Sedm zákonů - vznik, růst a zánik civilizací pohledem egyptologa
Banner

Sedm zákonů - vznik, růst a zánik civilizací pohledem egyptologa

Tisk

sedm zakonu 200V květnu vydalo nakladatelství Jota vynikající knihu, která poučí a donutí k zamyšlení, Miroslava Bárty s názvem Sedm zákonů a podtitulem Jak se civilizace rodí, rostou a upadají. Pan profesor má úžasný rozsah vědomostí a umí je aplikovat i na naši moderní dobu, takže nečekejte suché vypravování o minulosti, ale spíše zamyšlení nad různými dobami a civilizacemi s filozofickými, sociologickými a environmentálními vsuvkami.


Kdo by neznal pana profesora Bártu?

Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. (1969) – egyptolog a archeolog, dlouholetý ředitel Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Vede české výzkumy v Egyptě a Súdánu, těžiště jeho archeologické činnosti spočívá ve výzkumu lokality stavitelů pyramid v Abúsíru nedaleko Káhiry. Je nositelem mnoha prestižních mezinárodních cen za svou činnost ve vědě (Alexander von Humboldt, Fulbrightovo stipendium, cena nadace Michela Schiff Giorgini), v letech 2003 a 2004 vyučoval na americké University of Pennsylvania, v roce 2014 mu byla na American University v Káhiře udělena tzv. Simpsonova profesura. Působil také na mnoha univerzitách v západní Evropě i v zámoří.

Kromě egyptologie, kde se mimo jiné zaměřuje na období stavitelů pyramid, historii a archeologii 3. tis. př. Kr., se dlouhodobě zabývá multidisciplinárním studiem fenoménu kolapsů, vzestupy a pády komplexních civilizací, což nám dokazuje i v jeho nejnovější knize.

Co najdeme v knize?

Kniha tvoří tělo, které popisuje oněch sedm zákonů (Zákon kolapsu a regenerace, Zákon skokové změny, Hérakleitův zákon, Zákon sdílených hodnot a vizí, Zákon společenské smlouvy, Zákon energetické a technologické determinace, Zákon adaptace) a nechybí samozřejmě Poděkování, Úvod na začátku a na konci kapitolky Závěr, Literatura, Poznámky a Fotografie. Rozhodně se vám nedostane suchopárného čtení a autor disponuje záviděníhodnou vlastností, že nepůsobí, jako by čtenáře poučoval, ale předkládá mu nejrůznější poznatky z minulosti a z různých odvětví lidské činnosti a na nich demonstruje život civilizací. Do toho všeho se nebojí zakomponovat i přítomnost, povedlo se mu zde nenásilně vpracovat i nynější dobu covidovou.

Proč stojí za to si ji přečíst?

Pan profesor Bárta je známou personou a považuji za privilegium, že si jeho myšlenky můžeme přečíst ve srozumitelné a možná poněkud zhuštěné formě, navíc s množstvím praktických příkladů. Dokáže spojit minulost a přítomnost s úvahami nad budoucností a zůstat přitom pokorný a s nohama na zemi. Pokud vás zajímá historie lidské společnosti (s vzestupy a pády) nebo vás láká nahlédnout do brilantní mysli pana profesora, sáhněte zrovna po této důmyslné knize, nebudete litovat a třeba začnete nejen o naší civilizaci přemýšlet jinak. 

sedm zakonu

Název: Sedm zákonů
Autor: Miroslav Bárta
Žánr: literatura naučná, historie
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2021, pevná vazba
Počet stran: 312
Hodnocení: 90 %

Odkaz: https://www.jota.cz/sedm-zakonu


 

Přihlášení



Anketa

Jaké motivy máte v kultuře nejraději?
 

Skotské pobřeží, nevlídné počasí, typické fish and chips, vůně ryb i bahna v románu Letní nebe

Letní nebe vás vezme na sychravý skotský venkov nebo do dubajského horka. Perfektní kombinace, která už sama o sobě zanechá čtenářský dojem. Je to jedna z těch knížek, kterou i po několika letech vezmete do ruky a řeknete si… „jooo, to si pamatuju“. A protože si nebudete pamatovat děj, ale jen parádní atmosféru, tak se začtete znova. Ostatně, děláte to? Čtete knížky podruhé?

Tenis - Magické momenty

V tenise nacházíme tytéž základní prvky jako v každodenním životě. Tenis je souboj dvou gladiátorů v aréně, kteří za jediné zbraně mají raketu a odhodlání. Tenis je víc než sport, tenis je umění, říkají slavní tenisté.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Jako lovkyně se obecně cítím fakt výborně, jako ryba ve vodě

Viktorie MertováPochází z hudební rodiny a již v dětském věku chtěla být herečkou a zpěvačkou, nakonec vystudovala teritoriální studia na Fakultě sociálních věd, kde dnes přednáší dějiny USA a Základy akademické práce. Povolání pedagoga ji baví. Od ...

Mnichův průvodce k čistému domu i mysli

V listopadu u nakladatelství Alferia v edici Východní řada vyšla knížečka Mnichův průvodce k čistému domu i mysli od autora jménem Šókei Macumoto. Tento autor se snaží popularizovat buddhismus a přenést jeho principy do každodenního života lidí, třeba právě pomocí úklidu jak mysli, tak svého obydlí.

Čtěte také...

Muzeum se připojí ke Dnům evropského dědictví

Muzeum 200Muzeum hlavního města Prahy se zapojí do projektu Dny evropského dědictví (EHD) dne 15. září 2013.Pro letošní rok je hlavní téma Památky v novém světle.

...

Z archivu...


Divadlo

Komediomat: “Vždycky se snažíme o určitou míru kultivovanosti a inteligentní humor.”
ImageMáte rádi Whose Line Is It Anyway? Nebo českou či slovenskou Partičku? Pak si jistě rádi přečtete rozhovor s improvizační partou Komediomat, která brázdí česká divadla a přináší do nich smích, ú...

Film

Mistři japonského filmu nás stále oslovují

mistri japonskeho filmu obalkaJapanolog Antonín Líman sepsal ve 13 esejích knihu Mistři japonského filmu (vydala Paseka), kde se zaměřil na nejznámější tamní režiséry a jejich díla. Oproti fil...