Pražské Divadlo Kolowrat uvádí komedii Bez zábran

Pražské Divadlo Kolowrat uvádí komedii Bez zábran

Tisk

kolowrat200Další reprízu inscenace Bez zábran proběhne v Divadle Kolowrat v pátek 12. května v 19.30 hodin. Představení připravilo s hereckým kvartetem nedávno založené Staromódní divadlo, režisérem je Robert Russell. Hru napsal britský prozaik, dramatik, satirik a literární kritik David Lodge.

 

Veselá i vážná komedie o úloze médií v životě umělců a známých osobností, ale také o přátelství, o životních prioritách, a o tom, jak si zachovat charakter v kultuře závisti a pomluv. Na pozadí Anglie Tonyho Blaira a princezny Diany na sklonu minulého století, Lodge probírá témata, která jsou pořád aktuální: kulturu celebrit a pomluv, moc a odpovědnost medií, podvědomý a všudypřítomný sexizmus; na osobní rovině pak přátelství, loajalitu, životní priority, a jak si zachovat charakter ve světě intrik a závisti.

V inscenaci Bez zábran, kterou režíroval Robert Russell, hrají Pavel Novotný, Zuzana Geislerová, Josef Vrána a Martina Balážová. Premiéra proběhla 11. března 2023 na jevišti Divadla Kolowrat. Mimochodem překlad a úpravu vytvořila Zuzana Geislerová, která je spoluzakladatelkou divadelního spolku Staromódního divadla.

kolowrat foto1

„Založila jsem tento divadelní spolek, protože věřím, že divadlo může být současné a zároveň tradiční, jednoduché a zároveň náročné, zábavné i vážné. Záměr Staromódního divadla je prezentovat hry současné i klasické, a přitom respektovat naše autory, naše herce, a především naše diváky,“ říká Zuzana Geislerová.

David Lodge (*1935) je známý, a nejen u nás, spíš jako autor románů (Hostující profesoři, Pěkná práce) než jako dramatik. Ve své hře Bez zábran (Home Truths, 1998), čerpal inspiraci nejen ze svých dlouholetých a občas bolestných zkušeností spisovatele, ale i ze svého povolání profesora anglické literatury.

kolowrat foto 2

Autor se nepokrytě projektuje do hlavní postavy hry, známého spisovatele, který už tolik netouží po komerčním úspěchu jako spíš po respektu kolegů a uznání v médiích. Když je jeho přítel ze studentských let, autor úspěšných televizních seriálů, zesměšněn známou novinářkou v nedělních novinách, kamarádi si vymyslí rafinovanou pomstu...

Další repríza komedie Bez zábran proběhne v úterý 13. června opět na scéně Divadla Kolowrat.

kolowrat foto3

Zdroj foto: Divadlo Kolowrat


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Sto zvířat: „Ještě žádné naše album není tak vymazlené.“

sto zvirat hraju na klavir v bordeluJedna z nejlepších tuzemských ska kapel Sto zvířat vydala 1. září novou desku s názvem Hraju na klavír v bordelu. V rozhovoru si o ní můžete přečíst spoustu zajímavostí z pera hudebníka ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Wintonovy děti přežily. Jejich příběhy ale často neměly šťastný konec

Kabaret Winton perexBěhem prvních osmi měsíců roku 1939 dostali Nicholas Winton (Matěj Anděl) a jeho spolupracovníci 669 dětí z pomnichovského Československa. V hotelu Šroubek na Václavském náměstí bydlel tenkrát necelý měsíc, pak se vrátil do Vel...


Literatura

Ideální sváteční čtení? Romantika!

Vanoce na skotskem hrade200Vánoce na skotském hradě je název knihy Donny Ashrcroftové, která v říjnu vyšla v nakladatelství Cosmopolis. Pokud hledáte vánoční romantický příběh, nenechte si ji ujít!

...

Divadlo

RockOpera Praha zahajuje novou sezónu Trojou s Evou Urbanovou v roli bohyně lovu Artemis

evaurbanova 200Pražská RockOpera zahajuje novou divadelní sezónu, která se ponese na vlně festivalu RockOpera Europe 2022. V jeho rámci přivítá v září hvězdy liverpoolského rádia Bloodstream Conalla Longa a Martina Haryndu.

...

Film

Parazité ve společnosti dnes a kdysi

Parazit perexNa letošním canneském festivalu zvítězil jihokorejský film PARAZIT, který se již v českých kinech promítá, ačkoli oficiální premiéru má stanovenu až na počátek října. Natočil jej Joon-ho Bong (jiný přepis Džun-ho Pon), jenž vynalézavě zužitk...