Švýcarsko prezentuje svou hudbu, architekturu, kulinářské umění i přírodní krásy

Švýcarsko prezentuje svou hudbu, architekturu, kulinářské umění i přírodní krásy

Tisk

svycarske jaro Sophie Hunger200Renomovaný švýcarský dirigent Kaspar Zehnder společně s Brněnskou filharmonií 5. března slavnostně zahájí multižánrový projekt Švýcarské jaro, který po celý březen bude na mnoha místech v České republice představovat nejrůznější podoby současného Švýcarska. Programu slavnostního koncertu v pražském Rudolfinu, který je věnován hudbě výrazně spojené se Švýcarskem, vévodí světová premiéra Alphorn Suite - svity pro lesní roh, alpský roh a orchestr, kterou speciálně pro tuto příležitost vytvořila trojice autorů J.-L. Darbellay, J.-G. Páleníček a R. Baborák. Posledně jmenovaný, světoznámý český hornista Radek Baborák, se představí i na postu sólisty na alpský roh. Koncert otevře stylově oblíbená předehra k Rossiniho opeře Vilém Tell, jejíž děj se odehrává ve Švýcarsku 14. století, a zazní také monumentální Alpská symfonie Richarda Strausse, inspirovaná nádhernou přírodou švýcarských Alp.

Celý březen bude ve znamení kulturních, společenských, ekonomických, politických, architektonických, ale také kulinářských, sportovních či turistických akcí Švýcarského jara. Svěží alpský vítr nám přinese mozaiku desítek koncertů, výstav, diskusních či vzdělávacích programů s tím nejlepším ze současné švýcarské kultury, ekonomiky či politiky. V multižánrovém projektu s názvem Švýcarské jaro, za nímž stojí Švýcarské velvyslanectví v Praze, se setkáváme se jmény a pojmy, které symbolizují výlučnou kvalitu a v mnoha ohledech i identitu této alpské země: dirigent Kaspar Zehnder, písničkářka Sophie Hunger, švýcarské vzdělávání, gastronomie v jednotlivých kantonech, nádherná příroda, ale také propracovaná dopravní struktura a kvalitní turistické služby, politický systém s prvky přímé demokracie a klíčovou rolí kantonů, nebo vztah k životnímu prostředí, udržitelný rozvoj a řada dalších. Švýcarskými barvami ožije nejen Praha, Brno, Liberec, Olomouc, Hradec Králové, ale také Počátky, Kolín, Třeboň, Letohrad či Orlová – tedy místa, která vážou partnerské vztahy se švýcarskými městy či kantony.

„Švýcarské jaro je dosud nejrozsáhlejším projektem představujícím naši zemi v České republice. Pevně věřím, že se nám podařilo připravit pestrý a atraktivní program, který nabídne bohaté umělecké zážitky a zároveň přiblíží současné Švýcarsko z nejrůznějších úhlů pohledu. Více než šest desítek akcí by nebylo možné připravit bez spolupráce českých a švýcarských spoluorganizátorů a bez podpory sponzorů a partnerů, kterým patří naše velké díky,“ říká André Regli, velvyslanec Švýcarska v Praze.

Podrobný program akcí Švýcarského jara a další informace jsou k dispozici na www.svycarskejaro.cz.

Současné švýcarské umění a kultura 

Rozmanitost uměleckého prostředí současného Švýcarska představí na dvě desítky koncertů, divadelních představení, výstav, přednášek i workshopů. V programu Švýcarského jara je nejsilněji zastoupena současná švýcarská hudební scéna - od vážné hudby přes jazz až po alternativní či rockovou hudbu. Úvodní koncert bude patřit již zmíněnému dirigentu Kasparu Zehnderovi. Pod jeho taktovkou budou uvedeny ještě koncerty v Brně, společně s Radkem Baborákem a Filharmonií Brno (28. 2. a 1. 3.), a také v Hradci Králové, kde s ním společně vystoupí Filharmonie Hradec Králové, Friederike Chylek, Pražský filharmonický sbor či Boni Pueri (21. 3.).

svycarske jaro Kaspar Zehnder

Pražský Jazz Dock v průběhu března nabídne během sedmi večerů svým návštěvníkům atraktivní výběr ze švýcarské jazzové a alternativní scény. 1. března se představí mladý kvartet Homeland, se svým triem vystoupí 8. března výtečný trombonista a skladatel Samuel Blaser, známý mimo jiné i ze spolupráce s Pierrem Favrem či Paule Motianem. Lucien Dubius Trio nabídne 9. března jazzový crossover, ve kterém se podle některých znalců kříží coltraneovské a colemanovské geny s DNA Beastie Boys. Dále vystoupí 15. března jeden z nejzajímavějších švýcarských hudebníků mladé generace - klavírista Marc Perrenoud se svým triem. O den později se v projektu Solam objeví zajímavá písničkářka Stéphanie Riondel. Trio Rusconi předvede 22. března svůj koncept zvaný Überjazz, stojící mimo běžné kategorie, ale za to je plný svěžesti a energie. Závěrečný koncert série bude 23. března patřit trojici skvělých hudebníků Rom / Schaerer / Eberle. Jedná se o další projekt u nás již dobře známého zpěváka Andrease Shaerera. Více informací a program na www.jazzdock.cz.

