Hity a rarity – pestrá planeta Petry Janů

Hity a rarity – pestrá planeta Petry Janů

Tisk

Petra Janu Hity a rarity 1975-2022 perexRoztleskanou Lucernou vyvrcholil koncert Petry Janů na oslavu jejích padesáti let na scéně a (jak sama říká) dvakrát pětatřiceti na světě. Rozjela to naplno. A znovu se ukázalo, že několikaletá spolupráce s kapelou Amsterdam jí sedí. Vrátila se k rockovým kořenům a nový háv dostaly i popové písničky. U příležitosti dvojitého výročí vydal Radioservis album Petry Janů Hity a rarity 1975-2022.

Kdo si je pořídí, neprohloupí. Není to sbírka stokrát vydaných šlágrů, ale pečlivý výběr šestačtyřiceti skladeb, z nichž pětatřicet vyšlo na cédéčku vůbec poprvé. Včetně hitů – jako třeba duetu s Petrem Jandou Jedeme dál – v netradičním provedení. Písničky zpěvačka vybírala s Janem Adamem a Janem Fialou.

Jednou z perel alba je kupříkladu píseň z repertoáru Artethy Franklin Bring It On Home To Me. Autorem českého textu Dech se mi ouží je Jiří Suchý a Petra Janů s ní v roce 1972 získala Stříbrný řetěz na festivalu Mladá píseň v Jihlavě. Dalším pokladem je živě nazpívaný song Vladimíra Mišíka a Michala Horáčka Náhle blázen.

Nechybí ani semaforská Bludička nebo Mých tisíc bratří z rockové opery Bohuslava Ondráčka a Zdeňka Borovce Titanic, která v 70. letech vyšla jen na desce. Cennou součástí cédéčka je booklet, kde jsou nejen jména autorů a pár fotografií mapujících zpěvaččinu dráhu, ale též podrobné informace o každé ze skladeb.

Odlišný generace

Vedle Petra Jandy, který byl i hostem zpěvaččiny narozeninové Lucerně, posluchači na albu uslyší i hlas Karla Gotta, Evy Pilarové, Marcely Holanové, Petra Koláře či Mekyho Žbirky a dalších. Kupříkladu Petra Cieplého, s kterým Petra Janů nazpívala duet Odlišný generace (na textu se s Cieplým podílel Petr Harazin).

Ten zazněl i v Lucerně. A je doprovozen zdařilým videoklipem. „...Dělí nás plus mínus pár let, každý z nás má svůj pohled na svět. Každý máme co hledat i co ztrácet. Jsme odlišný generace. Ale tady a teď. Spolu tady a teď…,“ zpívají Petra Janů s mladým opavským zpěvákem a autor Petrem Ciepelým, vystupujícím pod brandem P.E.T.R.

Zastoupena je i tvorba z nejnovějšího původního alba Petry Janů Blázni (2017) – hudbu k vánočně laděné Písni o poutnících složil klávesista Amsterdamu Pavel Lochman, text baskytarista Roman Steffl. Spolupráci s Karlem Svobodou připomínají kupříkladu skladby Zvláštní případ a Léta bláznivá z osmdesátých let.

Planeta lásky

Najdeme planetu lásky, po které jsme toužili. Tam dávno zrušili války a vzdali se násilí,“ zpívá Petra Janů v písni skladatele Vladimíra Severy a textaře Eduarda Krečmara Planeta lásky. „Krečmarův text je dnes mnohem aktuálnější než v roce 1988, kdy ho Petřin dvorní textař napsal,“ je trefně uvedeno na bookletu alba.

Na něm posluchači každopádně najdou planetu rozmanitou, kterou – stejně jako Petru Janů, byť duší rockerku – nelze nasoukat do škatulky. Podle jedné ze skladeb – Kaleidoskopu rockového skladatele Otty Petřiny a textaře Zdeňka Rytíře – je pojmenován i dokument, který Česká televize odvysílá 19. listopadu. Přímo v den zpěvaččiných narozenin.

Petra Janu Hity a rarity 1975-2022

Petra Janů Hity a rarity 1975-2022

Výběr a sestava: Petra Janů, Jan Adam a Jan Fiala
Mastering 2CD: Miroslav Mareš
Sleevenote: Jan Adam
Photo cover: Lenka Hatašová
Design: Petra Míková
Produkce: Alena Bartošíková
Vydal: Radioservis, a. s. 2022
CR1161-2

Hodnocení: 100 %

www.radioteka.cz/detail/crohudba-832411-petra-janu-hity-a-rarity-1975-2022 

( 1 hlas ) 


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

„Děti si tancem osvojí koordinaci těla, získají fyzickou kondici, učí se pracovat ve skupině, a hlavně nesedí doma u počítače nebo televize.“

mezinarodni centrum tance 200Přečtěte si rozhovor s Kristýnou Kronovetrovou, jednatelkou a vedoucí produkce Mezinárodního centra tance a Tanečního centra Praha. Zjistíte v něm, jak se dostala do tanečního světa, v čem tkví výhody tance a n...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál


Literatura

Parkour & Freerunning láká zejména puberťáky

parkour-a-freerunning perexMáte doma potomka, který nemluví o ničem jiném než o parkouru a přeskakuje všechno, co mu přijde do cesty? Pak právě pro něj může být publikace s názvem Parkour & Freerunning, na které se autorsky podíleli již ostř...

Divadlo

Dušek se vrací na místo činu - Lávka Open Air Chocerady bude 21. – 27. června

lavka open air 200Již podruhé si budou moci vychutnat návštěvníci legendární divadelní představení Jaroslava Duška Čtyři dohody, Pátá dohoda a Vizita v rámci Lávka Open Air Chocerady. Vstupenky k dostání v síti Ticketportal.

...

Film

Raubíř Ralf aneb když padouch začne toužit po uznání!?

taubir ralf disnesyWalt Disney Pictures v posledních dnech uvedl v kinech dlouho avizovaný, originální a vychvalovaný videoherní animák Raubíř Ralf, a soudíme-li podle premiérových tržeb ve výši 49 milionů dolarů, leg...