Kopatchinskaja hraje Ligetiho

Kopatchinskaja hraje Ligetiho

Tisk

socr petr-popelka 200100. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších skladatelů 20. století Györgye Ligetiho připomene SOČR a jeho šéfdirigent Petr Popelka 13. února v Rudolfinu. Zazní Concert Românesc, Lontano a také Houslový koncert s fenomenální interpretkou Patricií Kopatchinskou. Večer završí suita z baletu Podivuhodný man¬darín Bély Bartóka. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.

 

 

Když v prosinci 1956, po potlačení maďarského povstání sovětskou armádou, emigroval skladatel György Ligeti z Budapešti do Vídně, vzal s sebou jen některé své partitury – ty, které považoval za nejdůležitější. Concert Românesc, Rumunský koncert z roku 1951, byl mezi nimi. Je založen na skutečné rumunské lidové hudbě i na autorově vlastní tvorbě napsané v duchu hry vesnických kapel. Připomeňme, že Ligeti se mj. věnoval etnografickému výzkumu v rodné Transylvánii a s kompozicí začínal jako autor sborových skladeb i úprav lidových písní, ovlivněný hudebním jazykem Bély Bartóka.

Přestože Ligetiho Concert Românesc vyjadřuje skladatelovu lásku k rumunské lidové hudbě, byl kvůli vtipným místům označen v komunistickém Maďarsku za „podvratný“, okamžitě zakázán – a znovu uveden až s odstupem mnoha let. Koncert pro housle a orchestr s podobně strhujícím finále vznikal sice ve svobodných poměrech, ale také měl složité osudy. Skladatel ho totiž postupně výrazně přetvářel. Definitivní podoba měla premiéru v roce 1993. Hrál proslulý bulharsko-německý houslista Saschko Gawriloff a Ensemble InterContemporain pod taktovkou Pierra Bouleze.

Lontano z roku 1967 je mistrovská kompozice, ve své době výjimečná koncepcí i zvukem. V italštině znamená toto slovo „V dálce“. K charakteristikám Ligetiho stylu, který i v této kompozici vyplouvá jasně na povrch, patří „mikropřesnost“, komplexní rytmy, proměnlivá dynamika, neklid a napětí, alternativní systémy ladění i citace a pseudocitace jiných skladeb. (Část skladby Lontano využil režisér Martin Scorsese v psychologickém thrilleru Shutter Island.)

Večer završí suita z baletu Podivuhodný man¬darín Bély Bartóka, klasika maďarské hudby, který měl na Ligetiho silný vliv. Děj křiklavě modernistické baletní pantomimy vychází z příběhu Melchiora Lengyela, ztvárňujícího poměrně brutálním způsobem téma sexuality a násilí. Není divu, že premiéra v roce 1926 v Kolíně nad Rýnem vyvolala skandál a byla zakázána. Dílo potom ještě dlouho zaznívalo převážně jen v podobě koncertní suity. Ta dodnes uchovává podstatnou část pasáží z expresivně vyhrocené Bartókovy hudby.

socr popelka 1Patricia Kopatchinskaja

Patricia Kopatchinskaja, housle

Kombinací hloubky, brilantnosti a humoru nabízejí vystoupení Patricie Kopatchinské neopakovatelný zážitek hudební a do značné míry i divadelní. Ať už hraje houslový koncert od Čajkovského, Ligetiho či Schönberga, nebo prezentuje originální projekt, její specifický přístup vždy vystihuje jádro daného díla. Ve svých rozmanitých inovativních počinech jako Bye Bye Beethoven či na videonahrávce dadaistické básně Ursonate Kurta Schwitterse uvádí skladby žijících autorů, ako jsou Luca Francesconi, Michael Hersch, György Kurtág a Márton Illés. V programu Dies Irae nabízí zase hudební úvahy nad současnou ekologickou krizí.

Alba vydaná v sezoně 2020/21 zahrnují Les Plaisirs Illuminés se Sol Gabetta a orchestrem Camerata Bern (Alpha Classics), jež získalo nominaci na cenu Gramophone Magazine, a houslový koncert Francisca Cola s Orchestra Philharmonique du Luxembourg a dirigentem Gustavem Gimenem (Pentatone). Patricia Kopatchinskaja a Sol Gabetta vyjedou na podzim 2021 na turné po Evropě, aby uvedly nadcházející vydání svého alba (Alpha Classics). Kopatchinské projekt nových skladeb žijících autorů s názvem „What’s Next Vivaldi?“, na němž spolupracuje s orchestrem Il Giardino Armonico, vyšel na CD v létě 2020 ve vydavatelství Alpha Classics a na podzim 2021 získal cenu Opus Klassik. V roce 2018 vyhrála cenu Grammy v kategorii nejlepší výkon komorního a malého soubor za interpretaci díla Smrt a dívka s orchestrem The Saint Paul Chamber Orchestra (Alpha). V roce 2021 byl tento projekt obměněn jako poetický koncertní film s orchestrem Camerata Bern, který měl premiéru na digitální platformě Virtual Circle agentury HarrisonParrott.

V období 2014–2018 Kopatchinskaja zastávala pozici uměleckého partnera tělesa Saint Paul Chamber Orchestra a je humanitární ambasadorkou Terre des Hommes, významné švýcarské humanitární organizace na pomoc dětem. Švýcarský federální úřad pro kulturu ji v roce 2017 udělil švýcarské hudební ocenění. Kopatchinskaja rovněž zastávala pozici rezidenční umělkyně na různých festivalech, včetně festivalů v Lucernu (2017) a Ojai (2018).

socr petr-popelka 2

PROGRAM:
György Ligeti (1923–2006)
Concert Românesc
Koncert pro housle a orchestr
Lontano

Béla Bartók (1881–1945)
Podivuhodný mandarín, suita z baletu

Petr Popelka dirigent
Patricia Kopatchinskaja housle

DVOŘÁKOVA SÍŇ RUDOLFINA, PONDĚLÍ 13. ÚNORA / 19.30 HODIN
Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava
Záznam nabízí ČRo D-dur / středa 15. února / 20.00 hodin

Zdroj foto: Lisa Martin

Více informací: www.socr.rozhlas.cz


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Adyashanti: Pád do milosti

adya200Jestli hledáte poetickou knihu mezi duchovní literaturou na téma „Cesta k vnitřnímu probuzení“, pak právě tato, s pampeliškovým pápěříčkem na titulní straně, je ta pravá. Autor má zvláštní jméno, které znamená něco jako „prvotní mír“ a patrně něco z tohot...

Divadlo

Divadelní rekonstrukce vraždy Alexandra Litviněnka

Prilis drahy jed perexAlexandr Litviněnko (Petr Lněnička), bývalý agent KGB a FSB, emigroval v roce 2000 do Velké Británie poté, co se stal v Rusku nežádoucím kvůli zveřejnění nezákonných praktik tamějších tajných služeb. S manželkou Marin...

Film

Cesty pánů Hanzelky a Zikmunda po světě

hanzelkazikmund perexV dobách, kdy československé televizní vysílání bylo teprve v plenkách a kdy informace o dění ve světě dostával divák především prostřednictvím filmu (a to jak díky cestopisným dokumentům, tak týdeníkům, uváděným před celovečer...