Dne 12. března se spolu s Erikem Truffazem v Arše představí Sophie Hunger – již proslulá zpěvačka, která byla prvním švýcarským účinkujícím na slavném festivalu v britském Glastonbury. Říká se, že její hlas zní jako surrealistické spojení Björk s Nico, Joni Mitchell a Alenkou v říši divů. Prestižní časopis Mojo napsal: „Podobně jako P. J. Harvey zamlada, není ani Sophii Hunger možné ignorovat. V jejím albu je ukrytá síla.“ Sophie Hunger před několika lety odehrála svůj úplně první zahraniční koncert v Praze a dnes se vrací spolu se svým tehdejším objevitelem Truffauzem jako respektovaná mezinárodní hvězda. O početné skupině jejích fanoušků svědčí i několikatýdenní prvenství v hitparádě Radia 1. Na koncertě v Arše se objeví jako host i mystická zpěvačka Anna Aaron.

svycarske jaro Sophie Hunger

Hudební nabídku doplní koncerty špičkového komorního souboru Guarneri Trio Praha, které odehraje koncerty v Praze (6. a 7. 3. společně s FOK, 19. 3.), Olomouci (25. 3.) a Liberci (27. 3.). Pražské Divadlo Alfred ve dvoře bude hostit po dva večery 15. a 16. března oblíbenou dvojici mimů Compagnia DUE, tentokrát s českou premiérou okouzlující, jazykově bezbariérové klaunérie SensoUnico (Jednosměrná ulice). Zástupci současné literární scény budou 18. března na Filozofické fakultě Karlovy Univerzity diskutovat o literární a jazykové různorodosti Švýcarska.

Udržitelná architektura i Nový Gotthardský patní tunel

Švýcarsko je známo svým citlivým přístupem k nové výstavbě s ohledem na ekologii, udržitelný rozvoj i využití nových technologií. Galerie Jaroslava Fragnera v Praze nabídne od 7. března do 14. dubna architektonickou výstavu s názvem Swiss Positions: 33 přístupů k trvale udržitelnému způsobu stavění. Výstava prezentuje přes tři desítky klíčových projektů švýcarské architektury a stavebnictví posledních dvaceti let, které představují stavební a konstrukční inovativní postupy a rozvoj v oblasti udržitelné, ale také velmi kvalitní architektury. Mezi vystavujícími autory jsou zastoupeny i výrazné postavy švýcarské architektury: Herzog & de Meuron, Buchner Bründler či Diener & Diener. V den vernisáže se uskuteční v Betlémské kapli přednášky švýcarských architektů Rogera Dienera (Diener & Diener) a Mathiase Müllera (EM2N).

Druhým příkladem výstavby ve Švýcarsku je výstava a konference Nový Gotthardský patní tunel: celosvětově nejdelší železniční tunel a inovativní přínos do evropské železniční infrastruktury v budově Národní technické knihovny. Výstava bude k vidění od 21. března do 5. dubna, konference proběhne v den zahájení výstavy 21. března. Pozoruhodná stavba nové dopravní cesty přes Švýcarské Alpy pod horským masivem Gotthard jako široké téma technické, politické, ekonomické i ekologické jistě zaujme nejen odbornou veřejnost. Projekt je unikátní díky technickému řešení, ale i díky svému principiálnímu a všestrannému přístupu k ochraně přírody. „Švýcarsko dlouhodobě usiluje o ekologicky kompatibilní, efektivní a financovatelnou dopravní politiku. Nové železniční spojení povede z Altdorfu do Lugana a stane se novou alternativou pro přepravu zboží,“ vysvětluje švýcarský velvyslanec André Regli.

Politický systém Švýcarska jako inspirace pro Českou republiku

S politickým systémem přímé demokracie, kterou si Česká republika vyzkoušela v nedávných prezidentských volbách, se mohou zájemci seznámit 11. března v Praze na půdě Právnické fakulty a také 27. března na Technické univerzitě v Liberci. Konference a doprovodná výstava má vypovídající název Přímá demokracie. Neutralita, federální systém, časté využití referend a iniciativ jako nástroje přímé demokracie, současnost a historie praktického soužití lidí různých jazykových oblastí a náboženských vyznání oslovují nejen odborníky právníky, politology a ekonomy, ale i širší auditorium.

