Páté Národní setkání hudebních souborů seniorů je úspěšně zakončeno

Páté Národní setkání hudebních souborů seniorů je úspěšně zakončeno

Tisk

narodni setkani 200Odborná diskuse s hudebními vstupy, společný zpěv pod širým nebem a Velký koncert v pražském Hlaholu. To vše se uskutečnilo tento víkend k příležitosti Mezinárodního dne seniorů. Letošní ročník Národního setkání hudebních souborů seniorů přivítal celkem 10 seniorských sborů z celé České republiky. Významnou součástí akce bylo také předání Ceny Bedřicha Smetany.

 

Setkání bylo zahájeno streamovanou veřejnou diskusí v pátek 30. září. Pozice moderátora se ujal Jan Flemr a pozvání přijali čtyři odborníci zabývající se sborovým zpěvem a seniorskými aktivitami: děkan Pedagogické fakulty UK prof. PeadDr. Michal Nedělka, sbormistryně sborů Pueri Gaudentes a Pěvecký klub seniorů Retro (Praha) MgA. Zdena Součková, předseda Unie českých pěveckých sborů Mgr. Roman Michálek, Ph.D. a sbormistryně a vedoucí sekce UČPS pro seniorské sbory Mgr. Bc. Lucie Valentová.

Následoval pořad živých vystoupení a hudebních video nahrávek tří pěveckých sborů. Sbor Elpida (Praha) vystoupil pod vedením sbormistryně Elišky Radikovské, poté se představil Pěvecký sbor Dolinka (Havlíčkův Brod) s vedoucí Hanou Dolinskou a večer zakončil Pěvecký sbor seniorů Retro (Praha) se sbormistryní Zdenou Součkovou. Součástí streamovaného pořadu byla i video zdravice ředitele ŽIVOTa 90 pana Jaroslava Lormana.

narodni setkani1

Sobotní program byl zahájen Setkáním na Slovanském ostrově, kde společným zpěvem rozeznělo Prahu přibližně 180 zpěváků a zpěvaček. Vystoupilo devět českých pěveckých seniorských sborů.

Podvečer Mezinárodního dne seniorů, 1. října, oslavili všichni účinkující a návštěvníci Velkým koncertem v sále Zpěváckého spolku Hlahol, kde se uskutečnila přehlídka šesti pěveckých sborů: Dobrovan (pěvecký sbor města Dobrovice z.s.) – sbormistryně Dana Ungrová, Academic senior Špalíček (Cheb) – sbormistryně Eva Kůrková, Seniorský pěvecký sbor Matylda a Tylda (Liberec) – sbormistryně Hana Nosková, Krnovský dámský sbor LEGATO (Krnov) – sbormistryně Zdeňka Odstrčilová, Smíšený pěvecký sbor Uničov – sbormistryně Květoslava Folprechtová, Jirkovské seniorky (Jirkov) – sbormistryně Eva Steinbachová.

narodni setkani2

Během koncertu bylo předáno nejvyšší národní sbormistrovské ocenění za celoživotní záslužnou činnost v oblasti sborového zpěvu – Cena Bedřicha Smetany. Letošní laureátkou se stala paní Magda Martincová, která se dlouhodobě věnuje práci se sbory jako sbormistryně i hlasová poradkyně a neodmyslitelně je spjata se sborovým a kulturním životem severních Čech.

Pátý ročník Národního setkání hudebních souborů seniorů uspořádala Unie českých pěveckých sborů ve spolupráci se Zpěváckým spolkem Hlahol. Setkání bylo realizováno s podporou Ministerstva kultury, Nadace Český hudební fond, Nadace život umělce, Městské části Praha 1. Akce se konala pod záštitou Ministerstva kultury, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, 1. místostarosty Městské části Praha 1 Petra Burgra, předsedy Výboru pro kulturní výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy ZHMP Jana Wolfa, děkana Pedagogické fakulty UK prof. PeadDr. Michala Nedělky, Dr. a sbormistra a pedagoga prof. PeadDr. Jiřího Koláře.

narodni setkani3

Více informací a záznam diskuse a fotografie ze setkání naleznete na:

https://www.seniorskesbory.cz/
https://www.youtube.com/watch?v=AuI_Tqoijrk&;ab_channel=%C4%8Cesk%C3%A9sbory


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Pro duši autora je psaní jako pro tělo člověka dýchání

archiv Lucia BraunováJiž v dětském věku si ráda vymýšlela příběhy a když se naučila psát, tak je přenesla na papír. V roce 2014 vyšla Lucii Braunové první kniha Nič krajšie už nepríde a psaní už neopustila. Letos jí...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál


Literatura

Na internetové seznamce se neukrývají jen dokonalí muži, nýbrž také vrazi

Na spatném miste perexPaige ztratila práci a rozešel se s ní přítel. Její matka Joan se po smrti manžela začne cítit osamělá. Chloe, vdaná máma dvou dětí, uvízla v nešťastném manželství, které ničí manželovy nevěry. Heather, Paigeina sestře...

Divadlo

Dramaturgický plán sezóny 2023/2024 ve Švandově divadle

Svandovo divadlo200Anna Karenina, Klec bláznů, retro muzikál o božském pop-idolu, sólo pro Marií Štípkovou i nová česká hra o nevšedním spolubydlení malířky Toyen. Švandovo divadlo chystá odvážnou sezónu 2023/2024.

...

Film

Ta, která odešla

TKO CSFDV roce 1997, poté, co strávila třicet let ve vězení, se Horácia vrací do normálního světa, který je pro ni ale cizí. Její manžel je mrtvý, syn nezvěstný. Jediný, kdo jí zůstal, je její dcera. Horácia ví, že za její uvěznění může její bývalý bohatý m...