Poslechněte si dětskou operu na motivy pohádky Boženy Němcové

Poslechněte si dětskou operu na motivy pohádky Boženy Němcové

Tisk

pernikova chaloupka 200Dětská opera Perníková chaloupka vznikla na základě spolupráce Jana Kučery s Dětskou operou Praha, v roce 2006 společně například natočili a v pařížské Opéra Bastille uvedli operu Hanse Krásy Brundibár. Nyní se po delší době opět společně hudebně setkali, po celou tu dobu ovšem aktivity Dětské opery Praha v čele s Jiřinou Markovou Krystlíkovou pozorně sledoval a fandil jim. Jiřina jej po celou tu dobu neúnavně vybízela k tomu, ať pro ně něco napíše, a začátkem roku 2020 mu předala libreto Perníkové chaloupky.

 

Klavírní výtah opery vznikl velmi rychle a spontánně během února 2020 a přes všechny nástrahy toho roku se jim operu podařilo realizovat v září na Nové scéně Národního divadla v rámci festivalu Dvořákova Praha.

„Hodinová jednoaktová opera vypráví vtipnou a sdělnou formou známý pohádkový příběh, pracuje s hudebním jazykem na pomezí opery a muzikálu. Je hudebně i obsahově srozumitelná i pro nejmenší děti. Kromě hlavních postav hraje důležitou roli sbor, který je stálou součástí děje. Cílem bylo zapojit všechny účinkující děti co nejvíce po stránce pěvecké, herecké i taneční,“ popisuje Jan Kučera.

Dirigent, skladatel a klavírista JAN KUČERA patří mezi nejvšestrannější české umělce. Na Pražské konzervatoři absolvoval u Bohuslava Řehoře skladatelský obor a u Miriam Němcové a Miroslava Košlera obor dirigentský, v němž jej následně na HAMU vedl Vladimír Válek. Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén.

Je autorem komické opery Rudá Marie, komponované na námět kultovního rozhlasového seriálu Rodinka Tlučhořových autorů Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse, baletů Tři mušketýři a Zkrocení zlé ženy či skladby Pivní oratorium, jakési pocty českému národnímu nápoji. Jeho skladby provedly Česká filharmonie, Národní divadlo v Praze, Lotyšské Národní divadlo Riga, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a řada dalších divadel a orchestrů.

Jako dirigent pravidelně spolupracuje s předními českými orchestry, s nimiž kromě klasického repertoáru provedl nebo natočil více než sto symfonických skladeb soudobých autorů, často v premiéře. V letech 2015–2021 byl angažován jako šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru.

ANNA NOVOTNÁ PEŠKOVÁ je mladá česká dirigentka a sbormistryně. Na Pražské konzervatoři vystudovala obory sólový zpěv a dirigování a již při studiích začala spolupracovat s Divadlem F. X. Šaldy v Liberci, v němž dnes působí na pozici sbormistryně. Zde také debutovala za dirigentským pultem s operou W. A. Mozarta Don Giovanni. Je rovněž sbormistryní a dirigentkou souboru Dětská opera Praha, s nímž pravidelně vystupuje například na scénách Národního divadla v Praze. Působila i jako sbormistryně vysokoškolských sborů, hostovala v Divadle J. K. Tyla a na dalších významných divadelních scénách. Bohatá je rovněž její koncertní činnost, mimo jiné pravidelně vede hudební nastudování světových premiér děl současných skladatelů. Věnuje se i pedagogické činnosti a je zvána do porot pěveckých soutěží.

Soubor DĚTSKÁ OPERA PRAHA sdružuje dětské a mladé sólisty studující zpěv. Založila jej v roce 1999 sólistka opery Národního divadla v Praze a profesorka zpěvu na Pražské konzervatoři Jiřina Marková Krystlíková. DOP má široký repertoár a vydala devět CD (mj. Česká mše vánoční, Brundibár, Kominíček, Miniopery či Ogaři).

