Poslechněte si dětskou operu na motivy pohádky Boženy Němcové

Poslechněte si dětskou operu na motivy pohádky Boženy Němcové

pernikova chaloupka 200Dětská opera Perníková chaloupka vznikla na základě spolupráce Jana Kučery s Dětskou operou Praha, v roce 2006 společně například natočili a v pařížské Opéra Bastille uvedli operu Hanse Krásy Brundibár. Nyní se po delší době opět společně hudebně setkali, po celou tu dobu ovšem aktivity Dětské opery Praha v čele s Jiřinou Markovou Krystlíkovou pozorně sledoval a fandil jim. Jiřina jej po celou tu dobu neúnavně vybízela k tomu, ať pro ně něco napíše, a začátkem roku 2020 mu předala libreto Perníkové chaloupky.

 

Klavírní výtah opery vznikl velmi rychle a spontánně během února 2020 a přes všechny nástrahy toho roku se jim operu podařilo realizovat v září na Nové scéně Národního divadla v rámci festivalu Dvořákova Praha.

„Hodinová jednoaktová opera vypráví vtipnou a sdělnou formou známý pohádkový příběh, pracuje s hudebním jazykem na pomezí opery a muzikálu. Je hudebně i obsahově srozumitelná i pro nejmenší děti. Kromě hlavních postav hraje důležitou roli sbor, který je stálou součástí děje. Cílem bylo zapojit všechny účinkující děti co nejvíce po stránce pěvecké, herecké i taneční,“ popisuje Jan Kučera.

Dirigent, skladatel a klavírista JAN KUČERA patří mezi nejvšestrannější české umělce. Na Pražské konzervatoři absolvoval u Bohuslava Řehoře skladatelský obor a u Miriam Němcové a Miroslava Košlera obor dirigentský, v němž jej následně na HAMU vedl Vladimír Válek. Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén.

Je autorem komické opery Rudá Marie, komponované na námět kultovního rozhlasového seriálu Rodinka Tlučhořových autorů Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse, baletů Tři mušketýři a Zkrocení zlé ženy či skladby Pivní oratorium, jakési pocty českému národnímu nápoji. Jeho skladby provedly Česká filharmonie, Národní divadlo v Praze, Lotyšské Národní divadlo Riga, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a řada dalších divadel a orchestrů.

Jako dirigent pravidelně spolupracuje s předními českými orchestry, s nimiž kromě klasického repertoáru provedl nebo natočil více než sto symfonických skladeb soudobých autorů, často v premiéře. V letech 2015–2021 byl angažován jako šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru.

ANNA NOVOTNÁ PEŠKOVÁ je mladá česká dirigentka a sbormistryně. Na Pražské konzervatoři vystudovala obory sólový zpěv a dirigování a již při studiích začala spolupracovat s Divadlem F. X. Šaldy v Liberci, v němž dnes působí na pozici sbormistryně. Zde také debutovala za dirigentským pultem s operou W. A. Mozarta Don Giovanni. Je rovněž sbormistryní a dirigentkou souboru Dětská opera Praha, s nímž pravidelně vystupuje například na scénách Národního divadla v Praze. Působila i jako sbormistryně vysokoškolských sborů, hostovala v Divadle J. K. Tyla a na dalších významných divadelních scénách. Bohatá je rovněž její koncertní činnost, mimo jiné pravidelně vede hudební nastudování světových premiér děl současných skladatelů. Věnuje se i pedagogické činnosti a je zvána do porot pěveckých soutěží.

Soubor DĚTSKÁ OPERA PRAHA sdružuje dětské a mladé sólisty studující zpěv. Založila jej v roce 1999 sólistka opery Národního divadla v Praze a profesorka zpěvu na Pražské konzervatoři Jiřina Marková Krystlíková. DOP má široký repertoár a vydala devět CD (mj. Česká mše vánoční, Brundibár, Kominíček, Miniopery či Ogaři).

