Česko truchlí pro zpěváka Davida Stypku

Česko truchlí pro zpěváka Davida Stypku

David StypkaVynikající textař, zpěvák a muzikant David Stypka odešel do hudebního nebe dne 10. ledna 2021 ve věku 41 let. Jeho rodina oznámila, že zemřel na komplikace rakoviny slinivky břišní ve spojení s nákazou Covid-19. Po charismatickém zpěvákovi zůstaly písničky s hlubokými a emotivními texty, kluci z kapely Bandjeez, manželka Kateřina a tři malé děti.

Vášnivý a charismatický Moravák se sytým hlasem a bouřlivým srdcem David Stypka se hudbě věnoval už od devadesátých let. Nejprve působil v kapele Najzar. V roce 2011 založil kapelu Bandjeez, se kterou vystupoval v okolí svého rodiště jako velmi úspěšná regionální sestava. Býval největší hvězdou charitativního frýdecko-místeckého hudebního festivalu Sweetsen Fest. Proslul svými texty a originálním nápadem vytvářet a nahrávat takzvané Wake up songy, tedy písničky vznikající hned po probuzení. V roce 2014 vydal první desku Čaruj, o rok později Neboj a v roce 2016 Jericho.

“Mám nejlepší kapelu, jakou jsem kdy měl, dělat s nimi mé písničky je zkrátka zážitek sám o sobě. Rozumíme si lidsky i muzikantsky na takové úrovni, že jsem si vůbec nemyslel, že nějaká taková úroveň existuje. Na koncertech se o kluky můžu opřít, oni zase díky ultra otevřenosti v kapele vědí, že to, co zpívám a co oni hrají se mnou, je prostě pravda,” řekl o své kapele David Stypka v rozhovoru pro magazín Kultura 21 v roce 2016.

“Na bicí hraje Matěj Drabina, úžasný profík, muzikální, vyhledávaný studiový hráč, člověk s obrovským srdcem (to jsou samozřejmě všichni tři).

Na basu Maro Zeman, svérázný umělec, autor a skvělý zpěvák, který má i svůj projekt Marow - velká pecka. Je to naprosto unikátní typ srdcaře, který svou vřelostí boří bariéry, čistí vzduch a hlavně cítí ty věci velmi přesně, a to nemluvím jen o věcech hudebních.

Klávesy hraje Pavel Sotoniak, jediný z nás se muzikou živí. Je to úžasný muzikant, když přišel do kapely, věděli jsme, že je posledním dílem skládačky, něco jako když se ve filmech o pokladech starých civilizací v hlubokých jeskyních spojí kamenné klíče ze čtyř částí – začnou vydávat záři a spustí zemětřesení nebo výtrysk energie do kosmu. Pavel je zlatíčko, neuvěřitelně oddaný dříč, který - když pomineme jeho rána - nikdy nepokazí atmošku, legraci ani významnou chvíli,” představil tehdy David své kolegy z kapely Bandjeez.

Celý rozhovor najdete zde: https://www.kultura21.cz/hudba/14893-david-stypka-a-bandjeez-vydali-ep-jericho

David Stypka

Zdroj foto: irozhlas.cz

Rok 2017 byl pro Davida Stypku zlomový. Stal se držitelem Ceny Anděl za album Neboj v kategorii Sólový interpret roku a stal se i Objevem roku v hudebních cenách Žebřík. Nazpíval také duet Dobré ráno, milá se zpěvačkou Ewou Farnou. Další ocenění nenechala na sebe dlouho čekat. 

V roce 2019 mu byla diagnostikována vážná nemoc – rakovina slinivky břišní, které dne 10. ledna 2021 podlehl.


 

PřihlášeníNevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Rozhovor

Štěpán Pácl: „Boj proti přesile má smysl.“

paclSvět plný krátkých cest za rychlým uspokojením je silnou inspirací pro odvážné tvůrce. Divadelní režisér Štěpán Pácl si troufl na dramatickou látku, která byla v českých podmínkách dlouhá léta nezpracována. Ostatně – jd...

Hledat

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Literatura

Mentalistou snadno a rychle
ImagePopulární americký seriál Mentalista se Simonem Bakerem v hlavní roli si před poměrně krátkou dobou získal své místo i na českých obrazovkách a soudě podle velkého počtu repríz můžeme říci,...

Divadlo

Malostranský hřbitov jevištěm site-specific představení

kyt 200Veřejnosti jinak nepřístupný pražský hřbitov otevře v polovině září své brány a poskytne kulisy jedinečnému hudebně-tanečnímu projektu Kytice – Mezigenerační dialog. Výsledek díla, které vzniklo v rámci Roku české hudby, můžete na již zmín...

Film

Smutný konec nezapomenutelné herečky Kláry Jernekové

klara 200Kdysi slavná herečka Klára Jerneková, dlouholetá členka činohry Národního divadla Praha, zažila hořký konec své kariéry, deprese z osamění a alkohol jen urychlily její předčasnou smrt. Tak jako tak vytvořila řadu rolí, které přežily ji samotnou a má...