Rebelující císařovna Sissi ve filmu Korzet vstupuje do českých kin

Rebelující císařovna Sissi ve filmu Korzet vstupuje do českých kin

Tisk

Korzet perexMýtus císařovny Sissi, její legendární krása i rebelství přitahuje mnohé filmaře, pro svůj druhý celovečerní film Korzet si ji vybrala i rakouská režisérka Marie Kreutzer. Spolu s lucemburskou herečkou Vicky Krieps dala vzniknout neotřelému snímku, který se na první habsburskou dámu dívá zcela novou optikou, 9. února jej teď do českých kin uvádí distribuční společnost Aerofilms. Alžběta slaví své 40. narozeniny, pod tlakem nechápavého okolí i drobnohledem štěbetajícího vídeňského dvora však nemá důvod k oslavám. Korzet je unikátním portrétem ženy v nepřátelském prostředí i ódou na její vnitřní sílu.

Film sbírá za své neotřelé ztvárnění historických reálií mimořádně pozitivní ohlasy. Magazín Variety o filmu hovoří jako o „roztomile drzém portrétu ženy, jež touží po svobodě za každou cenu,“ prestižní filmový plátek The Hollywood Reporter Korzet označuje „drze anachronický s použitím popových písní 21. století, nevybíraným jazykem a hrubými gesty.“

Podívejte se na trailer k filmu:

Představitelka Sissi a též jedna z producentek snímku Vicky Krieps sbírá spolu s filmem mnohá ocenění, mj. Cenu za nejlepší herečku v sekci Un Certain Regard na festivalu v Cannes či hlavní cenu na prestižním Londýnském filmovém festivalu.

Korzet
Rakousko, Lucembursko, Německo, Francie, 2022 | 113 minut | premiéra: 9. února
■ žánr drama, historický
■ režie Marei Kreutzer ■ scénář Marie Kreutzer ■ kamera Judith Kauffman ■ střih Ulrike Kofler
■ hrají Vicky Krieps, Colin Morgan, Finnegan Oldfield, Tamás Lengyel, Alma Hasun, Raphael von Barge

Korzet 2

www.aerofilms.cz/korzet

■ synopse
Císařovna Sissi je módní ikonou a ztělesněním mladistvé krásy. Píše se rok 1877 a blíží se její 40. narozeniny, spoutaná svým postavením i nevybíravou kritikou okolí, však nemá velké důvody k oslavám. Chce si zachovat mladistvý vzhled, a tak uzavírá své tělo do stále pevnějšího korzetu. Jaký by ale mohla žít život, kdyby se oprostila od konvencí a pedantského drobnohledu vídeňského dvora? Režisérka Marie Kreutzer přichází nadčasovým příběhem o odvážně ženě a její nehynoucí touze po svobodě, kterému vévodí Vicky Krieps jako rebelující panovnice, jež se rozhodla vzít osud do vlastních rukou.


 

PřihlášeníVznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Literatura

Moudrost vlků by nás měla inspirovat

moudrost vlku 200V nakladatelství Mladá fronta vyšla kniha s názvem Moudrost vlků a podtitulem Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe. Mít ji ve své knihovně by měl jak každý milovník vlků, tak přírody jako takové.

...

Divadlo

Hudební scéna Městského divadla v Brně jubiluje

Hudebni scena 200Je to neuvěřitelné, jak letí ten čas. Docela nedávno byl v jámě budoucího divadla na Lidické ulici v Brně kladen základní kámen – až z Broadwaye. Pokřtili jej šampaňským manželé Formanovi. A jejich přání, aby to bylo divadlo veleúspěšn...

Film

Demolition Man: Předzvěst naší budoucnosti?altFilm Demolition Man je velmi propracovaným ztvárněním příběhu o vnímání zločinu, sexu a násilí v nedaleké budoucnosti. S hlavními hrdiny se vydáváme do města, kde je každý aspekt všedního života čistý a dobrý.