydává pohřební blues

Mark Lanegan vydává pohřební blues

ImageBlues Funeral – tak zní jméno nové placky amerického rockového hudebníka Marka Lanegana. Jedná se o první autorskou desku od roku 2004. Na nahrávce se výrazně podílel také kytarista Alain Johannes, s nímž Lanegan spolupracoval již na albu Bubblegum. Aktuální více než padesátiminutové album nakřáplých bluesově laděných balad těží především z autorova majestátního vokálu, jenž si budeme moci vychutnat také naživo, a to v březnu tohoto roku v pražském Lucerna Music Baru.

 

Mark Lanegan se narodil 25. listopadu 1964. Vyrůstal v malém městě na severozápadu USA. V osmdesátých letech založil s několika přáteli skupinu Screaming Trees, což bylo po pobytu ve věžení a drogové závislosti jednoznačným krokem vpřed. Toto alternativní hard-rockové seskupení bylo aktivní až do roku 2000. V průběhu let Lanegan spolupracoval také s pestrou řádkou dalších hudebníků. Na první Laneganově sólové desce The Winding Sheet z roku 1990 lze slyšet kytaru Kurta Cobaina, a to v písni Where Did You Sleep Last Night. Tuto píseň později učinil nesmrtelnou právě Kurt Cobain, jenž ji v akustické podobě zahrál na legendárním koncertu MTV Unplugged in New York. Skladba pochází z pera černošského folkového hudebníka Leadbellyho, jenž žil na přelomu století. Lanegan spolupracoval na různorodých projektech se členy Alice in Chains, Pearl Jam, s folkařem Timem Hardinem, country zpěvákem Buckem Owensem či s vokalistkou Isobel Campbell.

 

 

Nové album je vyrovnanou kolekcí dvanácti neveselých skladeb. Majoritní část písní plyne ve středním tempu, v němž si lze nejlépe vychutnat Laneganův nenapodobitelný baryton. Mezi nejvýraznější patří nervy drásající blues Bleeding Muddy Water, rocková vypalovačka Riot In My House či pulzující The Gravedigger’s song. Laneganův zpěv je podložen mnohovrstvou instrumentální kulisou, v níž lze krom obligátní elektrické kytary zaslechnout také zvuk elektronických syntetizátorů a mnoha studiových efektů. Zjednodušení by neuškodilo.

 

Image


Skladby: The Gravedigger's Song, Bleeding Muddy Water, Gray Goes Black, St. Louis Elegy, Riot In My House, Ode To Sad Disco, Phantasmagoria Blues, Quiver Syndrome, Harborview Hospital, Leviathan, Deep Black, Vanishing Train, Tiny Grain Of Truth
Stopáž: 55:55
Žánr: rock
Hodnocení: 80%
Zdroj: marklanegan.com, cs.wikipedia.org

 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Sylva Lauerová nafotila exkluzivní kalendář českého šperku, rozepsanou knihu uložila do šuplíku a chystá velké změny

SL perexFanoušci populární české spisovatelky Sylvy Lauerové jistě vědí, že se nevěnuje jen psaní knih. Její druhou doménou je móda a velkou zálibou cestování. Potěšení z práce jí však v poslední době kalí neradostná rodinná situace. Dočkají se čtenáři nového ...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...


Literatura

Tajemství zdravé páteře
mechzad 1Odborných knih o tom, jak se zbavit bolestí zad, již vyšla celá řádka. Ne každá z nich však dokáže uspokojit laiky či odborníky. Stuart McGill, profesor spinální biomechaniky na Univerzitě ve Waterloo v Kanadě, dlouhodobě zkoumal fungování bederní p...

Divadlo

Dušek se vrací na místo činu - Lávka Open Air Chocerady bude 21. – 27. června

lavka open air 200Již podruhé si budou moci vychutnat návštěvníci legendární divadelní představení Jaroslava Duška Čtyři dohody, Pátá dohoda a Vizita v rámci Lávka Open Air Chocerady. Vstupenky k dostání v síti Ticketportal.

...

Film

Daria – sledujeme skutečnost nebo sen?

Daria perexKdyž filmaři vyplodí něco příliš spletitého, pochybného nebo magorovitého, zahalí to do snu. To přece není skutečnost, to byla pouhá noční můra, chtějí naznačit. Takto byl před více než stoletím poničen německý expresionistický film Kabinet dokto...