Radek Banga jinak. Dobře a se ctí!
Kultura21.cz

Radek Banga jinak. Dobře a se ctí!

MRadek Banga 200oderní zvuk, sytý hlas, silné texty. To je Radek Banga na albu Věci jinak. „Od týhle chvíle budou věci jinak. Nebudem to dál asi moc napínat. Dlouhý čekání právě je u konce. Vem si co je tvý, chop se šance…,“ zpívá Radek Banga v úvodní skladbě. A šance se chopil se ctí! Klobouk dolů v tom, že k písničkám složil hudbu, napsal texty i album produkoval.

 

 

Album je příjemné, poslouchatelné, lze u něj relaxovat, flákat se i tancovat. Přitom texty nejsou jen „láska-páska“. Rychlejší skladby se střídají s pomalejšími, cédéčko drží kompaktně jako jeden celek, je z něj cítit živá hudba, rytmus, člověk si chtě nechtě pobrukuje nebo poťukává do stolu.

„Viděli jsme mámu, když se skácí. Viděli jsme tátu, když se ztrácí. Viděli jsme víc, než bychom měli. Slyšeli jsme zdi, jak na nás křičí. Slyšeli jsme, jak se srdce ničí. Tolik, abychom změnit věci chtěli. Tak abys opodál nebyl ten, kým jsi pohrdal…,“ zpívá Radek Banga v písni Nepošli to dál.

Mimochodem, (Ne)pošli to dál je i název knížky, kterou booklet alba avizuje. Uvedena je coby životní příběh malého romského kluka s velkým srdcem. „Kudy vedla jeho trnitá cesta zatuchlého žižkovského bytu až na proslulý festival v Glastonbury? Jaká osobní dramata se odehrávají za zavřenými dveřmi domovů?“ láká booklet na autobiografii.

Aspirace na hity

Ale zpět k albu. Melodie jsou natolik chytlavé, že lze bez troufalosti říct, že kdyby do rozhlasového éteru byla některá z písní řádně vpuštěna a omílána, má šanci aspirovat na hit. „…A tak dolů padá, a tak dolů padá. A tak dolů padá a padá stále níž a níž…,“ zní třeba lehce zapamatovatelný text skladby Dolů padá.

Velmi zdařilá, hudebně i textově, je kupříkladu písnička Dveře. „…Když nikdo neotvírá, možná je chvíle zkoušet jiný dveře otevřít. A přání, co neslyší andělé, musíme si odepřít. Možná je chvíle zkoušet jiný zámky odemknout. Klíče další získat a zbavit se těsných pout…,“ zpívá Radek Banga.

Jak už výše uvedeno, cédéčko drží pohromadě jako jeden celek, což může být jak jeho výhoda, tak ale i částečná nevýhoda. Některé skladby zní podobně. Tomu se ale, když autorem i interpretem je jeden člověk, nelze vyhnout. Celkový dojem je každopádně pohoda – a o to jde! 

Radek Banga

Radek Banga: Věci jinak
Hudba a texty: Radek Banga
Producent: Radek Banga
Nahráno, mix & mastering: Studio Bangatone
Foto: Karolína Ryvolová, 2021
Design: Lucas Pegas, 2021
Booking & management: Veronika Konopíková, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , 724 083 362
Hodnocení: 90 %

www.radekbanga.cz


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Turisas: „Když jsme začínali, tak jsme kupovali zmrazenou krev“

turisas 200Festivalová sezóna se pomalu blíží, a proto vám přinášíme rozhovor s Turisas – jednou z hvězd festivalu Made of Metal. Ten se koná 14. až 16. srpna u Hodonína a kromě Turisas se na něm představí například Epica, Amorphis, Gloryhammer nebo Týr. Na...

Live

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Literatura

Paříž, splněný sen jedné Američanky

Zivot v parizi perexPocítili jste někdy chuť odstěhovat se do jiné země a začít tam nový život? Newyorčanka Lisa Anselmo to udělala a svou zkušenost se rozhodla sdílet. Nejprve prostřednictvím blogu My (Part-Time) Paris Life, z něhož posléze ...

Divadlo

Pejsek a kočička bavili děti první festivalové odpoledne

altDivadelní přehlídka Setkání 2012 Stretnutie není jen o věhlasných divadelních souborech a profláklých tvářích prken, která znamenají svět. Není ani o výhradně dospělém divákovi. Děti jsou ve zlínském divadle vítány, a tak hned první od...

Film

Můj týden s Marilyn: na chvíli se dotknout hvězdy
ImageJedna z největších hollywoodských ikon všech dob Marilyn Monroe právě prožívá vrchol své slávy, když poprvé vstupuje na britskou půdu, aby zde natočila film Princ a tanečnice. Jeho režisérem i hlavním představitele...