Pocta turistické značce. České značení vás nenechá ve štychu
Banner

Pocta turistické značce. České značení vás nenechá ve štychu

Tisk

Tutisticka znacka perexTuristická značka. Český fenomén, který nemá ve světě obdoby. Ve své DNA ji mají vepsanou celé generace Čechů a Slováků. Tento průvodce je pro všechny, kteří si bez značek své výlety už neumějí představit, i pro ty, kteří se chtějí dozvědět, jaké příběhy za nimi stojí.

Novinář Marek Šálek představuje čtenářům fascinující historii turistického značení, zajímavé trasy a odhaluje stopu, kterou zanechala česká značka v Mongolsku nebo Brazílii. Podtitul 44 tisíc kilometrů tradice dává tušit úctyhodnou délku značených cest. A na některé z nich nás autor bere s sebou a inspiruje tak další zájemce o poznávání naší krásné země prostřednictvím sdílení svých zážitků, vyprávění turistů, značkařů a dalších lidí, kteří zajišťují servis pro poutníky.

České turistické značení má úctyhodnou tradici, sahající do roku 1889, kdy značkářská družstva vyrážela „markirovat“ první trasy. Potlesk ale zaslouží i práce jejich následovníků. Nestačí totiž jako motýlek poletovat po lese a tu a tam obtáhnout či vybarvit čtvereček s třemi pruhy. Je třeba si osvojit nemálo pravidel, úspěšně složit zkoušky, udělat si každé jaro čas alespoň na dva tři „značkařské výkony“.

Ilustrovaná vazba evokuje zlatou éru, kdy se na konci devatenáctého století rodila síla Klubu českých turistů (KČT). Motivy turistického značení jsou vkusně využity v grafickém zpracování knihy. Modré, červené, žluté a zelené prvky provázejí čtenáře obsahem stránku po stránce tak, jako krok za krokem ukazují cestu turistovi.

Barva na značky, hýčkaná receptura obestřená tajemstvím

Přestože kniha obsahuje poměrně dost informací týkajících se historie KČT, turistiky a turistického značení, je velmi čtivá. Všechny důležité poznatky, která nám autor touto cestou předává, jsou totiž zakomponovány do příběhů, ať už se jedná o zážitky z putování, tajemství vzniku speciální barvy, která se na značení používá, co přivedlo lidi k tomu, aby se stali značkaři, anebo o tom, jak se české značení dostalo na Ukrajinu. Nechybí ani kapitola věnovaná dálkovým trasám, které v poslední době vznikly na území naší republiky, a které téměř stoprocentně využívají značení KČT, s nímž úzce spolupracují - Stezka Českem a Cesta Česka.

Bez dalších značkařů to nepůjde. A je dobré to mít na mysli, když máme sklony stěžovat si na nedokonalé značení. Značkaři jsou dobrovolníci, kteří svou práci dělají ve volném čase za pár korun. Kéž by proto tahle kniha přispěla nejen k tomu, že budeme po značených trasách častěji chodit, ale také k tomu, že se najde dost těch, kteří je budou dál udržovat při životě.

Záměr vdát hold fenoménu českého turistického značení, které je v tomto pojetí skutečným světovým unikátem, se tedy - podle mého názoru - podařil na sto procent.

Tutisticka znacka

Turistická značka. 44 tisíc kilometrů tradice
Autor: Marek Šálek
Žánr: cestopisné monografie
Datum vydání: 25. 4. 2024
Nakladatelství: nastole (ALBATROS MEDIA)
Počet stran: 240

Hodnocení: 100 %

www.albatrosmedia.cz/tituly/87464429/turisticka-znacka/


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Herec Zbigniew Kalina: „Když vidím zajímavý styl chůze, okamžitě si ji na chodníku zkouším…“

200rozPozvání k rozhovoru přijal herec Zbigniew Kalina, jehož divadelním domovem jsou Městská divadla pražská. Právě v nich jej brzy čeká role Lorda Basingstoka v komedii A voda stoupá. Zbigniew se může pyšnit například Cenou Thálie pro mladého činoherce do 33...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Z archivu...


Divadlo

Ve Vršovickém divadle MANA ožívá bytové divadlo. Herci zvou na komedie ve věži i v suterénu

divadlo mana200Pech pod střechou a Požár v suterénu. To jsou dvě nové brilantní komedie, které v premiéře nabízí Vršovické divadlo MANA. Evokují atmosféru bytových divadel, takže se hrají v netradičních prostorách divadelní budovy, jako je třeba podkroví n...

Film

JAK FUNGOVALA TOVÁRNA BARRANDOV

Tovarna Barrandov perexZáhy po nastolení komunistického režimu se vynořily představy, že ani filmové studio Barrandov se nijak neodlišuje od běžných továren, vždyť i v něm se přece vyrábí zboží. Vzápětí převážila víra, že je zbytečné natáčet...