Kapela Slza: U hudby jsou nejdůležitější emoce, které v nás vyvolá
Kultura21.cz

Kapela Slza: U hudby jsou nejdůležitější emoce, které v nás vyvolá

Slza200Česká popová kapela Slza byla hostem Music Studio Live Frekvence 1. Do éteru zahrála vypalovačku Na srdci, novinku Padám a cover od Eda Sheerena Overpass. Součástí vystoupení byl i rozhovor se zpěvákem Petrem Lexou, ve kterém mimo jiné prozradil, co mu pomáhá ve skládání hudby a psaní textů i v jaké nové videohře můžeme slyšet jeho hlas.

 

Kapela Slza bude příští rok slavit již 10 let, zpěvák Petr Lexa slíbil, že oslavu na toto pěkné kulaté výročí určitě připraví. Jako první song zahrála kapela na Frekvenci 1 do éteru jednu starší vypalovačku Na srdci. Jako další si vybrala novinku Padám nazpívanou se zpěvačkou Pam Rabbit, která je přišla do studia osobně podpořit. „Úplně náhodou jsem na TikToku, kterému jsem docela propadl, objevil Pam. Viděla jsem tam super zpěvačku, která zpívá cover zahraniční písničky,“ řekl Petr Lexa. Vzhledem k tomu, jak skvěle v angličtině zpívala, tak si myslel, že je cizinka. Až podle komentářů pod videem zjistil ke svému velkému překvapení, že se jedná o Češku. Dodal si odvahu a oslovil ji. Nakonec spolu nejen napsali text k Padám, song rovnou spolu nazpívali. „Už jsem s Pam napsal další dva texty, které dokončujeme,“ prozradil pro Frekvenci 1. Navázání spolupráce přes TikTok bere zpěvák jako tak trochu zadostiučinění, protože jeho si před lety všimnul na YouTube Lukáš Bundil, když tam rovněž slyšel jeden jeho cover.

Spolupráci s Pam Rabbit si Petr Lexa velmi pochvaluje, protože mu pomohla se více otevřít a uvolnit. Díky novému nastavení mysli ze sebe daleko lehčeji a rychleji sype texty i novou hudbu než dříve. Nebojí se ani experimentování s češtinou, porušování pravidel pro něho bylo dříve doslova prý tabu. Ale jak sám nyní říká, pravidla jsou od toho, aby se porušovala. „U popu se dá experimentovat donekonečna. Díky Pam jsem si zkusil narušit přízvuky. Dal jsem ho jinde tak, aby to sedělo zvukově. A hlavně abych tam dostal emoci, která je prvopočátkem, když si to člověk poslechne,“ uvedl. Zdůraznil, že hudba má v člověku hlavně vyvolat emoce, jak je udělaná, není to nejdůležitější. Co se děje nového v muzice velmi bedlivě sleduje. Každý pátek hned ráno si poslechne čerstvě vydané novinky na Spotify, co se mu líbí, tak si okamžitě uloží.

Slza1

Nyní vychází 7. díl české videohry Polda. Petra Lexa je jejím velkým fanouškem, na YouTube v minulosti dával i videa, ve kterých hraje starší verze. S obrovským nadšením proto prozradil, že v nové verzi jednu postavu namluvil. „Vývojáři mě oslovili, protože věděli, že jsem velký fanoušek hry. Vymodelovali mě i s obličejem. Nadaboval jsem si vlastní postavičku, pro mě je to nyní největší věc,“ vyprávěl a ještě doplnil: „Hraju sám sebe, jsem tam na pódiu.“

V rámci Music Studia Live Frekvence 1 bývá zvykem, že jako poslední song zahrají hudebníci nějaký známý cover. Petr Lexa svůj výběr songu odůvodnil: „Já jsem koukal, co na Frekvenci 1 hrajete z těch novějších, co mě baví a všimnul jsem si, že hrajete novou desku Eda Sheerena. Sice mě nebaví celá, ale je tam několik moc pěkných písniček např. Overpass, tak tu si dáme.“


 

PřihlášeníBílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Literatura

Mrazivou hrůzu přináší kniha Paříž - Katakomby

katakomby200Nakladatelství XYZ nás chce v září postrašit napínavou knihou Jeremyho Batese Paříž katakomby, ve které si bude muset nesourodá skupinka mladých sáhnout na samé dno, aby přežili. Podaří se jim to?

 

 ...

Divadlo

Na podzim do divadla: Divotvorný hrnec

divotvorny hrnec 200O prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Jedním z tipů je Divotvorný hrnec v podání Městského divadla ...

Film

Severská filmová zima potěší fanoušky metalu

heavy200Není to tak dávno, co jsme vás zvali na Severský filmový podzim a už za pár dní na vás čeká zimní nálož toho aktuálně nejlepšího ze severské kinematografie. 14. února v Praze bude festival zahajovat bláznivým finským filmem o více méně úspěšné metalové...