Robot dětem, divadlo pod širým nebem i výstava v Bruselu. Památník Karla Čapka v létě nabídne i další atrakce

Robot dětem, divadlo pod širým nebem i výstava v Bruselu. Památník Karla Čapka v létě nabídne i další atrakce

Tisk

pamatnik leto 200Robot dětem. Tak se jmenuje nová interaktivní aplikace pro děti s digitální postavičkou v podobě robota, která přivítá nejmladší návštěvníky areálu Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Originální a zábavnou formou se tak dozvědí třeba zajímavosti o dětských knihách, o půvabných ilustracích Karla Čapka i jeho bratra Josefa nebo o životě ve Staré Huti. „Postavička situovaná do zahrady vedle Čapkovy oblíbené verandy může plynule chodit, běhat a skákat podle povelů návštěvníků, a přitom plnit různé úkoly - přesně tak, jak by to měl správný robot dělat. Interaktivní aplikaci pro nás připravilo sdružení CESNET,“ říká ředitel Památníku Zdeněk Vacek.

Na Strži se v létě dočkáme i divadelních představení s čapkovskou tématikou, scénických čtení či koncertů etnické a historické hudby. Dílo světoznámého spisovatele Památník představí i v zahraničí: při příležitosti zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie otevře v červenci čapkovskou výstavu v Bruselu.

Roztomilá figurka robota z kovu a dřeva, počátkem 20. let vytvořená k propagaci Čapkovy hry R.U.R., se v Památníku objevila už přede dvěma lety. „Zapůjčila nám ji vnučka Josefa Čapka a robot se objevil v kvízu, který tu mohou děti vyplnit. Nyní jsme se však technologicky posunuli do další dimenze a robůtek ožil: běhá a skáče,“ vypráví ředitel Zdeněk Vacek. V multimediálním kiosku v přízemí Památníku ho děti mohou ovládat pomocí dotykové obrazovky a 3D myši s pohybem v šesti osách. A dostanou od něj i úkoly o dětských knížkách bratří Čapků: od puzzle přes hledání rozdílů v upravených ilustracích až po cizojazyčné názvy klasických knih.

„Původní figurka je kovová s pohyblivými klouby. Malovanou hlavičku má ze dřeva. Karel Čapek s ní byl vyfotografován v létě 1924 v Anglii. Existuje ale i fotografie z jeho pražského bytu, Čapkem datovaná 1930: on zalévá květiny v okně a figurka ho z římsy pozoruje,“ říká Zdeněk Vacek.

„Při digitalizaci sošky robota s využitím fotogrammetrie se podařilo postavičku rozhýbat a umožnit jí tak pohyb ve virtuálním prostoru. Hru pro Památník vytvořilo sdružení CESNET. Jde o výsledek práce řady specialistů i studentů ČVUT. Aplikace je vyvinutá v herním enginu Unity a ve virtuálním prostředí kombinuje realistické 3D modely s historickými materiály,“ doplňuje Vacek.

“Ovládání aplikace je intuitivní. Při realizaci jsme se inspirovali literární i výtvarnou složkou dětských knih Josefa a Karla Čapkových,“ pokračuje a s úsměvem dodává: „Do budoucna předpokládáme, že figurku také rozmluvíme a poté rozšíří kolektiv našich průvodkyň – ale zatím je to běh na dlouhou trať.“

pamatnik leto 1

Noviny ze starých časů

Kromě moderních technologií si ale v Památníku přijdou na své také ctitelé starých časů. Hned vedle dětí ponořených do virtuální reality lákají k usednutí dvě elegantní thonetky s plastickým dekorem. Odtud se ruka pohodlně natáhne po držácích se zažloutlými novinami na stylovém věšáku. „Památník vytvořil vlastní dvanáctistránkové retro noviny. Zajímavosti z Čapkova života na Strži se v nich kombinují s úsměvnými dobovými články, fotografiemi, ilustracemi i inzeráty. Výtisk je k mání za přijatelných 40 korun, tedy cenu kávy z místního bistra,“ zve do Památníku zvědavé čtenáře jeho ředitel.

pamatnik leto 2

Petr Kostka, Carmen Mayerová i hudební bonbónek

Na své si v létě v Památníku Karla Čapka přijdou i příznivci divadla. Už 11. června uvidí inscenaci Ve dvě na Kodaňské, vyprávějící o Karlu Čapkovi a jeho osudové ženě Olze Scheinpflugové. Představení divadla MANA se uskuteční venku, v malebné zahradě letního domu. Venku se odehraje také scénické čtení z knihy Jak se co dělá v podání Carmen Mayerové a Petra Kostky: na programu je 9. července, spolu s koncertem historické hudby. Autorské čtení z tvorby Karla Čapka chystá 20. srpna herečka Regina Rázlová spolu s Martinem Františákem, uměleckým šéfem Švandova divadla.

