Román Život za krejcar, smrt za dva ukazuje svět lidového léčitelství, magie a alchymie v době vlády císaře Rudolfa II.

Román Život za krejcar, smrt za dva ukazuje svět lidového léčitelství, magie a alchymie v době vlády císaře Rudolfa II.

Tisk

Čarodějnice

Zajímavým literárním počinen je bezesporu román Marty Knauerové Život za krejcar, smrt za dva. Tato autorka prozatím psala pouze dětské knihy a jako studovaná botanička a velká znalkyně léčivých rostlin sestavila i několik atlasů rostlin a hub. Historický román pro ženy však napsala poprvé a musím uznat, že se jí opravdu povedl. Rozhodně očekávám další podobná dílka a předpokládám velkou oblíbenost nejen u žen, ale i u milovníků historických románů, magie, alchymie, léčitelství a léčivých rostlin, potažmo tématu čarodějnictví vůbec.

Román Život za krejcar, smrt za dva je poněkud rozsáhlý a napsaný takovým zvláštním způsobem. Je rozdělen do mnoha drobných kapitolek označenými trefnými nadpisy a podnadpisy, až pomalu připomíná soubor tematických článků. Zpočátku kniha seznamuje s několika čarodějnicemi a popisuje jejich zkušenosti a praktiky, jsou to bohodarky, které ovlivnily Atropu, hlavní postavu knížky. Je jí mladá čarodějka, které se řemeslo učila také od své matky čarodějnice. Zpočátku kratší kapitolky jsou stále delší a děj nabírá spád. Dozvídáme se, jak se Atropa seznámila s katem Janem Mydlářem a navázala s ním intimní vztah, i jaké kontakty měla s alchymisty na dvoře císaře Rudolfa II., tedy Edwardem Kelleym a dalšími. Autorka ukazuje velkou znalost historie a do této doby zasadila všechny důležité osoby, s nimiž se v knize můžeme setkat: lékaře a alchymistu Tadeáše Hájka z Hájku, Jana Jessenia, který provedl na Staroměstském náměstí svou první pitvu i Kateřinu Stradovou, Tycha de Brahe a další postavy, jež do 16. a 17. století patří. Je to zkrátka takové dobové vyprávění, velice autentické a působivé, nevyznívá mi to jako klasicky napsaný román. 

Kniha je plná magie, alchymie, jedů a bylin, lidské touhy a hříchů, krve a smilstva, líbí se mi, že autorka se snaží používat i dobový jazyk a staré výrazy, je to opravdu autentické. Ukazuje se, že za vším spíše stojí ženy, jejich umění intrik, proradnost a schopnost ovládat muže, snaha se prosadit v tvrdě patriarchálním světě ovládaném především náboženstvím, v němž není pro magii a ženskou sílu pochopení. Magie a dobové pověry jsou zde předkládány zcela bez příkras a idealizace, jíž přeje naopak dnešní doba. Jsem přesvědčená o tom, že to nebude autorčina první kniha na podobné téma.

Anotace:

Poutavý příběh lidové léčitelky, čarodějky a vědmy, mladé sebevědomé ženy, která svou chytrostí, magií i krásou postupně ovládá nitky osudů mocných mužů rudolfinské Prahy v čele s císařem Rudolfem II. Její obrovská touha stát se uznávanou léčitelkou a majitelkou vysněné apatyky ji žene do „Velkýho města“, pryč z podhůří, kde se bylinkaření a lékování, žehnání a zaklínání dědí po mnohá pokolení z matky na dceru. Řízením osudu se Atropa jako mladá dívka dostává do pražské katovny, kde se stává nejen bylinářskou pomocnicí katovy hospodyně Marty, ale především vášnivou milenkou budoucího staroměstského kata Jana Mydláře.

život za krejcar, smrt za dva

Název: Život za krejcar, smrt za dva
Autor: Marta Knauerová
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2024
Počet stran: 496
Hodnocení: 95%


https://www.knizniklub.cz/knihy/692653-zivot-za-krejcar-smrt-za-dva.html


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Lenka Klestilová: Babička by na mě byla pyšná!

Lenka Klestilova perexVestec – Už je to déle než rok, co přišla paní Lenka Klestilová s úplnou novinkou pro Prahu a Středočeský kraj. Za obrovské podpory Obecního úřadu ve Vestci, v čele s panem starostou, se rozhodla pomáhat druhým i přesto, že...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Mars a Venuše zahájily na Pražském hradě Rok renesanční šlechty

mars 01Výstavou Mars a Venuše zahájil v Obrazárně Pražského hradu Národní památkový ústav Rok renesanční šlechty. Výstava s podtitulem Umění manýristických dvorů ve sbírkách Národního památkového ústavu bude pro veřejnost otevřena do 30. dubna.

Z archivu...


Divadlo

Zahraj to znovu, Same. Kultovní komedii plnou chytré a osvěžující zábavy uvede Vršovické divadlo MANA

Zahraj to znovu Same 200Komedie, která nezklame. Hra Woodyho Allena plná vtipných, nadčasově platných hlášek o partnerství a smyslu života, která sny staví do kontrastu s životní realitou. To je nová inscenace Zahraj to znovu, Same, kterou od 2...

Film

Kdo bude první vrahem pokřivených vztahů? Hodný syn?

altZanedlouho vstoupí do českých kin dramatický snímek z chladného severu s pohledem na pokřivený vztah matky a syna. Kritiky i veřejností ceněné dílo nabízí sondu do křehké pavučiny citů, rodinných vazeb a emocí. Je skutečně prvotina režisérky Zaidy Berg...