Novinkovým albem O Lásce Hana Zagorová dokázala, že už je velká holka

Novinkovým albem O Lásce Hana Zagorová dokázala, že už je velká holka

o lasce 200O novém albu Hany Zagorové, které vydal Supraphon právě ve dnech jejího životního jubilea, se mluvilo už hodně dlouho předtím. Avizováni byli totiž autoři, kteří pro ni ještě nikdy nic nenapsali, díky čemuž měla tato informace málem až nádech senzačnosti. Když pak album, které se jmenuje O Lásce, v září vyšlo, fajnšmekři i skalní fanoušci mohli být spokojeni. Novinková deska jedné z nejpopulárnějších českých zpěvaček s sebou nese pečeť kvality a velkou dávku osobitosti.

Nové barvy i nápěvy a nějaká ta milá překvapení, to mě potkalo při poslechu aktuálního alba Hany Zagorové. Supraphonská deska se jmenuje podle úvodní písničky Ondřeje Brzobohatého O Lásce a de facto prozrazuje téma i styl. I když se jeden můj kolega vyjádřil, že se mu na novém albu Zagorky líbí čtyři pět věcí a že si zase jede ve starých šablonách, já jsem poněkud jiného názoru. Podle mého soudu je tam těch zajímavých písniček přece jenom více, hlavně se mi líbí žánrová rozmanitost, která sahá od šansonku přes popík až po čardáš či názvuky klezmeru.

Zajímavá jsou ostatně i jména autorů jako Radůza, Martin Chodúr či Michal Hrůza, ale také Márdi ze skupiny Vypsaná fixa, Jiří Hradil z kapely Tata Bojs, David Dvořák z Kašpárka v rohlíku nebo Andy Čermák z formace Sunflower Caravan... Tito všichni se postarali o poněkud "jinou Zagorku", která mne nakonec oslovila. Z dalších autorů nechybějí ani osvědčená jména typu Petra Maláska, Jiřího Zmožka, Jiřího Březíka, Jana Krůty či Václava Kopty, ale i ti se jistě snažili vytáhnout.

Výsledkem je deska, která se dá poslouchat v celku a podle mého názoru jen tak nezevšední, což spadá i na vrub samotné interpretky. Její vokální projev se těžko změní, což ani nejde už jenom vzhledem k tomu, že tento svůj styl šperkovala po pět desetiletí. A pak také, kdyby se najednou snažila o něco jiného, už by to asi nebyla ta stará dobrá Zagorka.

Ve výrazu je křehká i dramatická, ale hlavně přesvědčivá. Má tu hodně silných míst, ale také měla na čem stavět, ty písničky nejsou tuctové... Až je mi líto, že je to možná jeden z posledních projektů dnes už sedmdesátileté zpěvačky, která neodmyslitelně tvoří historii české pop music. Ale takových interpretek, které začínaly v šedesátých letech minulého století a které doposud nepověsily zpívání na hřebík, má naše česká scéna ještě několik.

V příštím roce oslaví sedmdesátku jiná hvězda, která se na scéně drží také pěkně dlouho. Jako jedna z mála spolupracuje s mladými autory a její repertoár je toho důkazem... Že to Heleně Vondráčkové pořád zpívá, dokládá i muzikál Mamma Mia!, kde má hlavní roli. Mám radost, že má roztočené novinkové album s lidmi, kteří mohou přinést vzruch a novum. Podle posledních zpráv to bude velké překvapení, neboť prý bude znít o poznání jinak než její poslední alba.

Ale zpět k její vrstevnici Haně Zagorové, o jejímž novinkovém albu O Lásce je teď právě řeč. V daném žánru je interesantní, mnohovrstevnaté a v kontextu s její kariérou patří rozhodně k těm nejlepším, nejvyzrálejším - ještě aby ne! Nakonec Zagorka je už přece velká holka!

o lasce

{youtube}bZbW-TqEYOs{/youtube}


Foto: Supraphon


 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Rozhovor

Richard Štefánek: „Je to o tom někoho potěšit, navzájem si dát něco hezkého.“

STEFANEK SLONI 200V listopadu se na nás přes paní Ivetu Autratovou (autorku naší grafiky) obrátil pan Richard Štefánek, čtyřicetiletý muž z Děčína, s prosbou o pomoc. Představil nám jeho zájem – věc, kterou dělá z lásky k přítelkyni. Jedná se o sbí...

Live

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Literatura

Město žen – komu věřit ve světě bez víry

mesto_zenBerlín roku 1943, ač to zatím tak nevypadá, blíží se konec války. Nacistická propaganda stále pokračuje ve vychvalováni všech dosavadních válečných úspěchů a slibuje brzké vítězství. Téměř všichni muži jsou na frontě a málokdo se vrátí zpát...

Divadlo

Sedm známých osobností věnovalo šest zážitků a jeden obraz do unikátní charitativní online aukce pro Divadlo Viola

Viola200Tereza Kostková, Miroslav Donutil, Václav Vydra, Jiří Dvořák, Ivo Kahánek, Marek Eben, Jiří Anderle. Oblíbení a vítaní hosté na jevišti Divadla Viola se spojili, aby společně s aukční platformou Arts Bay a Prague Business Clubem pomohli legendární uměl...

Film

Sammyho dobrodružství 2: vězeň v podmořském akváriu

sammyho dobrodruzstvi 2Přežijeme-li v našem rodinném kruhu letošní vánoční svátky ve zdraví, můžeme se jít s dětmi podívat na nový animák, tentokrát, jak je patrno z názvu, na pokračování Sammyho dobrodružství s názvem „Sammyho dobro...