Otázky a odpovědi nejen pro začínající houbaře

Otázky a odpovědi nejen pro začínající houbaře

Tisk

nejcastejsi-otazky-o-houbach200Nejčastější otázky o houbách s podtitulem Více než 100 otázek a odpovědí mykologů je název novinky z nakladatelství Kazda.

 

 

 

Kniha začíná předmluvou a úvodními kapitolami o tom, co jsou houby, jak se určují, co je potřeba k houbaření, jaká je trvanlivost hub a co dělat při otravě houbami. To se mi jevilo jako velmi praktické a byla jsem ráda, že jsem si to přečetla. Následují části rozdělené podle druhů hub na hřibotvaré, lupenotvaré a holubinnkotvaré, liškotvaré, chorošotvaré a kkustřebkovité a v závěru se nachází další informace v podobě odborné literatury, poraden a webových stránek. Kromě rejstříku zde najdeme také informace o autorech.

Björn Wergen v předmluvě uvádí, že se příručka snaží co nejsrozumitelněji odpovědět na různorodé otázky, které si lidé kladou při sběru hub. Zaměřili se přitom na ty nejčastější a vycházeli z oblíbeného německého diskuzního fóra o houbách, jehož je Björn moderátorem. Cenným zdrojem otázek a odpovědí autorům byly také houbařské exkurze s úplnými začátečníky. „Příručka neobsahuje určovací klíč, protože určování hub není jejím cílem – má zodpovědět otázky, které si houbaři často kladou,“ dodává Björn Wergen.

U jednotlivých hub patří mezi nejčastější otázky, kde se dají najít, jak se od sebe liší, případně s čím se dají zaměnit a jaké jsou důsledky požití jedovatých hub. Mě zaujala například otázka, jestli jsou plodnice hřibu hnědého stále radioaktivně kontaminované s tím, že by se tento hřib měl konzumovat jen v omezené míře nebo například zamyšlení nad tím, jak je možné, že je houba, kterou jsme roky sbírali a jedli, najednou označena jako jedovatá. Zde autoři doporučují nespoléhat se na znalosti prarodičů a raději sáhnout po novějších atlasech.

Jako cenné jsem vnímala také popisy otrav houbami, protože u nich si člověk opravdu rozmyslí sbírat něco, co nezná a určitě si bude dávat pozor. V tomto ohledu mě například překvapilo, že u otravy muchomůrkou zelenou je doba než se objeví první příznaky šest až deset hodin s tím, že po první fázi otravy projevující se kolikovitými bolestmi břicha a průjmy, dochází k mírnému zlepšení. To je však následováno poslední fází otravy, kdy postiženému začnou selhávat játra.

Nejsem si úplně jistá, jestli tento titul ocení zkušení houbaři, ale věřím, že si v něm každý něco najde. Já jsem se při čtení dozvěděla několik nových informací a zajímavostí a také jsem si zavzpomínala na karbolový zápach, když jsme od někoho dostali „žampiony“, ale byla to jedovatá pečárka zápašná.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Nechte si poradit od zkušených mykologů

Björn Wergen (1985) působí od roku 2001 jako mykolog v Německé mykologické společnosti a od roku 2015 vede výstavu hub ve Schwarzwaldu v Hornbergu v Bádensku-Württembersku. Houby jsou jeho koníčkem už od dětství. Je moderátorem různých internetových fór a skupin na Facebooku, kde odpovídá na dotazy houbařů a zájemců o rady.

Katrin Gilbertová (1987) působí od roku 2014 v Německé mykologické společnosti. Během vysokoškolského studia biologie se zaměřila na houby. Na podzim každoročně pořádá houbařské exkurze.

nejcastejsi-otazky-o-houbach

Nejčastější otázky o houbách
Více než 100 otázek a odpovědí mykologů
Autor: Björn Wergen, Katrin Gilbertová
Překlad: Martin Richter
Žánr: průvodci a atlasy, příroda
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2023
Počet stran: 128
Hodnocení: 85 %

https://www.knihykazda.cz/nejcastejsi-otazky-o-houbach/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Štěpánka Živčáková: Na besedách se snažím vytvářet bezpečný prostor

Zivcakova perexŠtěpánka Živčáková je žena, která miluje výzvy. Tou aktuální je pro ni pořádání besed na téma deprese. Tato nemoc jí před deseti lety zcela nečekaně vlétla do života. Jako hurikán, který vše zničil, aby mohlo vyrůst něco nového. Svůj příběh...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Hvězdné karty Lindy Goodman

hvezdne karty perex"Jakou píseň touží slyšet tvé srdce?" ptá se autorka Crystal Bush ve své knížečce u Hvězdných karet. Pouhých 33 kartiček s odkazem na astrologii, numerologii a s přímostí, s níž uznávaná astroložka Linda Goodman pracovala cel...


Literatura

Všechny vůně Afriky přinášejí pižmo sexu i pachuť smrti

Vsechny-vune-Afriky 200Nakladatelství Jota přináší tentokrát především čtenářkám toužícím po dobrodružství v exotické Africe román Zuzany Beranové Všechny vůně Afriky, který se odehrává v Keni. Hlavní hrdinkou p...

Divadlo

Co nabídnou komorní scény zlínského divadla

200divadlaMěstské divadlo Zlín disponuje dvěma menšími scénami, které nabízejí jiný zážitek než prkna velkého sálu. Jedná se o Studio Z a klubovou Dílnu. Pro 68. sezonu si připravili několik nových her, se kterými vás nyní seznámíme.

...

Film

Král Belgičanů

Kral belgicanu perexNicolas III., belgický král, je právě na státní návštěvě v Istanbulu, když se dozví, že se jeho země rozpadla. Chce se okamžitě vrátit domů, aby zachránil své království. Sluneční bouře ale způsobí, že je vzdušný prostor kompl...