Klášterky pokračují napříč žánry

Klášterky pokračují napříč žánry

klasterky 200Ještě sedm koncertů napříč žánry se uskuteční v rámci Klášterních hudebních slavností od srpna do konce září – klavírní recitál, vynikající zahraniční orchestr, muzikálový večer, pěvecký sbor, český melodram, harfa a zpěv a na závěr světoznámá kantáta.

 

 

Po letní přestávce se Klášterky znovu nadechnou 24. srpna klavírním recitálem Ivo Kahánka v Loučné nad Desnou. Současný virtuóz vzdá hold svému předchůdci, světoznámému pianistovi a místnímu rodákovi, Alfredu Brendelovi, který vloni oslavil 90. narozeniny. V programu zazní skladby pozdního klasicismu a raného romantismu.

klasterky kahanek

Jednoho ze zahraničních hostů letošního ročníku, Neues Barockorchester Berlin, přivítáme 5. září v šumperském Klášterním kostele a znovu vzpomeneme 300. výročí narození Jiřího Antonína Bendy. Pod vedením koncertní mistryně orchestru Anny Barbary Kastelewicz totiž zazní v původní interpretaci díla Bendových současníků a jeho bratra Františka.

K muzikálovým melodiím si odskočíme 11. září do Rapotína, kde nás čeká Soaré s písní a muzikálem nezaměnitelné zpěvačky Báry Basikové. Písně Andrew Lloyd Webbera, Leonarda Bernsteina, Johna Lennona i českých autorů na klavír doprovodí Luboš Přibyl.

klasterky NeuesBarockOrchester

Velkou událostí bude 17. září ve Šternberku koncert Česká hudba dobývá Evropu. K interpretaci děl význačných českých skladatelů 18. století a jejich žáků se pod vedením dirigenta Marka Štilce spojí síla světoznámého chlapeckého pěveckého sboru Boni Pueri s vídeňským zvukem klasicistního orchestru Wranitzky Kapelle. Koncert je součástí Dnů kulturního dědictví ve Šternberku.

Komorní Večer (nejen) českého melodramu si dopřejeme o den později 18. září v Lázních Jeseník. S odkazem na J. A. Bendu si v podání klavíristy Miroslava Sekery a herce Petra Mikesky vyslechneme melodramy jeho následovníka Zdeňka Fibicha, balady K. J. Erbena Vodník a Štědrý den a Romanci štědrovečerní J. B. Foerstera na slova Jana Nerudy.

Dámské duo Kateřina Englichová a Martina Kociánová připomene 22. září v Bruntále hudebního skladatele Antonína Dvořáka a jeho přátele. Osobu skladatele přiblíží přednes z jeho korespondence a v úpravě pro harfu zazní známé Dvořákovy skladby, ale i Bedřicha Smetany či Leoše Janáčka – Humoreska, Vltava, Písně milostné, Večerní písně, árie Čury mury fuk z opery Rusalka a další.

Vrcholem letošního ročníku Klášterních hudebních slavností se stane 30. září uvedení světoznámé kantáty Carmina Burana skladatele Carla Orffa v Šumperku. Koncert budí pozornost neobvyklým obsazením pro dva klavíry - Kristina Kasíková a Martin Kasík, sólové pěvecké party připadnou Lucii Silkenové, Martinu Bártovi a Janu Mikuškovi. Podpoří je Český filharmonický sbor Brno, dětský sbor Motýli Šumperk a bicí sekce Moravské filharmonie Olomouc. Řídit bude dirigent Marek Šedivý.

Epilogem festivalu budou dva koncerty přesunuté ze srpna. Nejprve 14. listopadu vystoupí v Šumperku Musica Florea a 16. listopadu v Jeseníku Epoque Quartet.

Od května do září festival uvede celkem 21 koncertů českých i zahraničních interpretů na 13 nádherných místech Jeseníků – v Šumperku, Jeseníku, Šternberku, Velkých Losinách, Klášteru na Hedeči, Tančírně v Račím údolí, v Karlově Studánce, Bruntále, v Bílé Vodě, Rapotíně, Maršíkově, Bludově, Loučné nad Desnou. Výrazem uznání a podpory festivalu je záštita ministra kultury, a také záštita hejtmana Olomouckého kraje.

Zdroj foto: Dušan Martinček

Více informací: www.klasterky.cz


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál K21: Zámek Březnice

zamek breznice 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. ...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...


Literatura

Seznamte se s prasátkem Pigym a jeho kouzelným světem

prasatko pigy 200Ilustrátor Jan Vajda je zodpovědný za vytvoření jedinečných postaviček v čele s prasátkem Pigym. Ten pomáhá ztvárnit celý svět prasátka Pigyho a promítnout jej do knih. Vydavatelem je Nakladatelství Fragment a první ze série knih s ná...

Divadlo

Svezte se Tramvají do stanice Touha

altDne 5. dubna Divadlo pod Palmovkou uvedlo premiéru legendárního představení Tramvaj do stanice Touha. Silné psychologické drama v exkluzivním hereckém podání pod skvělou režisérskou taktovkou má za sebou už i druhou premiér...

Film

Nové štědrovečerní pohádce z dílny České televize nechybí humor ani laskavost

duchnadzlato 200Co by to bylo za vánoční svátky, kdyby v televizi neběželo velké množství pohádek. Vedle každoročně hojně reprízovaných a všemi generacemi milovaných pohádek, přichází Česká televize vždy s alespoň jednou novou pohádkou. Tentokrát se ...