Jak se žilo za nacistické okupace?

Jak se žilo za nacistické okupace?

Tisk

Zivot za nacisticke okupace perexKdyž nacisté vtrhli do cizí země, neměli v úmyslu nastolit spravedlivou vládu. Šlo jim o něco jiného. Chtěli prosadit Hitlerův režim a německou nadvládu, drancovali přírodní zdroje i průmysl a rozkrádali umělecká díla.

Život pod německou nadvládou nebyl snadný. Němci přinesli atmosféru strachu a brutalitu. Nepřátelé říše byli vězněni a deportování. Navzdory tomu se našli nejen kolaboranti, kteří s novými pány ochotně spolupracovali, ale i odvážní lidé, kteří nezaváhali a proti Němcům bojovali.

Autor knih o druhé světové válce
Autorem knihy Život za nacistické okupace, která vyšla v Nakladatelství Universum, je britský spisovatel a novinář Paul Roland. Ten se specializuje na psaní knih o druhé světové válce. V českém překladu vyšlo několik jeho knih, například Ženy ve Třetí říši, Nacisté a okultismus, Ilustrovaná historie nacismu: vzestup a pád Adolfa Hitlera, Norimberské procesy a Židovský odboj.

Život za okupace v různých koutech Evropy
Kniha vypráví o tom, jak odlišně vypadal život pod německou nadvládou v různých částech Evropy. Zatímco k severským národům se Němci zprvu chovali s respektem, protože doufali, že se připojí k jejich boji proti „méněcenným“ rasám, země východní Evropy čekala germanizace. Autor ukazuje, jak vypadala okupace v Rakousku, Československu, Polsku, Norsku, Dánsku, Lucembursku, Belgii, Nizozemí, Francii, Maďarsku, Bulharsku, Řecku, na Ukrajině a na ostrovech Guernsey a Jersey.

Vzhledem k rozsahu knihy se soustředí pouze na klíčové informace, které doplňuje zajímavými historkami. Nechybí ani kapitola věnována židovskému odboji. Text je doplněný dobovými fotografiemi. Kniha je tak vhodná zejména pro čtenáře, které o daném tématu moc nevědí a rádi by si rozšířili všeobecný přehled.

Zivot za nacisticke okupace

ŽIVOT ZA NACISTICKÉ OKUPACE: ZÁPAS O PŘEŽITÍ ZA DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY
Autor: Paul Roland
Originální název: Life Under Nazi Occupation: The Struggle to Survive During World War II
Překlad: Lubomír Košnar
Žánr: naučná literatura
Vydáno: Universum, 2021
Počet stran: 224

www.knizniklub.cz/knihy/540510-zivot-za-nacisticke-okupace


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Elly: „Motiv písně „Flower“ je inspirovaný i mým osobním životem a myslím, že si tím projde téměř každý člověk.“

elly 200Elly, vlastním jménem Eliška Tunková je novým objevem české popové scény. Momentálně ji čekají zkoušky na konzervatoři a před pár dní jí vyšla anglicky zpívaná píseň Flower. Zjistěte o písni i Elišce více díky našemu rozhovoru.

...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Návrat do Lvova: O kořenech genocidy a zločinů proti lidskosti

navrat do lvova (2)

Nakladatelství Prostor vydalo po Krysí stezce další knihu anglického právníka Philippa Sandse, tentokrát s názvem Návrat do Lvova. Tato kniha byla vyznamenaná Cenou Baillieho Gifforda za vynikající dílo literatury faktu...


Literatura

Živí mrtví vám ukousnou čas již po čtrnácté

zivi mrtvi perexNakladatelství Crew nám přináší fanoušky oblíbenou komiksovou sérii Živí mrtví již se čtrnáctým titulem, jenž se honosí názvem Není úniku. Dočkáme se nelítostné řežby, nečekaného párování i filozofických...

Divadlo

Život je kabaret

Cabaret 200Muzikál. To jest dramatický žánr, který vyvolává rozporuplné emoce. Jedni ho považují za vysoké umění, neboť jeho provedení klade na interprety notné nároky (muzikáloví herci musí být velmi dobří činoherci, zpěváci i tanečníci), jiní jím opovrhuj...

Film

Sedm statečných se vrací

sedm statecnych200Při honbě za divácky atraktivními náměty filmaři hledají „zlatou rybku“ také v úspěšných, dokonce ikonických dílech minulých desetiletí – takže jen letos se nové verze dočkali Ben Hur i Vinnetou, nyní následováni SEDMI STATEČNÝMI. Rež...