Šest stop pod zemí se budete bát krypty zla

Šest stop pod zemí se budete bát krypty zla

SFU 200Na death metalové scéně existuje jen pár kapel, které ji vystihují v pravém světle a formují její život, její směřování. Mezi takové patří i jedni z veteránů tohoto žánru, neohrožení Six Feet Under, kteří nám v květnu naservírovali již jedenáctou studiovku. Je libo ochutnávku?

 

Hovořit o minulosti kapely by vydalo na samostatnou knihu. Řeknu jen, že SFU začali jako vedlejší projekt vokalisty Cannibal Corpse Chrise Barnese již v roce 1993. A v rozmanitých sestavách fungují dodnes – společným jmenovatelem je zpěvák. Diskografie čítá 11 kousků: Haunted (1995), Warpath (1997), Maximum Violence (1999), True Carnage (2001), Bringer of Blood (2003), 13 (2005), Commandment (2007), Death Rituals (2008), Undead (2012), Unborn (2013) a Crypt od the Devil (5. května 2015).


Sestava na živáky je následující:  Chris Barnes – zpěv, Steve Swanson – kytary, Jeff Hughell – basa, Marco Pitruzella – bicí. Studiová sestava je jiná; zpěvák + členové kapely Cannabis Corpse, tedy: Chris Barnes – zpěv, Phill Hall – basa a kytary, Josh Hall – bicí, hlavní kytara Brandon Ellis. Navíc hosté: Ray Suhy v Open Coffin Orgy a Rebecca Scammon v Break the Cross in Half.
Otvírák mě vrátil do dob dávno minulých. Největší peckou je však návyková Open Coffin Orgy, která je bezesporu death metalovou hitovkou! Posoudit to můžete při zhlédnutí videoklipu: Broken Bottle Rape zahraje na temnější notu, jde o umně vystavenou písničku s překvapivými kytarovými vyhrávkami. Nespadá tím však do kytarového klišé, ale osvěžuje hutnou píseň. Break the Cross In Half mě taktéž mile překvapil svou skladbou, ačkoliv je mi jasné, že mnozí můžou vytýkat Barnesovi jeho strnulost, co se týká vokálního projevu. Těmto lidem povím jedno – v death metalu nemůžete fistulí zpívat o kytičkách a lásce. V Lost Remains na mě osobně bylo kytarového šumění až moc, ale proti gustu žádný dišputát. Slit Wrists předvádí možnosti rychlosti v tomto žánru, přesto dokáže posluchače zaujmout i svou kompozicí. Stab mi přijde trochu překombinovaný, hutný, valivý lomoz. Líbivý začátek předvedla předposlední skladba, jež se zvukem experimentuje asi nejvíce. Závěr byl jako celé album – hutný, výživný a chutný!

SFU cover


Na jedenáctou studiovku jsem byla strašně dlouho natěšená, jelikož kvalita produkce, zvuku i písní z posledních dvou alb mě jednoduše nadchla (a to i přesto, že obzvlášť na první dvě alba nedám dopustit). Crypt of the Devil zcela jistě splnila má očekávání, ba je i předčila. A doufám, že tomu tak bude i ostatních fanoušků této kapely, potažmo tohoto nedoceňovaného žánru.

Název nosiče: Crypt of the Devil
Interpret: Six Feet Under
Žánr: death metal
Skladby: 01.  Gruesome, 02. Open Coffin orgy, 03. Broken Bottle Rape, 04. Break the Cross In Half, 05. Lost Remains, 06. Slit Wrists, 07. Stab, 08. The Night Bleeds, 09. Compulsion to Brutalize, 10. Eternal In Darkness
Stopáž: 36:59
Vydavatelství: Metal Blade Records
Hodnocení:  93%


Zdroj foto: internet

www.metalblade.com


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Marie Rottrová: „Zpíváním jsem si vždy naplňovala vlastní touhy“

rottrova 200Marie Rottrová oslavila 13. listopadu letošního roku životní jubileum, osmdesáté narozeniny. Při té příležitosti vydal Supraphon vinylovou podobu alba Lady Soul 14x / 1970-2021. V následujícím rozhovoru zpěvačka vzpomíná na své začátky, na c...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Literatura

Každá cesta má svůj cíl aneb putování za Talismanem

tali 200Nakladatelství Beta uhodilo hřebíček na hlavičku, když koncem října vydalo kultovní americkou fantasy knihu od autorského tandemu Stephen King a Peter Straub, jež světlo světa spatřila už v roce 1984. Ptáte se, proč tomu tak je? Směle čtěte dál...

Divadlo

20 let radosti a smíchu

screamers PEREXV letošním roce je to už dvacátý rok, kdy mají členové travesti skupiny Screamers plné diáře a brázdí republiku křížem krážem. Sama představení skupiny navštěvuji už od základní školy, takže jejich repertoár znám dobře a byla jsem zvědavá,...

Film

Přijely Ostře sledované vlaky

vlak perexUž po čtvrté - bohužel s hlemýždím tempem jednoho titulu ročně - se obnovené premiéry dočkává klasické dílo české kinematografie, digitalizované, vyčištěné a vyrovnané v kontrastu i jasu. K divákům se tak dostává v podobě, v jaké se uvádělo při prem...