Změněné stavy: Mysl, drogy a kultura

Změněné stavy: Mysl, drogy a kultura

Tisk

big zmenene-stavy-mysl-drogy-a-kultura-kjU-501788Nakladatelství Dokořán vydalo další malou knížku do kapsy v edici Pergamen. Tentokrát na velmi zajímavé téma – změněné stavy vědomí. Autorem je Ben Sessa, který se zaměřuje na výzkum terapeutického využití psychedelických látek. Co všechno tedy v knížce najdete?

 

Knížečka stručně nastiňuje možnosti, jak se dostat do rauše. Zkrátka a dobře do změněného stavu vědomí. Ale pozor! Tyto stavy nenavozují pouze drogy, které bychom mohli považovat za návykové a nebezpečné. Mohou to být i látky, které běžně známe v naší každodennosti. Látky, které s oblibou konzumujeme. Například ty, jež jsou obsaženy v kakau a čokoládě, anebo docela obyčejný cukr. Pak jsou to i některé hormony. Pojďme se ale podívat, na jaké otázky nám kniha dokáže odpovědět. Tak třeba:

Co se s vámi děje při pití kávy? Působí čokoláda opravdu jako afrodiziakum? Jak fungují takové drogy jako alkohol a cannabis? Hrála psychedelie roli v evoluci člověka? Co znamenají naše sny? Co se s námi děje v hypnotickém stavu? Jak změní naše vnímání afrodiziaka? Jak působí na člověka antidepresiva? Jak funguje lidský mozek? V čem spočívá práce šamana? Co se stane, když přestaneme jíst? Co je to kvantové vědomí? Jaké látky patří přírodní psychedelika? V této fascinující knížce se přední psychofarmakolog Ben Sessa zabývá drogami, jejichž složení i účinky popisuje, drogami zákonnými i nezákonnými, přírodními i syntetickými, od nikotinu k endorfinům, od cukru k antidepresivům, které dennodenně užívají lidé po celém světě, aby si změnili stav vědomí.

O autorovi:

Ben Sessa je jedním z nejvýznamnějších výzkumníků zaměřujících se na terapeutické využití psychedelických látek, jako jsou léčebné konopí, MDMA či psilocybin. Pracuje jako psychiatr v oblasti závislostí a traumatologické psychiatrie a je autorem knih The Psychedelic Renaissance či To Fathom Hell or Soar Angelic. Žije v Bristolu.

Hodnocení knihy:

Knížečka je sice velmi stručná, přesto velmi přehledně poskytuje základní informace, které vás mohou zaujmout. Jediné, co mi vadilo, byla příliš malá písmenka. No jo, ale jak jinak by se to tam všechno vešlo! Příjemné jsou obrázky a dovysvětlující informace nebo chemické vzorečky. Doporučuji!

big zmenene-stavy-mysl-drogy-a-kultura-kjU-501788

Název: Změněné stavy: Mysl, drogy a kultura
Autor: Ben Sessa
Překlad: Jiří Pilucha
Nakladatelství: Dokořán
Edice: Pergamen
Počet stran: 58
Hodnocení: 90 %

https://www.dokoran.cz/index.php?&;p=book&id=1300


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Černobílá fotka má své kouzlo, může obsahovat tajemství i příběh, říká Robert Rohál

robert perexI když nechtěl letos vystavovat, nakonec bude mít od druhé poloviny července fotografickou výstavu v kroměřížské cukrárně Amadeus. Záměrně prý plánoval na tento rok pauzu s tím, že musí vymyslet něco nového. A zatímco přemýšlí o novém proje...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Čtěte také...

Naučte se, jak žít prostě

zijte proste 200Zero waste je aktuálním a důležitým tématem, proto není divu, že o něm vyšla další kniha. Tato je z nakladatelství Anag a nese název Žijte prostě s podtitulem Průvodce přirozeným domovem s minimem odpadu.


Literatura

Jedny netradiční lázně a devět cizinců

Uplne cizi lida perexDo lázní uprostřed pustiny zavítalo devět různých lidí. Rozvedená matka čtyř dětí, které se nelíbí její postava. Mladý rozvodový právník, toužící najít své skutečné já. Starnoucí autorka romantických knih. Starší rozvedený...

Divadlo

Dream job nebo mediální pakáž?

MP DJ perexJe poslední týden před volbami a v redakci nejmenovaného periodika vládne napětí. Nestačí, že musí celý tým během předvolebního týdne dělat přesčasy, aby byly pokryty všechny důležité události, ale je potřebné zveřejnovat všechno dřív, než konku...

Film

Prolomení kódu Enigmy postrčilo soukolí světových dějin

KodEnigmy perexŽivotopisné válečné drama Kód Enigmy vypráví příběh matematického génia, který díky svému úžasnému talentu pomohl zkrátit 2. světovou válku a zachránil tak tisíce lidských životů. Profesor matematiky a kryptoanalytik Alan Turing se spol...