K 55. výročí narození Ivety Bartošové vychází album jejích největších hitů Knoflíky lásky

K 55. výročí narození Ivety Bartošové vychází album jejích největších hitů Knoflíky lásky

bartosova 200Ve čtvrtek 8. dubna 2021 jsme si připomněli nedožité pětapadesátiny populární zpěvačky Ivety Bartošové, která patřila od konce 80. let k hvězdám české populární hudby. Třikrát se stala zlatou slavicí, vystupovala v úspěšných muzikálech a zahrála si také ve filmu. Ivetě Bartošové dal osud k dispozici lidsky i umělecky turbulentní, tragicky ukončený, ale muzikou obdivuhodně naplněný život. Nová kompilace Supraphonu Knoflíky lásky/ Největší hity 1984–2012, sestavená producentem Pavlem Vaculíkem, přináší ve dvaceti skladbách to nejlepší z její hudební dráhy. Album vychází v pátek 1. dubna 2021 na CD i v digitálních formátech.

Pavel Vaculík, hudební skladatel stojící na samém začátku i konci hudební dráhy Ivety Bartošové, vybral snímky z téměř tří dekád let vydávání alb a singlů, řadících zpěvačku mezi domácí elitu populární hudby. Od titulního raného duetu s Petrem Sepešim až po závěrečnou slovenskou lidovku na nově sestavené kompilaci Knoflíky lásky/ Největší hity 1984–2012 najdete jasné důvody velké posluchačské obliby a hvězdnosti sympatické a talentované zpěvačky. Pavel Vaculík, ale také Karel Svoboda, Petr Hejduk, František Janeček, Michal Penk, Ondřej Soukup, Pavel Krejča a logicky také Ladislav Štaidl nabídli zpěvačce silné melodie. Textaři Eduard Pergner, Jan Krůta, Zdeněk Rytíř, Vladimír Kočandrle, Zdeněk Borovec nebo Pavel Vrba našli pro ni ta nejvhodnější témata. Písničky Ivety Bartošové oslovily mnoho posluchaček i posluchačů, oceňujících kvalitní líbivost a výrazný pěvecký projev v osvědčeném středoproudém repertoáru.

„Je to neuvěřitelné, ale je to tak, Ivetě by letos bylo padesát pět let. Ještě neuvěřitelnější však je, že je to již sedm let, co odešla… Moje první setkání s ní bylo v Jihlavě na soutěži mladých talentů v roce 1983. Okamžitě mě zaujala svým krásným, zdravým, zvonivým hlasem, sebejistým osobním projevem bez jakékoliv manýry, a přitom něžností a zvláštní plachostí. Bylo jí sladkých sedmnáct let... Měla těsně před maturitou a čišela z ní radost ze života a velké odhodlání pracovat na své pěvecké kariéře. Spojení Ivety s Petrem Sepešim jako pěvecké dvojice byla trefa do černého. Nejenže spolu ladili svými hlasy, ale vyzařovala z nich přirozenost a bezprostřednost, a navíc byl na ně krásný pohled. Okamžitě si získali fanoušky. Moje spolupráce s Ivetou a Petrem trvala jen krátce, do léta 1985, ale za tu krátkou dobu jsme udělali neskutečně mnoho práce. Po smrti Petra Sepešiho se naše cesty rozešly. Iveta začala zpívat sama. Vypracovala se na jednu z předních zpěvaček populární hudby showbyznysu. Získala všechna prestižní ocenění té doby a stala se skutečnou hvězdou. Určitě to byl její velký talent a píle, ale také spolupráce s Ladislavem Štaidlem. Moje další pracovní setkání s Ivetou bylo až v roce 1998, kdy jsme ještě s dalšími autory pracovali na Ivetině comebacku po její určité stagnaci v sólové dráze. Comeback byl závratný a Iveta byla opět na vrcholu své kariéry. Naše další a poslední spolupráce byla v roce 2012. Tehdy jsem netušil, že je opravdu poslední. Není cesty zpátky… Byl jsem u jejího začátku i konce,“ uvedl u příležitosti vydání vzpomínkového alba Pavel Vaculík.

bartosova 1

Iveta Bartošová poprvé na sebe výrazně upozornila v roce 1983 v soutěži Mladá píseň v Jihlavě. Než se vydala na sólovou dráhu, zpívala ve skupinách Balet a Kroky Františka Janečka. Do povědomí veřejnosti se výrazně zapsala v roce 1985 hitovým duetem Knoflíky lásky, který nazpívala s Petrem Sepéšim a jehož se na singlu prodalo přes 200 000 kusů. Na jaře 1987 začala spolupracovat s producentem Ladislavem Štaidlem. Bartošová natočila řadu hitů jako Málo mě zná, Medové dny, Víš lásko, Dva roky prázdnin, Dej mi ruku, Útoč láskou nebo Tichá píseň. Její alba jako například: I.B., Blízko nás, Natur, nebo Tobě získala zlaté i platinové desky Supraphonu. V letech 1990 a 1991 zvítězila v anketě Zlatý slavík, a navázala tak na své první vítězství z roku 1986. Podobně úspěšná byla zpěvačka i v anketě televizních diváků TýTý, kterou vyhrála v letech 1991, 1992 a 1993. Mezi velké hvězdy české populární hudby ale Bartošová patřila ještě koncem 90. let, kdy vystupovala v úspěšných muzikálech. V roce 1997 debutovala jako Adriana v Draculovi Karla Svobody, později hrála i v jeho Monte Cristu. Zpívala také v Miss Saigon, v Bídnících, pohádkovém muzikálu na ledě Mrazík či v Johance z Arku, na Slovensku účinkovala v Pomádě.

Iveta Bartošová se narodila 8. dubna 1966 v Čeladné v Moravskoslezském kraji a tragicky zemřela 29. dubna 2014 (ve svých osmačtyřiceti letech) v Uhříněvsi u Prahy.

bartosova prebal

Zdroj foto: Alan Pajer

https://www.supraphonline.cz/album/618479-knofliky-lasky-nejvetsi-hity-1984-2012


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Markéta Baňková: Do fiktivních světů se ponořuji na dlouho – od začátku do konce!

malickost200Těšila jsem se na rozhovor s touto českou autorkou, především s otázkou, do jakéhože stavu vědomí se dostává při svém psaní. Protože tohle je opravdu talent, ať si o Maličkosti myslíte, co chcete. Má talent se dostat do čiré fantazie, vést př...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...


Literatura

Růžový přebal neznamená „růžové čtení“

zmr 200Sladce růžová obálka s něžnými ilustracemi a název Zmrzlinové sedmé nebe, román, co napsala Abby Clementsová, jasně evokují, že půjde o pohodovou knihu. Až jsem se bála ji otevřít, aby nebyla růžová příliš. Na druhou stran...

Divadlo

Escorial: Soumrak padá na královský hrad!
Image29. únor je magické datum. Je jednou za čtyři roky a přímo vybízí k výjimečným událostem. Jednou z nich rozhodně byla premiéra inscenace Escorial: Soumrak padá na královský hrad!, debutové představení divadla J...

Film

Dokumentární tragikomedie Dagmar Smržové CHCI TĚ, JESTLI TO DOKÁŽEŠ míří do kin

Chci Te 200Osobitá dokumentární tragikomedie Dagmar Smržové o tom, že každý člověk potřebuje lásku a o tom, že nemožnost hýbat se nezamezuje člověku ve svobodném rozletu.

...