Akce probíhající v rámci Středočeského kulturního léta uzavře 24. září koncert etnické hudby s přednáškou Tomáše Reindla, doplněné besedou – jako hold sběrateli gramodesek Karlu Čapkovi. „Jde o unikátní kolekci nahrávek etnické hudby ze spisovatelovy pozůstalosti. Kolekce je tak mimořádná, že ji v 90. letech minulého století UNESCO zařadilo do projektu Paměti světa,“ láká na akci Zdeněk Vacek. Stejně jako červencové vystoupení Carmen Mayerové a Petra Kostky se i tento koncert koná ve spolupráci s II. ročníkem hudebního festivalu Rosa Bohemica.

pamatnik leto 3

V nouzi poznáš přítele

Až do 20. září bude také možné zhlédnout výstavu V nouzi poznáš přítele, věnovanou osobnostem z okruhu Čapkových blízkých a jejich přátelství i ve zlých časech. Část unikátních, dosud nevystavovaných fotografií a dokumentů ze soukromých sbírek se v expozici obměňuje, takže tu lze pokaždé najít něco nového. „Navážeme další výstavou s názvem Úspěch se neodpouští. Ta se pro změnu zaměří na nepřátele Karla Čapka: od osobností kulturní a politické scény až po anonymy. Návštěvníci si budou moci některé z jejich žlučovitých výlevů vytáhnout ze stylového koše, urovnat zmačkaný papír a přečíst si, jakou nenávist musel světoznámý autor po Mnichovu snášet,“ doplňuje Zdeněk Vacek.

Čapkovi roboti v Bruselu

V červenci, kdy začíná předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, se v Bruselu představí i ucelená venkovní výstava na téma Čapkovy hry R.U.R., která ukáže historii a současnost robotů v Česku. „Expozici o dvanácti panelech připravuje Památník Karla Čapka, k vidění bude v zahradě Pražského domu a jednáme i o dalších lokacích. Výstava mimo jiné připomene, že díky bratrům Čapkům už nikdo na světě nemůže říci, že nezná jediné slovo česky. Jejich ROBOT je skutečně světový,“ zdůrazňuje Vacek.

Díky virtuální 3D prohlídce může nyní do Památníku Karla Čapka nahlédnout opravdu každý. „Do detailu je tak možné prozkoumat třeba zákoutí podkrovní Peroutkárny. Na svých mobilních zařízeních, displejích počítačů i v multimediálním kiosku v naší expozici si lidé mohou prohlédnout také exteriér Čapkova venkovského domu včetně prakticky celého areálu,“ zve Vacek. Zejména v létě ale návštěvníky potěší skutečně kouzelná zahrada se vzrostlými stromy a posezením na slunci i ve stínu. Umocňuje jedinečný genius loci domu, kde Karel Čapek s Olgou Scheinpflugovou tak rádi trávili prázdniny.

pamatnik leto 4

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, p.o., adresa: 262 02 Stará Huť 120 a 125. Od dubna do konce října je otevřeno od úterý do neděle vždy 9.00–⁠⁠12.00 a 12.30– 17.00.

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše funguje od roku 1963 v romantickém prostředí bývalého letního sídla slavného českého dramatika, spisovatele a novináře. Kromě expozice Karla Čapka připomíná také život a dílo jeho manželky, herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové a nejbližšího rodinného přítele, proslulého novináře, spisovatele a dramatika Ferdinanda Peroutky. Jedinečná Peroutkova expozice nabízí řadu osobních předmětů: od dýmek přes psací stroj po župan či třeba obleček pro umělcova drobného psa Pixie. „Peroutkárna“ je původní podkrovní místnost, kde slavný novinář před druhou světovou válkou i po ní často a rád pobýval a tvořil.

Pod vedením spisovatele a publicisty Ing. Zdeňka Vacka, Ph.D., který je již tři roky ředitelem Památníku, začala tato instituce Čapkovu osobnost představovat ještě z jiných úhlů, než byli návštěvníci dosud zvyklí. „Navzdory pandemii se nám podařilo vytvořit tři nové výstavy, dokončit modernizaci stálé expozice a rozšířit ji o prostor Čapkovy garáže, v níž se za tu dobu vystřídal veterán Škoda Rapid z roku 1937 i současná prezentace ´předčapkovské´ historie tohoto místa s ukázkou krásných děl z místní umělecké slévárny. Cyklistům jsme nabídli nabíječku elektrokol a další služby. Vytvořili jsme i virtuální prohlídku prakticky celé Strže, lákající k ještě mnohem zajímavější osobní návštěvě,“ říká Zdeněk Vacek.

Více informací:

https://capek-strz.cz/
www.facebook.com/PamatnikKarlaCapka
www.instagram.com/pamatnikkarlacapka/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ozvěny ze Světa knihy/ BB art

BBcomicspoint perex20. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2014 je sice již minulostí, ale protože zde zástupci redakce Kultury21 objevili spoustu novinek a skvělých knižních titulů a naví...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

S mužstvím je to stále horší a na vině jsou také technologie

odpojeny muz perexVydavatelství Grada vydalo knihu s názvem Odpojený muž a podtitulem Jak technologie připravuje muže o mužství a co s tím. Jejím autorem je americký psycholog Philip Zimbardo, který na toto téma vystoupil také na známé konferenci T...

Divadlo

Dramatizace slavné literární klasiky Paní Bovaryová poprvé v Národním divadle moravskoslezském

pani bovaryova perexUž ve čtvrtek 16. listopadu se na jevišti Národního divadla moravskoslezského v Ostravě objeví poprvé dramatizace slavné literární klasiky – románu Gustava Flauberta Paní Bovaryová, a to v titulní roli s...

Film

Můj táta Marianne

marianne 200Tentokrát nevymýšlím originální titulek, protože už jen název filmu je dostatečně zajímavý na to, aby přitáhl vaši pozornost. Severský filmový podzim přichází se švédským komediálním dramatem, jehož hrdinové budou čelit zásadní změně v rodin...