S velkým ohlasem u diváků i odborné kritiky vystoupila DOP ve vídeňském Konzerthausu, v japonském Aichi na Expo 2005 či v Bayreuthu, kde provedla Otvírání studánek Bohuslava Martinů a písně Karla Hašlera. Inscenace dětské opery Brundibár Hanse Krásy byla v únoru 2007 s obrovským úspěchem představena na Evropských operních dnech v pařížské Opéra Bastille. Stejnou operou se soubor prezentoval i například v Boloni, Dortmundu či Saské Kamenici. Velkým počinem DOP bylo v roce 2013 představení první verze Prodané nevěsty Bedřicha Smetany a v témže roce světová premiéra díla Carla Davise Last Train to Tomorrow. DOP reprezentovala Českou republiku na Expo 2015 v Miláně s výběrem scén z Dvořákovy Rusalky.

Soubor pravidelně vystupuje na Nové scéně Národního divadla, hostuje v českých městech, představil se i na festivalech Pražské jaro a Smetanova Litomyšl. Od roku 2013 DOP pravidelně hraje představení pro rodiny s dětmi ve spolupráci s Národním divadlem, z představení Opera nás baví vzešel stejnojmenný seriál pro Českou televizi. Soubor každoročně vystupuje na akcích pro Prahu 1 a pro Magistrát hl. m. Prahy. DOP může pokračovat v dosavadní práci díky grantům hl. m. Prahy a díky pomoci mnoha laskavých sponzorských partnerů. 

pernikova chaloupka
Jan Kučera: PERNÍKOVÁ CHALOUPKA
Libreto: Ladislava Smítková Janků, Jan Kučera
Účinkuje Dětská opera Praha, Komorní soubor Dětské opery Praha
Sbormistr: Anna Novotná Pešková

Obsah:

1 V pohádkové zemi 4:11
2 Mnoho je palouků 2:35
3 Červené jahody 1:59
4 Zajíci 2:23
5 Sami v lese 2:40
6 Světýlko 2:04
7 V chaloupce ve staré peci 2:19
8 Perníčků zdobení 1:11
9 Anýz a skořice 3:36
10 Chaloupka z perníku 1:33
11 Loupání perníčku 2:58
12 Ježibaba vyšla ven 2:00
13 Já jsem ta Ježibába 1:52
14 Lopata začouzená 3:13
15 Útěk 0:53
16 Žena u potoka 2:33
17 Osobo, hledám dvě děti 2:21
18 Dobro se porazit nedá 1:41
19 Děkovačka – Červené jahody 1:10

Celkový čas 43:37

Booklet CD obsahuje kompletní libreto.

Více informací: www.radioteka.cz


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Vzdušná akrobatka Šárka: „Je to přímo nebeský zážitek, když jste vzhůru nohama zavěšení a pozorujete krásu přírody“

200rozK rozhovoru jsme si přizvali Bc. Šárku Bílou, lektorku a akrobatku z Pardubic, která se již několik let věnuje vzdušné akrobacii. Co aerial dance přesně znamená, co je k němu potřeba a kde jej můžete vidět nebo začít praktikovat? To a mnohem více nalezne...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Literatura

Teorie velkého třesku od A do Z

altPro všechny fanoušky seriálu Teorie velkého třesku (The Big Bang Theory) připravila autorka Amy Rickman poutavou knihu plnou uvěřitelných i neuvěřitelných informací o tomto pořadu. Nakladatelství XYZ nám pod n...

Divadlo

Etiketa je životní styl

dobre mravy 200Už v předminulé sezóně, v červnu roku 2016 mělo premiéru představení Dobré mravy, které se inspirovalo a vycházelo z nikoho jiného z etikety Ladislava Špačka, guru českého společenského chování. Co toto ztřeštěné představení přineslo?

Film

Nakupujte u odborníků, chcete-li spolehlivě odejít ze života

obchod pro sebevrahyZejména animovanému filmu se daří v groteskní poloze šířit mnohdy šokující morbidity, které by v hraném filmu sotva prošly - a francouzští tvůrci se tímto směrem rádi vydávají. Už od pradávné (a stále roztomile strašid...