Konferencí se zúčastní odborníci ze Švýcarska i z České republiky. Záštitu nad Švýcarským jarem převzal ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg, který význam švýcarského fenoménu pro současnou Evropu vystihuje:
„(...) Soužití mezi národy, o které Evropa od druhé světové války usiluje, již Švýcarsko nepřetržitě a úspěšně praktikuje několik set let v dennodenním životě. Švýcaři v této souvislosti hovoří o sobě jako o 'Willensnation', tedy o národu vzešlého ze společné vůle. Jedná se o pěkný příklad, že dobrá vůle a víra ve společné hodnoty mohou být dostatečným předpokladem pro existenci velice úspěšného demokratického státu.“

Kulinářské zážitky

České přísloví praví, že láska prochází žaludkem. Velké pozornosti se tak jistě dostane řadě zajímavých akcí souvisejících s vyhlášenou švýcarskou gastronomií a emblematickými produkty. Měsíc švýcarské kuchyně v několika pražských restauracích a hotelech (Hotel Leonardo, Green Yacht, Sokolovna Průhonice a restaurace Petřínské terasy, hotel Yasmin) obohatí i Kulinářský výlet do Švýcarska v hotelu Yasmin nabízející řadu švýcarských specialit. Farmářské trhy vždy v sobotu od 2. do 23. března zpestří na pražské Náplavce nabídka švýcarských sýrů a dalších lahůdek od společnosti Swiss Cheese. 2. března se na farmářském trhu na Náplavce představí kanton Wallis s typickými regionálními specialitami, turistickou prezentací a soutěží o ceny. V tento den zde také bude Švýcarka Doris Windlin připravovat sýr alpského typu.

Nejen přírodní krásy současného Švýcarska

Krásná a nespoutaná příroda i historické památky jsou každoročně cílem sta tisíců turistů. S celou řadou turistických destinací se mohou díky Švýcarskému jaru seznámit návštěvníci celé řady přednášek, výstav a prezentací, aniž by opustili Českou republiku. V Praze bude pestrý program věnovaný tradicím i přírodním krásám Švýcarska probíhat v restauraci Petřínské terasy. Zde se uskuteční celá řada přednášek na téma fenoménu basilejského karnevalu Fasnacht (13. 3.) či tradičního života ve švýcarských Alpách (20. 3.). Všechny zájemce do půvabů švýcarské krajiny nahlížené z okénka vlaku uvede přednáška Petra Čermáka 10 nejlepších železničních cest ve Švýcarsku (6. 3.). Na Petřínských terasách se 23. března také uskuteční celodenní akce den s kantonem Graubünden. Pro návštěvníky budou připraveny kurzy nordic walkingu pod hlavičkou Tour Nordic Walking, e-biking, soutěž o ceny, prezentace o cyklistických stezkách pro e-cyklisty ve Švýcarsku s možností vychutnat si k obědu některé švýcarské speciality a vyslechnout vystoupení souboru alphornistů ze Sv. Mořice.

svycarske jaro Nordic Walking

S oblíbenou odpočinkovou sportovní disciplínou pod odborným dohledem se mohou seznámit díky Tour Nordic Walking 9. března zájemci v Olomouci. Dne 16. března vstoupí Švýcarské jaro do Třeboně, kde se díky tzv. Švýcarskému dni v Třeboni uskuteční nordic walking workshop, výstava fotografií a historických plakátů, promítání filmů, soutěž o ceny, přednáška a ochutnávka švýcarských sýrů a specialit.

Přírodní krásy a další zajímavé turistické destinace se průběhu března představí v řadě dalších měst. V Letohradu bude například lákat k návštěvě Švýcarska výstava Cestovatelské dojmy ze Švýcarska, v Kolíně výstava kulturních a přírodních památek ze seznamu UNESCO ve Švýcarsku, v Počátkách a Liberci proběhne prezentace Švýcarskem křížem krážem a fotografická výstava Dojmy ze Švýcarska. V Kolíně a Orlové – Lutyni představí Švýcarsko jako zemi čtyř kultur, čtyř jazyků, přírody od ledovce k palmám, mnohých kontrastů a překvapení přednáška Švýcarsko - nejpestřejší země Evropy.

Více informací na www.svycarskejaro.cz.


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Keramika i malba se staly mou velikou láskou, říká výtvarnice Věra Katka Tatarkovičová

tatarkovicova perex"Nádherné obrazy. Vyzařují neskutečnou pohodu a teplo a vy máte pocit, jako by rozzářily celý prostor foyer Domu kultury v Kroměříži. Tvorba olomoucké výtvarnice má neskutečné pozitivní atmosféru..." To jsou názory návštěvníků na n...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Jak se stát pirátkou, když to nikdo nechce?

Liga piratu 200Před takovým problémem stojí Hilary Westfieldová, dcera admirála. Odmala chce být pirátkou. Jenže Téměř ctihodná liga pirátů mezi sebe ženy nebere a tatínek admirál vůbec její přání nehodlá vzít v potaz. Pro něj jeho malá holčička musí bý...

Divadlo

Pestrý podzim v divadle - Divadlo Radka Brzobohatého

200divAby vaše podzimní dny byly co nejpestřejší, přinášíme vám říjnové divadelní tipy, tentokrát z Divadla Radka Brzobohatého.

...

Film

Přátelský podvod aneb Mystifikace (nejen) v české literatuře 20. století

mys 200Historická sebereflexe českého národa o sobě samém mnohdy vycházela z podvržených podkladů, tvářících se přitom naprosto seriózně a důvěryhodně, ba státotvorně. Tak tomu bylo v případě Hájkovy kroniky, při sporech kolem Rukopisů. A stejná slova lze vztáhno...