Radek Banga jinak. Dobře a se ctí!
Banner

Radek Banga jinak. Dobře a se ctí!

MRadek Banga 200oderní zvuk, sytý hlas, silné texty. To je Radek Banga na albu Věci jinak. „Od týhle chvíle budou věci jinak. Nebudem to dál asi moc napínat. Dlouhý čekání právě je u konce. Vem si co je tvý, chop se šance…,“ zpívá Radek Banga v úvodní skladbě. A šance se chopil se ctí! Klobouk dolů v tom, že k písničkám složil hudbu, napsal texty i album produkoval.

 

 

Album je příjemné, poslouchatelné, lze u něj relaxovat, flákat se i tancovat. Přitom texty nejsou jen „láska-páska“. Rychlejší skladby se střídají s pomalejšími, cédéčko drží kompaktně jako jeden celek, je z něj cítit živá hudba, rytmus, člověk si chtě nechtě pobrukuje nebo poťukává do stolu.

„Viděli jsme mámu, když se skácí. Viděli jsme tátu, když se ztrácí. Viděli jsme víc, než bychom měli. Slyšeli jsme zdi, jak na nás křičí. Slyšeli jsme, jak se srdce ničí. Tolik, abychom změnit věci chtěli. Tak abys opodál nebyl ten, kým jsi pohrdal…,“ zpívá Radek Banga v písni Nepošli to dál.

Mimochodem, (Ne)pošli to dál je i název knížky, kterou booklet alba avizuje. Uvedena je coby životní příběh malého romského kluka s velkým srdcem. „Kudy vedla jeho trnitá cesta zatuchlého žižkovského bytu až na proslulý festival v Glastonbury? Jaká osobní dramata se odehrávají za zavřenými dveřmi domovů?“ láká booklet na autobiografii.

Aspirace na hity

Ale zpět k albu. Melodie jsou natolik chytlavé, že lze bez troufalosti říct, že kdyby do rozhlasového éteru byla některá z písní řádně vpuštěna a omílána, má šanci aspirovat na hit. „…A tak dolů padá, a tak dolů padá. A tak dolů padá a padá stále níž a níž…,“ zní třeba lehce zapamatovatelný text skladby Dolů padá.

Velmi zdařilá, hudebně i textově, je kupříkladu písnička Dveře. „…Když nikdo neotvírá, možná je chvíle zkoušet jiný dveře otevřít. A přání, co neslyší andělé, musíme si odepřít. Možná je chvíle zkoušet jiný zámky odemknout. Klíče další získat a zbavit se těsných pout…,“ zpívá Radek Banga.

Jak už výše uvedeno, cédéčko drží pohromadě jako jeden celek, což může být jak jeho výhoda, tak ale i částečná nevýhoda. Některé skladby zní podobně. Tomu se ale, když autorem i interpretem je jeden člověk, nelze vyhnout. Celkový dojem je každopádně pohoda – a o to jde! 

Radek Banga

Radek Banga: Věci jinak
Hudba a texty: Radek Banga
Producent: Radek Banga
Nahráno, mix & mastering: Studio Bangatone
Foto: Karolína Ryvolová, 2021
Design: Lucas Pegas, 2021
Booking & management: Veronika Konopíková, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , 724 083 362
Hodnocení: 90 %

www.radekbanga.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

PETR HORKÝ: V ŠEDESÁTI BYCH CHTĚL VYPADAT JAKO PAN ZIKMUND V PĚTADEVADESÁTI

HORKY PEREXPetr Horký, režisér a dokumentarista, cestovatel a publicista, toho zažil tolik, že jednou on sám bude „výborným materiálem“ pro filmaře. Zatím je to ale on sám, kdo připravil dokument o výjimečném M...

Live

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...


Literatura

Rok 1968 z pohledu mladého Švéda

1968 200Zamýšlená desetidílná série Velké století je už za svou polovinou. Sedmý díl s jednoduchým názvem 1968 nás zavede nejen do Švédska, ale i do západního Německa a dokonce i do naší země. Podruhé nás událostmi provází Eric Letang, nyní absolvent právnick...

Divadlo

Cybercomics ukazuje budoucnost světa i moderního divadla

cybercomics200Cybercomics je sci-fi román z nedaleké budoucnosti od Egona Bondyho, do kterého se se vším vervou pustilo Slovácké divadlo. Svět mafie a nadnárodních společností vás pohltí a nepustí.

...

Film

Dvě filmové klasiky Davida Finchera na nejmodernějších nosičích

FincherDavid Fincher patří k nejuznávanějším režisérům současnosti a každý jeho počin je vyhlížen s velkým očekáváním. Jeho filmografie sice není tak obsáhlá a zatím sestává z deseti titulů, každý z nich je ale moderní klasikou. Dva z nich vyš...