Sedm zákonů - vznik, růst a zánik civilizací pohledem egyptologa
Banner

Sedm zákonů - vznik, růst a zánik civilizací pohledem egyptologa

sedm zakonu 200V květnu vydalo nakladatelství Jota vynikající knihu, která poučí a donutí k zamyšlení, Miroslava Bárty s názvem Sedm zákonů a podtitulem Jak se civilizace rodí, rostou a upadají. Pan profesor má úžasný rozsah vědomostí a umí je aplikovat i na naši moderní dobu, takže nečekejte suché vypravování o minulosti, ale spíše zamyšlení nad různými dobami a civilizacemi s filozofickými, sociologickými a environmentálními vsuvkami.


Kdo by neznal pana profesora Bártu?

Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. (1969) – egyptolog a archeolog, dlouholetý ředitel Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Vede české výzkumy v Egyptě a Súdánu, těžiště jeho archeologické činnosti spočívá ve výzkumu lokality stavitelů pyramid v Abúsíru nedaleko Káhiry. Je nositelem mnoha prestižních mezinárodních cen za svou činnost ve vědě (Alexander von Humboldt, Fulbrightovo stipendium, cena nadace Michela Schiff Giorgini), v letech 2003 a 2004 vyučoval na americké University of Pennsylvania, v roce 2014 mu byla na American University v Káhiře udělena tzv. Simpsonova profesura. Působil také na mnoha univerzitách v západní Evropě i v zámoří.

Kromě egyptologie, kde se mimo jiné zaměřuje na období stavitelů pyramid, historii a archeologii 3. tis. př. Kr., se dlouhodobě zabývá multidisciplinárním studiem fenoménu kolapsů, vzestupy a pády komplexních civilizací, což nám dokazuje i v jeho nejnovější knize.

Co najdeme v knize?

Kniha tvoří tělo, které popisuje oněch sedm zákonů (Zákon kolapsu a regenerace, Zákon skokové změny, Hérakleitův zákon, Zákon sdílených hodnot a vizí, Zákon společenské smlouvy, Zákon energetické a technologické determinace, Zákon adaptace) a nechybí samozřejmě Poděkování, Úvod na začátku a na konci kapitolky Závěr, Literatura, Poznámky a Fotografie. Rozhodně se vám nedostane suchopárného čtení a autor disponuje záviděníhodnou vlastností, že nepůsobí, jako by čtenáře poučoval, ale předkládá mu nejrůznější poznatky z minulosti a z různých odvětví lidské činnosti a na nich demonstruje život civilizací. Do toho všeho se nebojí zakomponovat i přítomnost, povedlo se mu zde nenásilně vpracovat i nynější dobu covidovou.

Proč stojí za to si ji přečíst?

Pan profesor Bárta je známou personou a považuji za privilegium, že si jeho myšlenky můžeme přečíst ve srozumitelné a možná poněkud zhuštěné formě, navíc s množstvím praktických příkladů. Dokáže spojit minulost a přítomnost s úvahami nad budoucností a zůstat přitom pokorný a s nohama na zemi. Pokud vás zajímá historie lidské společnosti (s vzestupy a pády) nebo vás láká nahlédnout do brilantní mysli pana profesora, sáhněte zrovna po této důmyslné knize, nebudete litovat a třeba začnete nejen o naší civilizaci přemýšlet jinak. 

sedm zakonu

Název: Sedm zákonů
Autor: Miroslav Bárta
Žánr: literatura naučná, historie
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2021, pevná vazba
Počet stran: 312
Hodnocení: 90 %

Odkaz: https://www.jota.cz/sedm-zakonu


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Recyklované pohádky pohledem VIP patronů

2qO projektu Recyklohraní a Recyklovaných pohádkách jste se na našem webu mohli dozvědět více z tiskových zpráv a také z rozhovoru s ředitelkou, paní Ilonou Johnovou Koukalovou. Nyní máte možnost podívat se na projekt očima jeho VIP patronů, mezi které patří fotograf...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Papír není přežitek – zkuste si ho ručně vyrobit

 

vyroba rucniho papiruMyslíte si, že používat papír je dnes, v éře elektronických médií, pouhý přežitek vhodný jenom do muzea? Opak je pravdou. Stále zůstává naším věrným společníkem. Málokdo tuší, že se bez něho ne...

Z archivu...


Literatura

Naučte se nejrůznější matematické triky

vedle nul 200Vedle nul je jednička velké číslo je nová kniha od Holgera Dambecka, která vyšla v nakladatelství Portál. Pojďte do ní nahlédnout!

 

...

Divadlo

Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně

doma u hitlera 200V rámci dvacátého ročníku divadelního festivalu Setkání Stretnutie přijelo do Zlína Štátne divadlo Košice s hrou Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně. Tu speciálně pro Košice a vlastně celý slovenský stát upravil Arnošt Goldflam. Prem...

Film

Nový cyklus Umění v kině ukáže zrod Botticelliho kultu krásy, odhalí neřesti Pompejí a představí Raffaelovy ženy

umeni v kine perexPo úspěšném uvedení snímků Ermitáž – síla umění, Frida – viva la vida nebo Tintoretto – rebel z Benátek se do kin chystá další část dokumentárního cyklu ze světa výtvarného umění. Trojice filmů tentokrát představí tvorbu renesa...