Náboj, barvitý hlas, živé nástroje. Nové album Michala Prokopa hoří i zapaluje!
Kultura21.cz

Náboj, barvitý hlas, živé nástroje. Nové album Michala Prokopa hoří i zapaluje!

michal Prokop 200„…nastartuješ motor, zní to jako hrom…,“ zpívá Michal Prokop ve skladbě Nebe anebo cesta do pekel, která otevírá nové album Mohlo by to bejt nebe… Takto prozaicky by bylo možné shrnout i celé CD (a 2LP). Má náboj, barvitý hlas, živé nástroje.

 

 

Jedná se o dvanáct původních skladeb a jednu cover verzi (Ježkův, Voskovcův a Werichův Svět naruby), které – jak trefně uvádí anotace – „představují Prokopa a jeho kapelu Framus Five v klasické sestavě, doplněné mimořádným hosty – a ve skvělé formě“. „Na podstatě z blues úspěšně vycházejícího elektrického písničkářství se logicky nic nemění. Princip jedinečně zpívaného, melodicky silného a pečlivě vybranými slovy opatřeného repertoáru je opět dán,“ je též uvedeno v anotaci.

Po úvodní vypalovačce s hudbou Michala Prokopa a textem Milana Šaška následuje vážnější So Flong Luboše Andršta a Pavla Šruta. Skvostem je též kupříkladu píseň Pomoz mi s hudbou Michala Prokopa a textem Michala Bulíře. Jednou z nejsilnějších skladeb je Hoří Notre Dame z dílny kapelníka Precedensu Martina Němce: „…Cestou nahoru, hledám pokoru, co mi zbývá. Zdravím z Paříže, ona neví, že není věčná. Jako nejsme my, dole na zemi, smrt je vděčná…“

Nové album předznamenal singl a klip skladby Má vlast s Vilmou Cibulkovou (v režii Michala Skořepy) – Michal Prokop zhudebnil báseň Jiřího Žáčka, která vyšla v roce 2009 v knize Třetí poločas. „Textů, které reflektují současný stav společnosti, na albu cítím víc, ale tenhle společně s muzikou mi přišel jako nejlepší signál o tom, jaká ta deska vlastně je,“ uvedl Michal Prokop.

Má pravdu. „Ta země, která rodí kacíře a uhrančivě krásné zlatovlásky. Kde všichni věří jen své nevíře a gramofony chrčí Škoda lásky. Kde místo zlata třpytí se jen kyz, kde příliš často radost hořkne v hoře. Odvěká kořist hrabošů a krys, kde všechny cesty vedou k Bílé hoře…,“ zpívá v Mé vlasti.

Michal Prokop s kapelou Framus Five nadělil album u příležitosti svých 75. narozenin nejen sobě, ale především posluchačům. Koncertní křest alba by se měl uskutečnit v rámci festivalu Krásný ztráty Live ve Všeticích (13. – 15. srpna 2021), na který naváže turné po České republiky s lokálními křty. Zakončeno bude tradičním vánočním koncertem v Praze.

„…Poslední minuty, poslední den, tak nečum do pivá, moc času nezbývá. Zůstal tu jen, jen Last Minute Man…,“ zpívá v dalším ze silných textů Pavla Šruta (s hudbou Petra Skoumala). Do písně Deštník (Michal Prokop/Jan Lacina) je zase sloganem a pár zvuky elegantně vklíněna legendární skladba Yesterday. „…Zakazuju si snadné plány, beru si příklad z Dalajlámy, radím sám sobě: Vytrvej!..,“ zpívá též. Kdo chce zapalovat, musí hořet, což platí i pro hudbu. Nové album Michala Prokopa to naplňuje. 

michal Prokop 1

Prokop, M. Mohlo by to bejt nebe…
Stopáž: 54:29
(P): 2021 SUPRAPHON a.s., vydal SUPRAPHON a.s., 2021
Datum vydání: 28.05.2021

Hodnocení: 95 %

https://www.supraphonline.cz/album/617374-mohlo-by-to-bejt-nebe


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Premiéry nepatří mezi mé oblíbené dny, říká herečka Jaroslava Tihelková

jarka tihelkova 200Komediální i charakterní herečka, která má navíc muzikální talent, což dokázala třeba v titulní roli dnes už legendárního muzikálu Hello, Dolly! - Tak nějak lze jen velice stručně charakterizovat Jaroslavu Tihelkovou, dlouholeto...

Live

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Literatura

Proměny slovenského filmu
ImageČas od času vypadne z univerzit sborník textů věnovaných dokonce i pohyblivým obrázkům. Bohužel se jedná o publikace obtížně sehnatelné, vydavatelé zřejmě nepočítají s tím, že by jejich práce mohly zaj...

Divadlo

Festival Lávka River Stage plave po Vltavě!

lavka river stage provazochodkyneV úterý 31. srpna proběhla vyprodaná premiéra festivalu Lávka River Stage, kterou sledovali z bezprostřední blízkosti návštěvníci klubu Lávka i stovky turistů přímo z Karlova mostu!<...

Film

Hra na hraně – kvantitu nebo kvalitu?

200filmUž týden se prohání po našich kinech novinka režiséra Brada Furmana (Obhájce) se zpěvákem, hercem Justinem Timberlakem a budoucím netopýřím mužem, Benem Affleckem.

...