Varhany jsou nejstarší synťák na světě, říká varhanice Katta
Banner

Varhany jsou nejstarší synťák na světě, říká varhanice Katta

Tisk

katta200Na novém albu Vox Organi ukazuje, že varhany mohou znít jako současná elektronická hudba.

 

 

První autorské album Vox Organi české varhanice a skladatelky vystupující pod jménem Katta vyšlo 26. května. Deska nahraná na varhany nabízí posluchačům moderní zvuk tradičního liturgického nástroje. Vox Organi vydává německý label Emika records nezávislé berlínské hudebnice Emiky. Novinku doprovodí Katta v červnu pěticí koncertů na magických místech po celé republice.

„Varhany jsou vzrušující, zvukově nesmírně barevný nástroj, který si zaslouží mnohem větší pozornost, než jaké se mu dostává. Ráda říkám, že je to vlastně nejstarší „synťák“ na světě. Spousta lidí vůbec neví, jak cool věci se na ně dají zahrát. Snažím se svým přístupem i tvorbou ukázat, že varhany můžou být sexy moderním nástrojem 21. století.“ komentuje Katta a dodává: „Zároveň mě ale fascinují staré liturgické zpěvy a hudební tradice, ze které čerpám. Líbí se mi ten kontrast mezi starým a novým. Vox Organi je tedy nahrávka, na které kombinuju instrumentální skladby, kde experimentuji se zvukem varhan a vytvářím různé zvukově barevné plochy, které zní místy až jako elektronická hudba v kontrastu s vokálními skladbami na staroslověnské a latinské duchovní texty.“

Album Vox Organi přeloženo hlas varhan přináší multižánrovost, která s úctou k duchovní tradici kráčí osobitým stylem vstříc současnému světu i jeho posluchači. První ryze autorská deska Katty, vlastním jménem Kateřiny Chrobokové, je nahraná na varhany v pražském evangelickém kostele U Salvátora. Všechny zvuky pocházejí pouze z tohoto nástroje a nejsou nijak elektronicky upraveny. Nahrávku tvoří devět skladeb, střídají se zde elektronicky znějící instrumentální hudební plochy s vokálními skladbami ve staroslověnštině a latině. Vox Organi vyšel 26. května pod hlavičkou německého labelu Emika Records, který produkuje elektronickou experimentální hudbu. Za tímto vydavatelstvím stojí producentka a umělkyně Emika, dlouhodobě etablovaná v tomto hudebním prostředí a žánru. Vizuální podobu alba ztvárnila Zuzana Lednická ze Studia Najbrt.

Za posledních sedm let koncertovala Katta jako sólistka s tuzemskými i zahraničními orchestry, vystupovala se svými projekty na mnoha mezinárodních festivalech a v nejvýznamnějších světových katedrálách (St. Paul’s Cathedral v Londýně, Stephansdom v Pasově, Bazilica Santa Maria de Guadalupe v Mexico City atd.) Vlastní skladby začala skládat poprvé v roce 2016. Téhož roku se seznámila s nezávislou berlínskou hudebnicí s českými kořeny Emikou. Katta jí v rámci vzájemné spolupráce předvedla mocnou sílu varhan.

„Poprvé jsem Kattu viděla hrát naživo v jejím domovském kostele U Salvátora v samém srdci Prahy. Hrála jednu ze svých meditací. Dlouhé a barvité akordy se nesly chrámem, když Katta najednou vypla elektřinu u varhan. Znělo to, jako by celé bytí najednou vydechlo naposled. Pak začala hrát a já měla pocit, že jsem se znovu narodila. Nikdy na to nezapomenu. Byly jsme samy v potemnělém kostele a zvuk varhan burácel, odrážel se od stěn a vracel se k nám v ještě silnější ozvěně.“ říká Emika a dodává: „Katta patří k těm disciplinovaným hudebníkům, kteří se nezastaví na sto procentech, protože chtějí vědět, jak zní těch sto jedna procent. Mým cílem je podporovat Kattu, aby za svůj život složila, co nejvíc skladeb, protože umělci jako ona jsou vzácní. Moc se těším, až v květnu vydáme její album Vox Organi.“
katta1

KATTA / BIO

Varhanice a umělkyně Katta, vlastním jménem Kateřina Chroboková, otevírá svou hudbou nové světy. Na jaře roku 2016 vyšlo její průlomové album Organ Works „Veni Sancte Spiritus“. Společně se skladbami Bacha, Pärta či Messiaena nabízí toto album poprvé i autorčiny vlastní skladby, které posluchačům představují varhany ve zcela novém vyznění. Katta pozvedá tradiční liturgický hudební nástroj na úroveň 21. století. S úctou k tradici ukazuje, že varhany mají nekonečné spektrum možností a mohou znít jako současná elektronická hudba.

Katta spolupracovala například s extravagantním americkým varhaníkem Cameronem Carpenterem, britským houslistou Danielem Hopem, Davidem Kollerem nebo s Jiřím Pavlicou & Hradišťanem. V létě 2022 vystoupila se svým autorským projektem na norském multižánrovém festivalu Olavsfest hned po zpěvačce Björk. Její nové ryze autorské album Vox Organi vyšlo 26. května u berlínského vydavatelství Emika Records.

Jako klasická varhanice a cembalistka na sebe Katta v mezinárodním měřítku upozornila při koncertech s orchestry jako Anima Eterna (s dirigentem Josem van Immerseelem), Zurich Chamber Orchestra (pod taktovkou Sira Rogera Norringtona), Royal Flemish Philharmonic, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK či Symfonický orchestr Českého rozhlasu, i jako sólistka varhanních recitálů po celém světě v Evropě, Mexiku nebo Indonésii. Vystupovala na mnoha mezinárodních festivalech (Festival Mexico, Schleswig Holstein Musik Festival, Pražské jaro, Struny podzimu aj.) a hrála na varhany v nejvýznamnějších evropských katedrálách (St. Paul's Cathedral v Londýně, Stephansdom v Pasově etc.).

Zdroj foto: Tomáš Nosil

Více informací:

Web: kattamusic.com/

Facebook: facebook.com/kattamusic.official
Instagram: instagram.com/katta_music_official/


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

VinCafe: „Zákazníci často odcházejí příjemně překvapení - nejlépe pak s lahvinkou v ruce“

VinCafe 200V dubnu tohoto roku se ve Zlíně otevřelo VinCafe – vinotéka s kavárnou. Dobré víno, výborná káva, lahodně vypadající dezerty, to vše v útulném prostředí ve stylu Provence. VinCafe vede matka s dcerou a my oslovili tu mladší z nich, Patricii Hluští...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!


Divadlo

Simply Simplicius aneb Svatá prostoto! Geisslers zvou na premiéru adaptace barokního románu

Simply Simplicius200Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede v sobotu 29. dubna v Divadle VILA Štvanice premiéru nově-barokní adaptace románu Dobrodružný Simplicius Simplicissimus Hanse Jacoba Christoffela von Grimmelshausena. Vydejte se po st...

Film

Kniha o pozapomenutém proklatci nové vlny

nemec perexJan Bernard patří k význačným filmovým badatelům, spojeným zejména s pražskou FAMU, kde byl během 90. let děkanem. Zabývá se jak teoretickými otázkami, tak zkoumáním tvorby významných režisérů (Pier Paolo Pasolin...