Ploština nabízí krásnou okolní krajinu i pohled do historie valašské osady
Kultura21.cz

Ploština nabízí krásnou okolní krajinu i pohled do historie valašské osady

Plostina 200Národní kulturní památník Ploština a především jeho okolí je o prázdninách jedním z možných cílů výletů. Zdejší krásná krajina nabízí řadu zajímavých procházek po pasekářských stezkách. Od památníku obětem druhé světové války  je zase nádherný výhled do kraje a na část Valašska. V památníku návštěvníci navíc uvidí i dlouhodobou výstavu nesoucí název Pasekářská osada Ploština, která přibližuje obyčejný život místních lidí.Ploština nabízí krásnou okolní krajinu i pohled.


O zatraktivnění tohoto historicky důležitého místa se starají také okolní obce, které turistům nabízí řadu zajímavých služeb. Lidé si třeba v osmi obcích mohou zapůjčit jízdní kola, k dispozici jsou také hůlky pro velmi oblíbený nordic walking (severskou chůzi). V blízkosti Ploštiny také sídlí Envicentrum Pro krajinu, v němž se děti i dospělí mohou podívat do stodoly s výstavkou zemědělského nářadí a techniky. Jsou zde i stáje s hospodářskými zvířaty (ovce, koně, drůbež), jež jsou využívána při výukových programech.

Plostina2


Národní kulturní památník Ploština spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Vznikl na místě, kde pár dnů před koncem druhé světové války, přesně 19. dubna 1945, zdejších deset usedlostí vypálilo německé policejní komando SS spolu se speciální protipartyzánskou jednotkou Josef.  V plamenech našlo smrt 24 lidí. „Letos, u příležitosti 65. výročí vypálení zdejší osady, jsme mírně upravili stálou expozici přibližující tuto tragédii a protifašistický odboj,“ řekl ředitel muzea Pavel Hrubec s tím, že turisty určitě zaujme i druhá výstava dokumentující obyčejný život zdejších pasekářů.

Plostina3


Pasekářství totiž patří podle historiků k fenoménu osídlení Valašska, kde vznikaly pasekářské kolonie a ty pak vtiskly krajině jedinečný charakter.  „Ploština byla typickou pasekářskou osadou s charakteristickou dřevěnou roubenou architekturou, se svébytným základním způsobem obživy obyvatel, se specifickým způsobem hospodaření, s velkou mírou soběstačnosti, jejíž existence byla násilně ukončena v dubnu 1945,“ řekla etnografka a autorka výstavy Alena Prudká z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.


Informační texty s dobovými fotografiemi jsou doplněny trojrozměrnými exponáty, ukázkami vybavení hospodářské usedlosti, ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Návštěvníci uvidí například předměty, které tehdy tvořily základní vybavení pasekářských domácností – dřevěnou stolici na opracování dřeva, které se říkalo „strýc“, kolovrat, máselnici a formy na máslo, vařečníky, lžičníky, ale i školní pomůcky nebo krucifix.

Plostina4


Muzejní expozice u Národního kulturního památníku Ploština jsou přístupné od května do října. Otevírací doba: pondělí – zavřeno, úterý – pátek – jen pro objednané návštěvy a o víkendu (sobota a neděle) od 9.00–12.00 a od 13.00–16.00. Vstupné: dospělí 20 Kč, důchodci a studenti 10 Kč, děti do 6 let 5 Kč, ZTP zdarma.


Více informací na http://www.muzeum-zlin.cz/cs/objekty/nkp-plostina/


 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

Kariéra není všechno a já chci hlavně spokojeně žít, říká herečka Vendula Fialová

foto vendula perexZatímco televizní publikum ji zná coby rosničku z Dobrého rána ostravské televize, pro publikum, které chodí Moravského divadla v Olomouci, se zavedla jako herečka mnoho proměn. Zatímco na začátku svého olomouckého angažmá vytvoři...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Z archivu...


Literatura

Haló, tady pěkné knížky pro děti!

halo-tam-dole 200V nakladatelství Presco Group, v edici Ella a Max určené pro naše nejmenší vyšly dvě velkoformátové knihy s názvy Haló, město a Haló, tam dole. Pojďte do nich nahlédnout s námi!

...

Divadlo

Taková normální rodinka vytvořená z prachu hvězd

200diV naší galaxii je asi 200 miliard hvězd. Z toho asi 10 miliard podobných našemu Slunci. Asi. Protože ročně se narodí asi 7 hvězd a několik umře. Kolem většiny hvězd obíhají dvě i více planet. To je asi 1 bilion planet. Z toho asi 1 miliarda podobných Zemi....

Film

Vraždy v kruhu

vrazdy 200Seriál Vraždy v kruhu má za sebou premiéru v České televizi, a proto se musíme zaměřit i na jeho literární předlohu. Napsala ji oblíbená spisovatelka Iva Procházková a kniha nese podtitul Muž na dně.

...