Jak se zbavit úzkosti v mladém věku učí příručka pro teenagery. Vychází z mindfulness, vyzkoušejte!

Jak se zbavit úzkosti v mladém věku učí příručka pro teenagery. Vychází z mindfulness, vyzkoušejte!

Tisk

Stop úzkostiDnešní moderní doba sebou přináší pro většinu dospívajících i mladých dospělých spoustu nezvyklých výzev, se kterými si mladý člověk nedokáže vždy poradit sám. Často se může dostávat do spirály na sebe se nabalujících trápení a může se tak stále více propadat do víru vnitřních frustrací, úzkostí či dokonce depresí. O příčinách nárůstu duševních onemocnění mezi dětmi i mládeži by se daly vést dlouhé a nekonečné debaty. To však není na pořadu dne. Musíme si připustit, že jednoznačná odpověď či jednoduché řešení pravděpodobně nepřijde. Určitě ne samo od sebe. Kniha „Stop úzkosti – příručka pro teenagery“ může poskytnout potřebné informace k získání dovedností, které mohou vést k celkovému zkvalitnění života mladého člověka, který prochází výše uvedenými potížemi.

Skvělý počin americké klinické psycholožky Regine Galanti, která se rozhodla napsat čtenářsky přístupnou příručku pro dnešní teenagery mohu hodnotit jen kladně. Nezabývá se zbytečně moc teorii, pouze v nezbytné možné míře pro vysvětlení nejdůležitějších pojmů, které jsou vstupem k pochopení praktické části knihy. Ta je pilířem celého průvodce, který nám poskytuje hlavně nástroje v podobě kognitivně-behaviorálních terapeutických postupů a metody všímavosti. Pomocí praktických cvičení, testů a kvízů a více než třiceti technik „Mindfulness“, můžeme nejen lépe pochopit naše emoce a prožívání, ale i se pokusit identifikovat jejich spouštěče a následně využít vhodnou strategii či postup, které nám mohou pomoci se vyrovnat s našimi obtížemi. A to nejen v daném okamžiku, ale při pravidelné praxi i v dlouhodobém horizontu. Neznamená to, že už nikdy nezažijeme negativní pocity jako hněv, strach, agresi, smutek, ale naučíme se s nimi natolik pracovat, že získáme schopnost znovu vstát, jít a překonávat překážky. Myslím, že to za to stojí.

Nesmíme opomenout jednu důležitou záležitost, která by měla jít ruku v ruce s prací na sobě samých, a to vždy zvážit možnost vyhledat odborníka z řad psychiatrů, psychologů či psychoterapeutů či v první fázi to může být i někdo z našich blízkých, ke kterým chováme patřičnou důvěru. Zkusit překonat své obavy a svěřit se. O této možnosti se autorka taktéž zmiňuje ve své knize, jen jsem ji nechtěla opomenout, aby někdo nenabyl dojmu, že musí být na vše sám a vše taky sám zvládnout. Je nezbytně důležité si umět říci o pomoc.

Z praktického hlediska se jeví daná publikace jako přehledná. Můžete v ní i listovat a vyhledat si třeba i zpětně potřebná cvičení, které zrovna chcete praktikovat. Je opravdu dobrým a jednoduchým pracovním nástrojem. Mimo jednotlivé kapitoly, které jsou přehledně rozděleny, zde naleznete přílohy, kde objevíte další doporučené zdroje informací, jako konkrétní aplikace pro IOS i Android, české webové stránky a vhodnou doporučenou literaturu, která je však pouze v AJ, a to považuji za velké mínus. Přece jen kniha vyšla na českém trhu, a proto by to chtělo uvést nejen české weby, ale i českou doporučenou literaturu. Co se mi teda vůbec nelíbilo, i když by někdo mohl namítat, že je to detail, tak to je obálka. S ohledem na obsah knihy, bych čekala něco harmonizujícího. Tohle mě vyloženě odpuzovalo, ale možná, že dospívajícím by se líbila. Ale pochybuji…

A pro koho je kniha vhodná? Můžu s klidným svědomím doporučit nejen doporučené věkové kategorii, ale i dospělým. Navzdory praktickým příkladům je spíše ze života mladého člověka. Dále ji jedinec může využít nejen sám pro sebe, ale zdá se mi uživatelsky přívětivá i pro profese, které v dnešní době pracují s dospívajícími či mladými dospělými. Vřele doporučuji.

Stop úzkosti

Název: Stop úzkosti – příručka pro teenagery
Autor: Regine Galanti
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2024
Počet stran: 184
Hodnocení: 85%

https://www.grada.cz/stop-uzkosti-14158/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Filip Homola (KUNG-FUCIU5): „Líbila se mi ta slovní hříčka, to spojení Kung-Fu a Konfucia“

Filip Homola200Filip Homola, člen elektronického projektu Kora et le Mechanix, přichází se svou zbrusu novou identitou aka KUNG-FUCIU5. Na novém albu 16 Little Stories přináší hudbu na pomezí DJingu, lo-fi hip hopu, jazzu a elektroniky.

...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Podlehněte kouzlu barevné mexické kuchyně

moderni mexicka kucharka 200V nakladatelství CPress vyšla Moderní mexická kuchařka, která přímo láká k přípravě burritos, tacos, sals a mnoha dalších dobrot.

 

...

Literatura

Ženy v přelomových situacích života

ritual 200Dnes představujeme knihu, která jako další dokazuje, že Švédi umí psát i něco jiného než zběsilé thrillery. Autorka Inger Edelfeldt se zaměřuje ve svých povídkách na ženy. Na ženy v určitém zlomovém okamžiku jejich života – první zklamání, první ...

Divadlo

Letní divadelní program pod petropavelskou katedrálou – již popatnácté

biskupsky dvur 200Malebný kout Zelného trhu ožívá neochvějně již patnáctým rokem poutavými příběhy z dílny Městského divadla Brno. I tentokrát je pro vás již připravena vskutku rozmanitá programová nabídka plná hvězd, které můžete obdivovat na letním neb...

Film

Závodničtí Rivalové rozduní nejen váš DVD přehrávač

rivalove perexV loňském roce vzniklo poměrně dost filmů, které jednoznačně velebili běžní diváci, fanoušci i odborníci. Jedním z nich je také drama z prostředí Formule 1 s názvem Rivalové. To se sice v osca...