Na letišti v Broumově se vyplnil sen Police Symphony Orchestra

Na letišti v Broumově se vyplnil sen Police Symphony Orchestra

sen 200Tři benefiční večery na broumovském letišti v Martínkovicích završily SEN mládežnického tělesa Police Symphony Orchestra z Police nad Metují. Velké cirkusové šapitó postupně zaplnilo téměř pět tisícovek diváků, kteří byli součástí hudebně-artistické show o snech. Do nedělního (18.9.) večera se pak tvůrcům podařilo vybrat téměř 800 tisíc korun na dobročinné účely.

 

Dosud největší projekt dvanáctileté historie polického energického tělesa Police Symphony Orchestra přilákal na zapadlé letiště v Martínkovicích u Broumova téměř pět tisíc diváků z celé republiky. Ti se stali součástí benefičního počinu, jehož cílem je vybrat minimálně dva miliony korun pro pečovatelské služby v Polici nad Metují a v Broumově. Do nedělního večera se do mobilních kasiček, na sbírkový účet a prostřednictvím vstupenkové platformy GoOut podařilo vybrat 784 208,- Kč.

Sbírka ale pokračuje až do 30. října 2022 na transparentním účtu 306175049/0300.

sen 1

Tvůrci se rozhodli zpracovat nevšedním způsobem téma snů, kterému plně posloužily poetické texty Robina Krále a autorská hudba Jana Lstibůrka napsaná hudebníkům i zpěvákům na míru. Podstatnou složkou příběhu byly také akrobatické prvky nového cirkusu. Prostřednictvím ústředních postav Snícího (Jan Sklenář / Matěj Štrunc), jeho Stínu (Jozef Hruškoci) a královny Mab (Vendula Příhodová) prošli diváci několika podobami snů, včetně nočních můr.

Večer vyvrcholil splněním snu utajeného hosta benefice, kterým byl zpěvák a herec Tomáš Klus: „Měl jsem sen, který v sobě kombinuje několik ‚podsnů‘. Přál jsem si účastnit se nějaké akce, při které ale nejsem ústřední postavou. Chtěl jsem se prostě jen připojit ke skvělé atmosféře vytvořené na unikátním základě. To je přesně to, co Police Symphony Orchestra dokonale umí. To, co se děje na jejich koncertech, je filozoficky velmi podobné tomu, co se snažím naplňovat i já na svých koncertech. Jde o spojování lidí nejen hudbou, ale i radostí a bezpodmínečností. Právě tím tihle mladí muzikanti přistupují k tvorbě a hlavně jeden k druhému, a to je vlastně lék pro společnost, který nezbytně všichni potřebujeme. Mým dalším snem už od prvního společného setkání vloni v Červeném Kostelci tedy bylo znovu se s nimi propojit, zažít až euforické momenty a přenést je do všech srdcí v šapitó.“

sen klus

Poselství, že je možné ovládnout své touhy i strachy, a tím dosáhnout realizace svých snů, režijně vedla zkušená režisérka Hana Mikolášková: „Přestože se často zabývám pohybovým i hudebním divadlem, spolupráce s PSO pro mě byla zatím největší multižánrovou akcí, kterou jsem kdy dělala. Úplně poprvé jsem pracovala s akrobaty, navíc v pro mě neobvyklém prostoru cirkusového šapitó pro 1600 diváků. Bylo tedy nezbytné plnohodnotně využít potenciál tak velké scény. Ještě ve čtvrtek jsem měla pochybnosti a připadalo mi to nemožné. Díky neuvěřitelné partě lidí navázané na orchestr a sbor se to v pátek, v sobotu i v neděli opravdu všechno stalo a náš sen se splnil. Podíl na tom mají nejen herci, hudebníci a akrobaté, ale také všechny technické složky a desítky dobrovolníků, bez kterých by se to všechno opravdu nemohlo stát. To je důkaz, že sny se mohou plnit, když jsou u toho ti správní lidé.“