S velkým ohlasem u diváků i odborné kritiky vystoupila DOP ve vídeňském Konzerthausu, v japonském Aichi na Expo 2005 či v Bayreuthu, kde provedla Otvírání studánek Bohuslava Martinů a písně Karla Hašlera. Inscenace dětské opery Brundibár Hanse Krásy byla v únoru 2007 s obrovským úspěchem představena na Evropských operních dnech v pařížské Opéra Bastille. Stejnou operou se soubor prezentoval i například v Boloni, Dortmundu či Saské Kamenici. Velkým počinem DOP bylo v roce 2013 představení první verze Prodané nevěsty Bedřicha Smetany a v témže roce světová premiéra díla Carla Davise Last Train to Tomorrow. DOP reprezentovala Českou republiku na Expo 2015 v Miláně s výběrem scén z Dvořákovy Rusalky.

Soubor pravidelně vystupuje na Nové scéně Národního divadla, hostuje v českých městech, představil se i na festivalech Pražské jaro a Smetanova Litomyšl. Od roku 2013 DOP pravidelně hraje představení pro rodiny s dětmi ve spolupráci s Národním divadlem, z představení Opera nás baví vzešel stejnojmenný seriál pro Českou televizi. Soubor každoročně vystupuje na akcích pro Prahu 1 a pro Magistrát hl. m. Prahy. DOP může pokračovat v dosavadní práci díky grantům hl. m. Prahy a díky pomoci mnoha laskavých sponzorských partnerů. 

pernikova chaloupka
Jan Kučera: PERNÍKOVÁ CHALOUPKA
Libreto: Ladislava Smítková Janků, Jan Kučera
Účinkuje Dětská opera Praha, Komorní soubor Dětské opery Praha
Sbormistr: Anna Novotná Pešková

Obsah:

1 V pohádkové zemi 4:11
2 Mnoho je palouků 2:35
3 Červené jahody 1:59
4 Zajíci 2:23
5 Sami v lese 2:40
6 Světýlko 2:04
7 V chaloupce ve staré peci 2:19
8 Perníčků zdobení 1:11
9 Anýz a skořice 3:36
10 Chaloupka z perníku 1:33
11 Loupání perníčku 2:58
12 Ježibaba vyšla ven 2:00
13 Já jsem ta Ježibába 1:52
14 Lopata začouzená 3:13
15 Útěk 0:53
16 Žena u potoka 2:33
17 Osobo, hledám dvě děti 2:21
18 Dobro se porazit nedá 1:41
19 Děkovačka – Červené jahody 1:10

Celkový čas 43:37

Booklet CD obsahuje kompletní libreto.

Více informací: www.radioteka.cz


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s riaditeľkou Mestského divadla Trenčín Zuzanou Mišákovou

Zuzana-Misakova 200Situácia za posledné dva roky bola veľmi náročná. Každý sa s ňou vysporiadal inak. Zasiahla podnikateľov, cestovateľský ruch, no najmä umelcov, ktorých umenie je ich živobytie. To ako sa s danou situáciou vysporiadali a aký vplyv to...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

Romantické čtení nejen pro milovníky rugby

haka za lilii200V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha české autorce píšící pod pseudonymem M. K. Hardy. Jedná se o Haku za lilii s podtitulem Hřiště lásky.

 

...

Divadlo

Touha po ženichovi jako nejlepší cesta do pekel

hratky s certemNedílnou součástí Mikulášovy družiny jsou čerti. Proto není divu, že pár dní před tím, než řinčení pekelných řetězů rozezvučí ulice, uvedlo Městské divadlo Zlín pohádku z pera Jana Drdy Hrátky s čertem

Film

Minisérie Černobyl připomíná jednu z největších tragédií v dějinách lidstva

cernobyl 200Až se zanedlouho bude bilancovat filmový a seriálový rok 2019, ve výčtu toho nejlepšího se určitě u mnoha fanoušků a publicistů objeví minisérie Černobyl, která je koprodukcí televizí HBO a Sky. Přitom nejde o nijak strhujíc...