Vyšly další Téměř zapomenuté recepty

Vyšly další Téměř zapomenuté recepty

Tisk

temer zapomenute recepty200Michaela Smolová se opět pustila do tvorby kuchařky a v nakladatelství Grada tak vyšly Téměř zapomenuté recepty 2. Kuchařka má tentokrát podtitul Klenoty rakousko-uherské kuchyně.

 

 

 

Autorka v úvodním slovu popisuje, že recepty z obou knih si původně zapisovala pro své děti s tím, že měla v plánu jim předat ucelenou sbírku jejich rodinných receptů, které sesbírala od jejich babiček, maminky, které má od své kmotry nebo babičky jejího muže. „Ale nakonec jsem se rozhodla, že si ho nenechám jen pro sebe a své děti, jsou to recepty, které jsou generacemi otestované a odzkoušené, a proto fungují a hlavně chutnají,“ doplňuje.

Recepty jsou v knize rozdělené na: sváteční recepty, chlév, pečivo a slané recepty, drobné zákusky, moučná jídla, na kafíčku, tradiční kynuté recepty, ovocné recepty a pochoutky. U každého receptu je krátký úvod, informace o množství, seznam přísad, srozumitelný postup a také celostránková fotografie. V úvodech se dozvíte spoustu zajímavostí, například u vánočky se můžete dočíst, že v Rakousku se pekla na Svátek všech svatých, rozdávala se sirotkům jako poselství od jejich zesnulých rodičů a symbolizovala tak spojení mezi světem živých a mrtvých. To jsem nevěděla a zaujalo mě to.

Záložku jsem si ihned dala na domácí bramborový chléb, který musím vyzkoušet především z toho důvodu, že vypadá hodně podobně jako ten, co jsme v dětství jedli na dovolené. Dále mě na první přečtení zaujaly pařené buchty, tyrolský závin s mandlovou náplní a lité trdlo. Překvapil mě také recept na Non plus ultra, které máma dělávala každé Vánoce a táta vždy říkal, že takový název neexistuje. A hle, zde je recept i s legendou o Héraklovi a na fotce mnohem preciznější provedení, než na jaké jsme byli zvyklí.

Téměř zapomenuté recepty 1 vycházely především ze slovenské kuchyně a byly mi tak bližší, ale zde je zase více novinek a tím pádem i inspirace. Je tak kam sáhnout, což se cení. Obecně se mi Téměř zapomenuté recepty moc líbí, protože je z nich znát, že jde opravdu o ověřené recepty. Navíc jsou kuchařky takové čisté a poctivé a také je v nich hodně receptů, což dnes bohužel není samozřejmostí.

Michaela Smolová z lásky k dobrému jídlu a sladkostem vymyslela blog Sisters Bakers, do kterého zatáhla i svou mladší sestru Katarínu Dimoulatos. Ta pracuje jako matrikářka a bydlí se svým řeckým manželem a dvěma dětmi v rodinném domě se zahrádkou. Na blogu se dnes nachází plno receptů. Velkou vášní Michaely je pečení, ale také je mámou, manželkou a marketingovou konzultantkou na volné noze. Ráda hraje na klavír, venčí psa, nebo posedává a debatuje s rodinou.

temer zapomenute recepty

Téměř zapomenuté recepty 2
Klenoty rakousko-uherské kuchyně
Autor: Michaela Smolová
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2022
Počet stran: 176
Hodnocení: 87 %

https://www.grada.cz/temer-zapomenute-recepty-2-13027/


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Sylva Lauerova perexFanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i no...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Čtěte také...

Další jedlá školní zahrada díky podpoře Lidlu

zahradka2Další nová jedlá školní zahrada se otevřela ve čtvrtek 8. června při Fakultní základní škole profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK, Praha 13, Fingerova 2186 se sídlem ve Stodůlkách – Praha 5. Byl to výsledek spolupráce mezi společností Lidl a p...


Literatura

Historie jednoho obrazu

koncert bez basnika 200Nevzpomínám si na knihu, která svým názvem a podtitulem absolutně odkryla svůj děj. Když vidíte „Koncert bez básníka“ ještě to nemusí být tak jasné, ale když se dostanete k podtitulu „Román o tom, jak básník Rilke zmizel...

Divadlo

Zdenek Merta a jeho hosté si zahrají u klavíru v Městském divadle Brno

merta200Kdo zná Zdenka Mertu více než jen jako výtečného klavíristu z divadelních a koncertních sálů, ví, že je tento muž výborným a vtipným společníkem, šarmantním svůdcem nečekaných myšlenek a také pozoruhodným vypravěčem s uměním naslouchat jiným. Na hudbu po...

Film

Terminátor 2: Zničí nás umělá inteligence?

terminator 2 schwarzeneggerV roce 1991 se Američani přestávají mazlit s filmovými efekty a i když na to nemají pořád to nejlepší vybavení, na film Terminátor 2: Den zúčtování se dá koukat dodnes. Leckomu ukápne nostalgická...