Šumavské podhůří je krásné za každého počasí

Šumavské podhůří je krásné za každého počasí

Tisk

Susice 200Říká se, že na Šumavě je krásně za každého počasí. Když je ale chladno nebo prší, tak to pro výlety do šumavské přírody ideální není. V tu chvíli se stává sázkou na jistotu návštěva Sušicka. Široký výběr indoor aktivit, skvělá gastronomie, galerie, muzea, výstavy, wellness... Zážitky, při kterých si odpočinete, naučíte se nebo ochutnáte něco nového, zasportujete si. Vyrazit na dovolenou do Sušice a jejího okolí znamená nedělat si starosti s nepřízní počasí, bez nejmenších problémů se vždy zabavíte.

V každém ročním období vám šumavské podhůří nabídne plejádu aktivit – od návštěvy některé z akcí kulturního centra Sirkus, přes sportovní vyžití na městských sportovištích, až třeba po absolvování keramického kurzu. Na Sušicku je prostě vždycky co dělat.

Indoor aktivity na Sušicku – za sportem i za kulturou

Řadu aktivit má pod patronátem přímo město Sušice. Pod něj spadá komplex městských sportovišť nabízejících veškeré sportovní vyžití. Moderní bazén, wellness s tradičními saunovými rituály, pravidelné sportovní kurzy nebo skvěle vybavená posilovna. Všech těchto kratochvílí si mohou návštěvníci užívat po celý rok. “Naše sportoviště jsou na nejvyšší úrovni a svou nabídkou uspokojí amatérské i profesionální sportovce. Máme rozhodně co nabídnout i rodinám s dětmi, ty si oblíbily především sušický aquapark,” popisuje ředitel Sportovišť města Sušice Lukáš Hamák.

Susice1bazen

Kulturní vyžití má na starost Sušické kulturní centrum – SIRKUS, které nabízí rozmanitou škálu akcí. Výběr je opravdu široký a akce jsou voleny tak, aby byly hodnotné a zároveň odpovídaly vkusu fanoušků nejrůznějších žánrů. Vyrazit můžete na divadelní představení, festival, přednášku nebo do moderního kina s příjemnou kavárnou. Stačí se podívat na web kulturasusice.cz a váš příští kulturní zážitek hned dostává jasné obrysy. Pod jejich patronát spadá též unikátní Sušická městská galerie SIRKUS. Potravu pro duši poskytují i další místní galerie – jako například soukromá galerie Netopýr v Žihobcích patřící manželům Frolíkovým nebo galerie Hrádek u Sušice s dětskou hernou v bývalém Špýcharu. Ale pozor, ta je otevřena pouze přes prázdniny. Minout byste neměli ani Finské kulturní centrum Stella Polaris v Žihobcích – malou galerii prezentující finské umění. Její návštěva je opravdu nevšedním zážitkem.

Susice2 Hradek

A nesmíme zapomenout na muzea, protože těch je tu až neuvěřitelné množství. Krásný mechanický betlém můžete obdivovat v Muzeu Šumavy. Sušicko má také muzeum řemesel v Nezdicích na Šumavě, muzeum řemesel na Rabí, muzeum kostelů v Nezamyslicích nebo muzeum šumavských minerálů Velharticích. Ideálně se nabízí vyrazit na některý hradů šumavského Trojhradí (Rabí, Kašperk, Velhartice) a jeho návštěvu rovnou spojit i prohlídkou muzea. To ale stále není všechno, Sušicko láká i do muzea dřevařství v Dlouhé Vsi nebo do muzea Lamberská stezka v Žihobcích. Zde si mohou zájemci vyzkoušet šaty kněžny Kateřiny nebo si prohlédnout, jak žijí stovky netopýrů na zámecké půdě.

Pro milovníky tradic tu máme několik sklářských ateliérů a brusíren. Vyhlášená je sklárna v Anníně, ateliér skla Gábor v Sušici a brusírna skla v Rajsku. Ve sklárně Liběnka v Hrádku u Sušice si zase vyzkoušíte, jak udělat ze skla vlastní výrobek. Jak se vyrábí skleněné šperky, vám ukáže ve svém ateliéru Alena Kyrálová. A koho zajímá spíše než sklo keramika, ať vyrazí do keramického ateliéru Stáni Sporkové Ptáčkové v Dlouhé Vsi – seznámí se tu s točením na kruhu, tvořením z hlíny a glazováním.

Susice3 sklarna

Když se unavíte v posilovně, při plavání, v muzeu nebo zhlédnutím celovečerního filmu, nové síly načerpáte v některé z vyhlášených kaváren. S čistým svědomím je možné doporučit Kafé Žebřík, The Coffeehouse, kavárnu Fialku, kavárnu Madam Čokoláda, kavárnu Galerie nebo Café Rejnička. Nikde nešlápnete vedle. A kdo není na kávu a zákusky, může se občerstvit půllitrem Sušičáku v pivovaru U Švelchů nebo ochutnat regionální lahůdku - biosýr Melcher z rodinné sýrárny. Ať prší nebo je sychravo, výletem do šumavského podhůří si zajistíte příval nových zážitků.

Více informací a tipů naleznete na Sušicko jako místo pro zážitky | Destinace Sušicko (susicko.cz).


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Praha + pobočka Dittrichova

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...


Literatura

Rodinná sága odehrávající se v kulisách hotelu Adlon

Hotel Adlon perexBerlín, 1994. Sonja Schadtová zasvětila celý svůj život legendárnímu hotelu Adlon. Byla svědkem jeho založení, rozkvětu i úpadku. Ve věku devadesáti let se setkává se svou vnučkou Katharinou Zimmermannovou, která patří do týmu arc...

Divadlo

Zamilovaný Shakespeare je působivý a plný nápadů

zamilovany shakespeare 200Už v minulé sezóně se zlínské divadlo pustilo do jevištní adaptace známého a oceňovaného filmu Zamilovaný Shakespeare. Jedná se o romanci, kde září Joseph Fiennes a Gwyneth Paltrow, kterou mají na starosti scenáristé...

Film

Masaryk – o nezlomném boji za ideály

masaryk-film-perexNa plátna českých kin vstupuje dojemný příběh, který se věnuje osudu velvyslance a pozdějšího československého ministra zahraničí Jana Masaryka. Dějová linie se opírá o diplomatickou kariéru a napínavý životní osud bohéma s duševní c...