Nejen moderátorka, ale i čtivá vypravěčka

Nejen moderátorka, ale i čtivá vypravěčka

terezina dobrodruzstvi200V nakladatelství CPress vyšla kniha Terezina dobrodružství s podtitulem s krosnou, kufrem, kočárem. Její autorkou není nikdo jiný než známá moderátorka nejen Autosalonu Tereza Tobiášová, která díky zkušenostem s dětmi a cestováním přináší vtipné i praktické dílo.

 

Nejsem pravidelným divákem Autosalonu, ale když na něj narazím, tak se na něj většinou dodívám. Tereza Dobiášová je mi velmi sympatická a když jsem zjistila, že je nová kniha o cestování od ní, byla jsem moc zvědavá. Také jsem pak při čtení měla pocit, že jde o vyprávění nějaké mé známé, což bylo bezva.

V předmluvě autorka popisuje, že jde o knihu pro rodiče klasického typu, což jejími slovy znamená, „makám skoro furt, víkendy relaxuju, v létě se na týden urvu na dovolenou“ a také knihu o tom, jak se rozhoupat a vykročit z komfortní zóny.

Celkem se v knize nachází 9 kapitol s dovolenými a výlety odehrávajícími se od roku 2013 do 2022. Díky tomu můžete sledovat, jak se Tereze Tobiášové mění život i přístup a vše to dává smysl a zapadá do sebe. Vyprávění jsou doplněna praktickými vsuvkami například o tom, co je dobré si přibalit, nebo na co si dát pozor. Jedná se o něco navíc, což oceníte především ve chvíli, kdy vás Tereza naláká k nějakému výletu.

„Jo aha! To je pijavice! To není ten červ… No uf! Je to lepší varianta, že jo? Vždyť pijavice se lidem nasazovaly, aby jim ulevily. Tak to nebude tak vážné.
„Ona si k nám vlastně šla jako do hospody, napije se a odpadne,“ chci být vtipná, hlavně aby nebylo vidět, že jsem hysterická, a k tomu žoviálně rozhazuju rukama. Bohužel kolem mě právě prochází náš průvodce s mačetou. Prsty mi zavadí o čepel. Všichni strnou. Koukají na mě. Protože mačety tady nejsou na okrasu, ale mají svůj účel a nebrousí se jednou za pět let jako u nás doma nože. Jsou ostré. Moje prsty zázračně drží pohromadě. Trocha krve. Hahaha, usmějeme se na sebe. Zázračná Srí Lanka.“ (str. 134)

Byla jsem velmi mile překvapená, jak dobře se kniha četla. Původně jsem myslela, že si ji budu dávkovat a číst tak postupně, a nakonec jsem ji zvládla asi na dva zátahy. Mnohdy jsem tajila dech, jindy autorku obdivovala, nebo se smála. O spoustě věcí jsem také vykládala manželovi a musím říct, že bych klidně uvítala jednou tolik stránek. Ani mi nevadila horší kvalita fotografií a jejich menší formát, protože tentokrát pro mě nehrály tak důležitou roli. Každopádně, pokud bude mít kniha nějaké pokračování, určitě po něm sáhnu.

Tereza Tobiášová vystudovala Literární akademii se zaměřením na scenáristickou tvorbu. Její magisterská práce Dudatkové číslo byla vzápětí použita jako předloha pro film v rámci série Soukromé pasti s pozměněným názvem Tři do páru. Scenáristice se pak Tereza věnovala jako člen týmu píšící scénář seriálu Ulice. Jejím hlavním povoláním je dlouhodobě moderování, věnuje se mu naplno už od střední školy. Literární ambice zúročila právě v této knize.

 terezina dobrodruzstvi

Terezina dobrodružství
Autor: Tereza Tobiášová
Žánr: cestování, humor
Nakladatelství: CPress (Albatros Media)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 224
Hodnocení: 88 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/81796963/terezina-dobrodruzstvi/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Jak se zrodily dárkové knihy od Milju

Milju perexStudentka psychologie Žaneta Krčilová založila značku Milju.Věří, že základem šťastného života jsou kvalitní vztahy a přeje si, aby lidé věnovali více času a péče právě jim. Je autorkou dárkových knih, které lze kreativně dotvářet. Její posled...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...


Literatura

Nalezněte rovnováhu v životě. Kniha o tom, jak být znovu člověkem

BuddhuvMozek perexŽijeme v uspěchané době. Životem leckdy slepě proplouváme, plníme své předem načrtnuté role, fungujeme jako roboti. Z okolního světa se netěšíme, nevnímáme běžnou krásu kolem sebe. Sledujeme často jedi...

Divadlo

a-á-a-á-a

kavarna 200Švandovo divadlo uvedlo v sobotu 28. dubna 2018 premiéru hry Kauza pražské kavárny. Na vzniku inscenace se podíleli sami herci divadla pod vedením Jacoba Erftemeijera, který hru také režíroval. Pražská kavárna – útočiště intelektuálních povalečů ...

Film

Cizinec ve vlaku

Cizinec1Představte si, že jedete do práce. Stejně jako včera. Stejně jako před měsícem. Stejně jako loni. Stále stejnou cestou. Už celých deset let. Se stejnými tvářemi kolem vás. Každodenní rutina, která se opakuje beze změny. Až jednoho dn...