Malá vánoční pohádka o betlému pro dospělé
Kultura21.cz

Malá vánoční pohádka o betlému pro dospělé

velesinsky betlem 200Velešínský Kantůrkovec ožil v předvánoční době ruchem připravované výstavy betlémů z nejrůznějších materiálů. Kromě tradičních vyřezávaných tu najdete betlémy perníkové, papírové, keramické, plstěné, vyšívané, paličkované, z kukuřičného šustí, v kokosové skořápce či vizovického těsta. Možná jsem na nějaký materiál zapomněla, ale v tom množství na poměrně malém prostoru ani není divu. Návštěvník se má na co dívat. Šikovnost a nápaditost lidí, kteří žijí v naší blízkosti a o nichž mnohdy nevíme, je obdivuhodná.

Ale hlavním lákadlem pro návštěvníky je Pavla Rouhy vyřezávaný z lipového dřeva. Je nainstalovaný ve sklepních prostorách domu na ploše cca 30m² a čítá na 150 vyřezávaných figurek. Najdete tu jejich prostřednictvím zobrazena různá řemesla a také některé obyvatele z Velešína a nejen odtud, kteří zásadním způsobem zasáhli do života pana Rouhy. A když máte štěstí, že se autor pohybuje někde poblíž, můžete si vyslechnout zasvěcený komentář. Já jsem to štěstí měla a řeknu Vám: Byl to opravdu zážitek.

velesinsky betlem 3

Dozvěděla jsem se mnoho podrobností o betlému samotném, ale také hodně cenných informací o jeho autorovi. Pan Rouha je soukromý zemědělec a kdo ví, co tahle práce obnáší, také ví, že čas na svého koníčka si musí najít především na úkor spánku. Jak sám říká, knihu návštěv, do které návštěvníci vpisují své dojmy a poděkování, si píší hlavně pro sebe. Že je to zvláštní? Snad ani ne, když slyšíte vysvětlení. Tyto zápisy povzbuzují Pavla Rouhu k práci na dalších postavách během roku, když si po celodenní dřině večer sedne s řezbářským náčiním k lipovému dřevu.

velesinsky betlem 1

Každý rok je betlém naaranžován jinak, zároveň přibydou během roku vyřezané nové postavy. Samotná příprava podkladu trvá zhruba měsíc. Rozvržení jednotlivých částí a navezení materiálu, potom postupné skládání, doplňování a rozmisťování „domečků“ a lidiček okolo. Nechybí tu řeka s voraři, mlýn, papírna s klapajícím kolem nebo hasiči se stříkačkou a „hořícím domem“. Najdete tady kupodivu znázorněnu třeba také oblíbenou písničku pana Rouhy „Šumař Bárta“. Ale to se opravdu dozvíte asi jen od něj samotného.

velesinsky betlem 6

Je na první pohled jasné, že betlém je srdeční záležitost nejen Pavla Rouhy, ale i velešínských, kteří musí vynaložit množství času, sil a energie, aby návštěvníkům zpříjemnili tuto předvánoční dobu.

Přeji tedy Betlému co nejvíc obdivujících a žasnoucích návštěvníků a rozzářených dětských očí. I když podle slov Pavla Rouhy je to spíš vánoční pohádka pro dospělé.

velesinsky betlem 7

Zdroj foto: autorka článkuSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

Turistický seriál K21: Karlštejn

karlstejn 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár mu...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Z archivu...


Literatura

SMRT VE VRATISLAVI

SmrtVeVratislavi PerexV cyklu Hříšní lidé Království českého, vyšla další zajímavá knížka Vlastimila Vondrušky. Čtivý detektivní román z doby našich dávných prapředků, okořeněný brilantním a nečekaným rozuzlením, královského prokurátora Oldřicha z...

Divadlo

Večeře bez servítků

pohreb-az-zitra 1 perexŠvandovo divadlo zve na večeři prostřednictvím hry Pohřeb až zítra, jejíž autorkou je Natalie Kocab. Na diváky čeká intenzivní zážitek plný ostrých slovních střetů opepřený složitou situací jednotlivých členů rodiny zase...

Film

Projekt Moje kino live je zpátky

Moje kino live

Již tuto sobotu 3. října se vrací projekce ve virtuálním kinosále Moje kino LIVE. Diváci tak budou moci z pohodl...