Sudetenland aneb devadesátá léta, jak si je nepamatujete

Sudetenland aneb devadesátá léta, jak si je nepamatujete

Tisk

sudetenland200Již příští týden KNIHY DOBROVSKÝ uvedou na knižní pulty novou knihu populárního českého autora známého pod pseudonymem František Kotleta. Fenomén české fantastiky se ale nyní vydává do vod historického krimi. Právě proto jeho nová kniha Sudetenland vychází pod jeho skutečným jménem Leoš Kyša.


Leoš Kyša má na svém kontě desítky románů a několik čtenářsky velmi úspěšných sérií (Bratrstvo krve, Spad, Legie aj.). Většina titulů však nese autorův pseudonym, tedy František Kotleta.

Nová kniha Sudetenland bude však spisovatelův výlet do odlišného žánru. Na knize autor pracoval více než 10 let. Čtenáře čeká krimi příběh z oblasti pohraničí, bývalých Sudet. Vyšetřování vraždy bývalého inspektora Gestapa je zasazeno do období Sametové revoluce. Kyša však ho však vykresluje ve zcela jiných barvách. Ačkoli je příběh inspirován skutečnými místy a lidskými osudy, zasadil ho do smyšleného historického kontextu. Do minulosti, ve které nedošlo k odsunu sudetských němců po druhé světové válce.

Právě z důvodu značného odbočení od Kyšovy předchozí tvorby vychází román pod jeho skutečným jménem. „Kotletovky jsou prakticky vlastní žánr, který je hodně akční, hodně nadnesený, s humorem a sexem, inspirovaný nesmrtelným Jiřím Kulhánkem. Sudetenland je příběh, který se bere víc vážně, a proto jsem chtěl tyto své dvě polohy odlišit právě jiným jménem na obálce,“ doplňuje Leoš Kyša.

Román Sudetenland bude pro čtenáře tedy skutečným překvapením. Fanoušci autora jsou ale podle reakcí na sociálních sítích odhodláni přečíst jakýkoliv spisovatelův příběh i přestože krimi příběhům tolik neholdují. Naopak milovníci detektivek, podle komentářů, rádi vyzkouší nového českého autora, ačkoli dříve je jeho díla z žánru fantastiky neoslovila. To z knihy Sudetenland dělá český literární unikát a pravděpodobně i budoucí tuzemský bestseller letošního podzimu.

sudetenland-obalka

Sudetenland (vydání 27.9.2023, Vendeta)

Na Bruntálsku je zavražděn bývalý inspektor Gestapa a jeho smrt otevírá staré křivdy a dávná tajemství. Podmanivý příběh z alternativní reality napsal Leoš Kyša, známý pod pseudonymem František Kotleta. Vydejte se do Československa na počátku devadesátých let, které je jiné, než si pamatujete.

Blíží se první svobodné volby v Československu po pádu komunistického režimu a v pohraničí to vře. Více než milion Němců, kteří zůstali v česko-polském pohraničí po zastaveném odsunu, se hlásí o svá politická práva. V Praze se obávají návratu komunismu a v Bratislavě začínají snít o silné autonomii. A nezapomeňte, že dojde k vraždě...

Jak by vypadal příběh Československa po sametové revoluci, kdyby neproběhl kompletní odsun sudetských Němců? V této knize najdete jedinečný pohled na historii, která se sice nestala, ale přesto před vámi ožívá. Příběh je inspirován skutečnými místy a osudy.

Více informací: www.knihydobrovsky.cz


 

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".


Literatura

Jaká je vaše hodnota P. Š.?

fak200Jonas Karlsson je všestranný umělec. Ve svém rodném Švédsku hraje ve filmech, divadelních hrách, které i píše a k tomu se věnuje povídkové tvorbě. Letos jsme ho mohli během května potkat v Praze na Severském literárním večeru nebo veletrhu Svět knihy, kde p...

Divadlo

Kašpárkova dobrodružství v šípkovém království

kasparek a ruzena sipkova200Zlín se pyšní dvěma „oficiálními“ místy, kde se nacházejí prkna, která znamenají svět, a to Městským divadlem a Divadlem Scéna. Navíc se čas od času změní na divadelní sál část klubu Zelenáčova šopa, která pravide...

Film

Seriál HBO: Příběh služebnice jako švédský stůl

PS HBO perexHBO uvedlo nedávno první dvě celé řady seriálu podle románu Margaret Atwood, Příběh služebnice. Dystopický Gileád, totalitní společnost na půdě bývalých Spojených států, je místem, kde se za velmi přísných podmínek ro...