Divoké básničky nejenom pro dětičky

Divoké básničky nejenom pro dětičky

Tisk

Básničky pro dětiDivoké básničky jsou sbírka hravé poezie od Aleny Müllerové, co pobaví nejen děti, ale troufám si říci, že i většinu dospělých. Na první pohled na knize zaujmou originální a nápadité ilustrace Denisy Grimmové. Dělají po stránkách neplechu a podněcují fantazii. Jejich prohlížení je vyloženě lahůdka a dělají z publikace vizuálně umělecký kus.

Kniha je plná jazykových experimentů, bláznivých žertíků a asociací na svět dospělých. Verš je dosti volný, takže někdy jsem si musela přečíst text dvakrát, abych ho strávila. Co se týče obsahu tak veršíky dělají čest názvu knihy, protože opravdu divoké jsou.

Celkově mi výrazově přijde, že je to spíš pro mladší školní věk, maximálně pro předškoláky. Menší děti by podle mě básničky nepochopily.

Z celé knížky je cítit schopnost dívat se na svět skrze humor a představivost a dětem dopřeje trochu té "švihlé" zábavy, kterou si užívají většinou spíš tajně, bez kritického pohledu dospěláků. Tohle je ideální příležitost jim ukázat, že nejsme až takoví suchaři.

Ukázka:

Divoká vejce
Jedná naše slepice
divoká je velice.
Divočí a divočí,
směje se nám do očí.
Chová se jak cvok,
dělá na nás kvok.
Je to slípka aktivní,
snáší vejce podivný.
Tečkovaný, pruhovaný,
s piercingem i tetovaný,
hrbolatý, hranatý,
bez kuřat i s kuřaty.
Prosíme ať nesnáší
tato vejce divoká
vyletí z nich raraši
kvočna zas jen zakvoká.

Anotace knihy:

Divoké básničky jsou neochočené. Někdy vás pobaví, jindy vyděsí. Děti, nebojte se jich. Jsou hravé jako vy.
– ZDENĚK SVĚRÁK

Veselé básničky plné hravého humoru skvěle zabaví děti i rodiče. Rozpustilé verše doprovázené vynalézavými a zábavnými ilustracemi jsou nejen o bytostech z pohádek, zvířátkách a lidech, ale také o věcech, které děti obklopují.

Strašidla, skřítci, pidižvíci i další pohádková havěť se chovají poněkud nevypočitatelně, a stejně jako vzteklí sloni, drzé ropuchy, nespavé slepice a jiná zvířata často projevují i různé člověčí nectnosti.
Básničky psané současným jazykem se hodí k recitaci i předčítání a díky hře se slovy pomohou čtenářům poznat češtinu a nenásilnou formou si procvičit výslovnost.

Divoké básničky

O autorkách:

Alena Müllerová vystudovala katedru dramaturgie a scenáristiky FAMU. Pracuje jako kreativní producentka v České televizi, kde vede jednu z nejvšestrannějších tvůrčích skupin a věnuje se dokumentárním, hraným i animovaným filmům. Publikovala novelu Odporný svět (2004), spolu s V. Hanzelem sborník Albertov 16:00, příběhy sametové revoluce (2009), v roce 2016 vydala román Muž ve střídavé péči. Básničky píše od dětství, ale nejdříve je zveřejňovala jen na sociálních sítích. V roce 2018 vyšla její kniha Nedělní chvilka fejsbukové poezie. Divoké básničky jsou její první knížkou poezie pro děti.

Denisa Grimmová je režisérka, výtvarnice a ilustrátorka. Po střední výtvarné škole studovala na pražské FAMU obor Animovaná tvorba u prof. Břetislava Pojara, Pavla Koutského a Jiřího Kubíčka. Profesně nejraději střídá animovaný film s ilustrací a volnou tvorbou. Ráda pracuje s materiálem a s příběhy. Jak sama říká, ilustrovat básničky Aleny Müllerové bylo pro ni velkou radostí.

Filmografie: Myši patří do nebe, Čapí film, Lavičkáři, Škytavka
Ilustrace: Myši patří do nebe, Rebarbora, Příběhy z malého domku, Bratranci, Holčička v růžové, Prapsi

Divoké básničky

Název: Divoké básničky
Autor: Alena Müllerová
Ilustrace: Denisa Grimmová
Nakladatelství: Grada/Bambook
Rok vydání: 2023
Počet stran: 64
Pro děti: od 7 let

https://www.grada.cz/divoke-basnicky-13887/

Recenzentka:

Ludmila Bakonyi Selingerová alias Pohádková Lída je pedagog, autorka 11 knih pro děti a dvojnásobná maminka. Na téma dětských knih a čtenářské gramotnosti pořádá přednášky a věří, že právě práce s knihou je základním stavebním kamenem ke zdravému životu a tím nejlepším nástrojem, jak děti rozvíjet a předávat jim znalosti. 


 
Banner

Hledat

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".


Literatura

Sexy strategie zachraňuje svět, používá zbraně hromadného vzrušení

Sexy strategie perexLáska je boj, tak ahoj. Na tomto nepříliš duchaplném prohlášení, které kdysi vyrývali studenti a studentky do omítek na toaletách či autobusových zastávkách (a možná se tak děje dodnes), asi něco bude. Ovšem samotná láska je v...

Divadlo

Švandovo divadlo natáčí povzbudivá videa, divákům je nabídne na sociálních sítích

Svandovo divadlo200Povzbudit, zlepšit náladu, zaměřit pozornost k dobrým věcem v životě a také neztratit kontakt s diváky. To je smyslem videí, která začali natáčet tvůrci a herci z pražského Švandova divadla.

...

Film

Film S tebou mě baví svět slaví čtyřicáté narozeniny

s tebou me bavi svet 200Každý rok se těšíme, až jej budou o vánočních svátcích vysílat. Film o rodinné výpravě na chalupu v beskydských horách, kde děti zažívají zimní dobrodružství spolu s jejich tatínky. Řeč je o nepřekonatelném díle Marie Poled...