sen vystoupeni

Do projektu byly zapojeny stovky lidí, kteří často nezištně poskytli pomoc, materiál i peněžní prostředky. Organizátoři tak chtějí poděkovat všem, kteří projektu věřili a pomohli k jeho zdárné realizaci. Podle mámy orchestru Petry Soukupové se umělecký záměr benefičních koncertů podařilo zhmotnit, ale ještě jeden sen přeci jen zůstal nenaplněný: „Přiznávám, že jsme si všichni moc přáli vybrat za tři dny částku dva miliony korun. To se ale nestalo. Jsme vděční všem, kteří přispěli, ale snili jsme o tom, že pokud by každý návštěvník věnoval 400 korun, dokážeme náš cíl splnit. Pro obě pečovatelské služby by to znamenalo prostředky pro zakoupení osobních automobilů. V Polici by nadto bylo možné zlepšit nyní stísněné pečovatelské zázemí, v Broumově nakoupit vybavení pro pacienty, kteří by díky tomu mohli zůstat v domácí péči. Udělali jsme maximum. Teď tedy sníme dál, aby se to do 30. října 2022, kdy naše sbírka končí, povedlo,“ uzavírá Petra Soukupová.

sen soukupova

Současně beneficí SEN skončilo téměř tříleté natáčení časosběrného dokumentu režiséra Dominika Kalivody o Police Symphony Orchestra mapující cestu orchestru za snem. Premiéra filmu je plánována na léto nebo podzim 2023 a následně bude distribuován do českých kin.

POLICE SYMPHONY ORCHESTRA založila v roce 2010 v Polici nad Metují tehdy čerstvě patnáctiletá Petra Soukupová se svým bratrem Jakubem. Dnes orchestr působí pod vedením dirigenta Joela Hány a sdružuje mladé muzikanty a další pomocníky z celého Královéhradeckého kraje. Spolupracuje s předními českými umělci. Např. zpěváci Tomáš Klus, Ondřej Ruml, Jan Cina, Vendula Příhodová, Jan Maxián, klavírista Ivo Kahánek, dirigent Václav Zahradník, sólisté baletu Národního divadla, herec Miloň Čepelka, moderátorka Lucie Výborná a mnoho dalších. Dosud odehráli přes 130 koncertů v ČR i v zahraničí pro více než 175 000 diváků, a to včetně mnoha beneficí, na kterých dokázali vybrat více než 2,1 milionu Kč pro druhé.

sen4

Zdroj foto: Michal Bareš

Více informací:

www.policesymphonyorchestra.cz
www.facebook.com/PoliceSymphony
www.instagram.com/PoliceSymphony


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

„Snažím se hledat témata, která souvisí se společenským děním“, říká režisér David Šiktanc

siktanc perexŠvandovo divadlo uvedlo premiéru hry ze 70.let na motivy románu Heinricha Bölla, která je díky svému kontroverznímu tématu poplatná i dnešní době. Co o ní říká její režisér David Šiktanc a co by podle něj měli diváci brát na zřetel?...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

Sejdeme se v knihkupectví – tajemství a hádanky

sejdeme seStrýček Billy byl pro Mirandu vždycky jedno velké dobrodružství. Když se objevil, nikdy nevěděla co čekat, ale jedno bylo jisté – bude to neskutečná zábava. Nikdy jí přesně neřekl, o co dané odpoledne půjde, právě naopak. Prostřednictvím hádanek a ...

Divadlo

Labutí jezero – baletní klenot v ústeckém divadle

200divSeveročeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem má na svém repertoáru klasické zpracování Čajkovského baletu Labutí jezero. Baletní klasika „na špičkách“ vyprávějící severskou legendu o dívce Odettě proměněné v labuť si získala svou nesmrtelnost díky...

Film

Filmové plakáty v průběhu věků
ImagePrvní filmoví diváci se zrodili na sklonku 19. století - a již tehdy je na projekce kraťoučkých, tehdy ještě samozřejmě němých filmečků lákaly sytě barevné plakáty, které slibovaly úžasný zážit...