Pohled do duše dospívající dívky: když jeden rok změní všechny následující

Pohled do duše dospívající dívky: když jeden rok změní všechny následující

vsechno bude dobry200Nakladatelství COSMOPOLIS ve své ediční řadě Young Adult vydává prvotinu mladé začínající autorky. Kniha nabízí pohled do duše jedné dívky, teenagerky, která se snaží vypořádat se svými vnitřními démony. Předkládá příběh o boji s anorexií, síle přátelství, první lásky a o tom, že i souvislá řada průšvihů může mít dobrý konec.

 

Je jí teprve 16 let, ale už to má v hlavě srovnané. Řeč není o hlavní hrdince Beth, ale o autorce Barboře Koutné. Knihu napsala ve svých čtrnácti letech. Autorčinou inspirací byly zejména přednášky a osvětová činnost Centra Anabell, jež nabízí terapeutickou pomoc osobám s poruchami příjmu potravy a jejich rodinám. A také osobní příběh kamarádky, která se z anorexie úspěšně vyléčila.

Všechno bude dobrý, Beth

Bethany je obyčejná deváťačka. Narodila se v USA, ale nyní žije s mámou a tátou v Čechách, v paneláku na sídlišti. Má spoustu dobrých i méně dobrých kamarádů. Když rodiče na začátku školního roku odjedou pracovat na Srí Lanku, přestěhuje se k babičce. Dál chodí do školy, vymýšlí si příběhy… a taky hubne. Její kamarádky Matylda a Hortenzie jsou tak „hodné“, že jí pomáhají nakupovat hezké oblečení a ukazují jí kouzla posilovny. Bethany každý den pilně cvičí a jídlo prostě vynechává. Jedna otravná spolužačka si toho všimne a snaží se jí pomoci, už je ale pozdě. Beth odvezou do nemocnice a stanoví jí jasnou diagnózu: mentální anorexie.

Zvládne se Beth uzdravit, najít si nové kamarády a možná i prvního kluka? A co návrat do školy a přijímačky na střední?

vsechno bude dobry 1

O autorce

Jmenuji se Barbora Koutná a narodila jsem se v roce 2006. Tuto knihu jsem napsala, když mi bylo čtrnáct. Žiji s rodinou v Praze a studuji na osmiletém gymnáziu. Místo řešení kvantifikovaných výroků na hodinách často přemýšlím, o čem bude má další povídka. Když mě lépe poznáte, zjistíte, že mi nestačí obyčejný svět, a proto tak často unikám do těch dalších, literárních. Chci vytvářet svůj vlastní svět příběhů a dělit se o něj s ostatními. Kromě toho se také často nechávám unášet hudbou při tanci, zpěvu a hře na flétnu.

vsechno bude dobry

Barbora Koutná: Všechno bude dobrý, Beth, 216 stran, formát: 145×205, brožovaná vazba s klopami

Více informací: https://www.grada.cz/vsechno-bude-dobry-beth-13092/


 

PřihlášeníZvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Literatura

Fikční světy mezi námi

heteorologika poetika ligvistika fikcni svetyI literárněvědné knihy, kterým se běžný čtenář obloukem vyhýbá, protože se bojí, že by nerozuměl, o čem vlastně pojednávají, mohou přinést nejedno překvapení. Třeba úvahy o tom, že hravou, jen mírně zlomyslno...

Divadlo

Ve Vršovicích začínám třetí sezónu a je to skutečně velké dobrodružství, říká Věra Mašková

vera maskova perex"V mnoha věcech se práce nijak neliší od ostatních divadel. Musím postavit repertoár, sehnat týmy na jednotlivé inscenace, tady navíc včetně herců," říká Věra Mašková, která je už několik let uměleck...

Film

Kdo si přečte vysoce odborné filmové časopisy?

casop200Mnohé odborné časopisy, které si potrpí na přízvisko "vědecké", se honosí tím, že jsou recenzované. Nemyslí se tím, že by se na ně psaly recenze (jako je třeba tato), nýbrž že sama redakce si nechává recenzovat nabídnuté texty, aby se si tak nechala ...