Sedm zákonů - vznik, růst a zánik civilizací pohledem egyptologa

Sedm zákonů - vznik, růst a zánik civilizací pohledem egyptologa

Tisk

sedm zakonu 200V květnu vydalo nakladatelství Jota vynikající knihu, která poučí a donutí k zamyšlení, Miroslava Bárty s názvem Sedm zákonů a podtitulem Jak se civilizace rodí, rostou a upadají. Pan profesor má úžasný rozsah vědomostí a umí je aplikovat i na naši moderní dobu, takže nečekejte suché vypravování o minulosti, ale spíše zamyšlení nad různými dobami a civilizacemi s filozofickými, sociologickými a environmentálními vsuvkami.


Kdo by neznal pana profesora Bártu?

Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. (1969) – egyptolog a archeolog, dlouholetý ředitel Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Vede české výzkumy v Egyptě a Súdánu, těžiště jeho archeologické činnosti spočívá ve výzkumu lokality stavitelů pyramid v Abúsíru nedaleko Káhiry. Je nositelem mnoha prestižních mezinárodních cen za svou činnost ve vědě (Alexander von Humboldt, Fulbrightovo stipendium, cena nadace Michela Schiff Giorgini), v letech 2003 a 2004 vyučoval na americké University of Pennsylvania, v roce 2014 mu byla na American University v Káhiře udělena tzv. Simpsonova profesura. Působil také na mnoha univerzitách v západní Evropě i v zámoří.

Kromě egyptologie, kde se mimo jiné zaměřuje na období stavitelů pyramid, historii a archeologii 3. tis. př. Kr., se dlouhodobě zabývá multidisciplinárním studiem fenoménu kolapsů, vzestupy a pády komplexních civilizací, což nám dokazuje i v jeho nejnovější knize.

Co najdeme v knize?

Kniha tvoří tělo, které popisuje oněch sedm zákonů (Zákon kolapsu a regenerace, Zákon skokové změny, Hérakleitův zákon, Zákon sdílených hodnot a vizí, Zákon společenské smlouvy, Zákon energetické a technologické determinace, Zákon adaptace) a nechybí samozřejmě Poděkování, Úvod na začátku a na konci kapitolky Závěr, Literatura, Poznámky a Fotografie. Rozhodně se vám nedostane suchopárného čtení a autor disponuje záviděníhodnou vlastností, že nepůsobí, jako by čtenáře poučoval, ale předkládá mu nejrůznější poznatky z minulosti a z různých odvětví lidské činnosti a na nich demonstruje život civilizací. Do toho všeho se nebojí zakomponovat i přítomnost, povedlo se mu zde nenásilně vpracovat i nynější dobu covidovou.

Proč stojí za to si ji přečíst?

Pan profesor Bárta je známou personou a považuji za privilegium, že si jeho myšlenky můžeme přečíst ve srozumitelné a možná poněkud zhuštěné formě, navíc s množstvím praktických příkladů. Dokáže spojit minulost a přítomnost s úvahami nad budoucností a zůstat přitom pokorný a s nohama na zemi. Pokud vás zajímá historie lidské společnosti (s vzestupy a pády) nebo vás láká nahlédnout do brilantní mysli pana profesora, sáhněte zrovna po této důmyslné knize, nebudete litovat a třeba začnete nejen o naší civilizaci přemýšlet jinak. 

sedm zakonu

Název: Sedm zákonů
Autor: Miroslav Bárta
Žánr: literatura naučná, historie
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2021, pevná vazba
Počet stran: 312
Hodnocení: 90 %

Odkaz: https://www.jota.cz/sedm-zakonu


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

4. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

4 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Ústecká nemocnice a lázně

200histNa první pohled se zdá, že tyto stavby nemají nic společného. Ale oba objekty sloužily občanům po dlouhá léta, na jejich vzniku se podíleli předváleční architekti, v poválečné době jim byla věnována minimální údržba a oba čeká podobný konečný osud.

Z archivu...


Literatura

Julia Childová - Umění francouzské kuchyně

umen 200Podtitulem této knihy je „Světoznámá bible kulinářského umění, základní příručka všech milovníků francouzské kuchyně“.

...

Divadlo

Orwellovo proroctví "1984" nyní ve Švandově divadle

Orwell perexŠvandovo divadlo v Praze přichází s divadelní adaptací kultovního románu George Orwella 1984. Premiéra byla v sobotu 28. ledna 2023, nejbližší reprízy jsou naplánovány na 17. února a dále na 3., 16. a 23. března 2023.

Film

Začalo natáčení filmu ROK VDOVY o skládání rozbitého života

Rok vdovy Pavla Beretova small 02V polovině července začala režisérka Veronika Lišková natáčet svůj první celovečerní hraný film ROK VDOVY podle scénáře Eugena Lišky. V hlavních rolích filmu se představí Pavl...