Pražští symfonikové zahájí jubilejní 90. sezónu Symfonií tisíců Gustava Mahlera
Banner

Pražští symfonikové zahájí jubilejní 90. sezónu Symfonií tisíců Gustava Mahlera

Tisk

FOK200Narozeninová sezóna Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK bude slavnostně zahájena 18. a 19. září ve Smetanově síni Obecního domu. Pražští symfonikové uvedou pod vedením šéfdirigenta orchestru Tomáše Braunera dílo, které si žádá orchestr i sbor nevídaných rozměrů – Symfonii tisíců Gustava Mahlera. Představí se v ní osm pěveckých sólistů.

„Devadesátou sezónu chceme zahájit ve velkém stylu. Osmá neboli Symfonie tisíců Gustava Mahlera přináší myšlenky o lásce, lidské duši a sebepoznání, se kterými do nového začátku chceme vkročit. Bude to krásný začátek,“ řekl Tomáš Brauner.

Oslavy 90 let vzniku Symfonického orchestru hl. m. Prahy započaly open air koncertem na Vyšehradě v červnu – měsíci, kdy byl orchestr založen. Po slavnostním zahájení sezóny bude následovat říjnový Narozeninový koncert ve vinohradském Radiopaláci, který bude ohlédnutím za programem úplně prvního koncertu orchestru z 24. října 1934.

Gustav Mahler zkomponoval Osmou symfonii na sklonku svého života. Byla to poslední symfonie, kterou za svého života premiéroval, a první, jejíž uvedení mu okamžitě přineslo úspěch a uznání. V publiku bylo přítomno mnoho významných skladatelů a umělců té doby. „Je zajímavé, že přízvisko Symfonie tisíců, které se ujalo pro toto dílo, Gustav Mahler nepřijal. Nabízí se to, protože obsazení je tak velké, že na pohled se může zdát, že umělců je opravdu tisíc. Ale není tomu tak,“ směje se Tomáš Brauner.

Součástí nebývale velkého obsazení orchestru je také zapojení nástrojů, které se na pódiu Smetanovy síně vyskytují zřídka, jako je mandolína či celesta. Dvousethlavé pěvecké těleso vytvoří dohromady Český filharmonický sbor Brno, Slovenský filharmonický zbor, Dětský pěvecký sbor Radost Praha a chlapecký sbor Pueri gaudentes. Sólových sopránů se ujmou Manuela Uhl, Jana Šrejma Kačírková a Magdaléna Hebousse, alty budou zpívat Ester Pavlů s Bellou Adamovou, tenor Jonathan Stoughton, baryton Jiří Rajniš a bas Albert Dohmen. „Představte si, jak celý vesmír začíná znít a zvonit. To už nejsou lidské hlasy, nýbrž planety a slunce…“ napsal Gustav Mahler po dokončení tohoto svého filozofického díla.

Jedná se o originální hudební formu, která sestává ze dvou částí. První část využívá křesťanský duchovní hymnus Veni creator spiritus (Duchu Tvůrce, přijď), který pochází z 9. století. Pro druhou část skladatel použil německý text ze závěru druhého dílu Goethova Fausta, který popisuje, jak Markétka vynáší Faustovu duši do nebe. Texty pojí společné poselství o vykoupení láskou, což v závěru díla Mahler vyjadřuje prolínáním hudebních motivů obou částí. Sbor končí Goethovým textem „za věčným ženstvím jsme neseni výš“ a hudebním motivem z první části se slavnostní fanfárou, hranou mimo pódium – jakoby zdálky.

Slovo dramaturga Martina Rudovského: „Když jsme s šéfdirigentem Tomášem Braunerem přemýšleli, který opus má otevřít slavnostní, 90. sezónu Pražských symfoniků, zvažovali jsme samozřejmě jen kusy výjimečné. Až zaznělo téměř šeptem, neboť s plným respektem: Symfonie tisíců, Osmá symfonie Gustava Mahlera. Symfonie všeobjímající, symfonie, ve které z tolika hrdel a hrdélek tryská touha po smíření světa, po vykoupení láskou. I proto jsme povolali na rozšířené pódium Smetany síně posily z různých koutů Evropy, aby mohla jubilejní sezóna začít vskutku vznosně, aneb Duchu Tvůrce, přijď!“

fok1

Program

Symfonie tisíců
Zahajovací koncert 90. sezóny
18. a 19. září od 19:30, Obecní dům, Smetanova síň

Gustav Mahler
Symfonie č. 8 Es dur „Symfonie tisíců“

Manuela Uhl, Jana Šrejma Kačírková, Magdaléna Hebousse | soprán
Ester Pavlů, Bella Adamova | alt
Jonathan Stoughton | tenor
Jiří Rajniš | baryton
Albert Dohmen | bas
Český filharmonický sbor Brno
Petr Fiala | sbormistr
Slovenský filharmonický zbor
Jan Rozehnal | sbormistr
Dětský pěvecký sbor Radost Praha
Jan Pirner | sbormistr
Pueri gaudentes
Jan Kyjovský | sbormistr
Pražští symfonikové
Tomáš Brauner | dirigent

Zdroj foto: Lenka Hatašová

Více informací:

Vstupenky
https://www.fok.cz/cs/symfonie-tisicu


www.fok.cz


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Hledat

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.


Divadlo

Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně

doma u hitlera 200V rámci dvacátého ročníku divadelního festivalu Setkání Stretnutie přijelo do Zlína Štátne divadlo Košice s hrou Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně. Tu speciálně pro Košice a vlastně celý slovenský stát upravil Arnošt Goldflam. Prem...

Film

Česká televize se vrací k Menzelovi

menzel rozmarne letoNa televizních obrazovkách znovu spatříme základní díla světové kinematografie, ať již se dotýkají hlubin lidské duše (jako Kieslowského triptych Tři barvy) nebo nahlížejí do soukolí mocenského zákulisí, v...