Motivační knížka nejen pro děti
Kultura21.cz

Motivační knížka nejen pro děti

ryby ktere lezou na stromy 200Sebastian Fitzek se běžně zaměřuje na psaní psychothrillerů, ale tentokrát se pustil do úplně jiného žánru. Především pro své tři děti napsal knihu Ryby, které lezou na stromy s podtitulem Kompas pro velké dobrodružství jménem Život.

 

 

 

Tvorba této knihy vycházela z toho, že si Sebastian Fitzek uvědomil, že má spoustu věcí, které chce svým dětem předat a nedovede si představit, že by k tomu už neměl mít příležitost. „Nepsal jsem tuto knihu jen pro své děti, psal jsem ji i sám pro sebe. Abych si utřídil myšlenky a udělal si jasno sám o sobě. V tom, za čím si stojím,“ popisuje v úvodu.

Název Ryby, které lezou na stromy vychází z citátu od Alberta Einsteina nacházející se na první straně knihy: „Každý je génius. Ale pokud budete rybu posuzovat podle její schopnosti lézt na strom, bude celý život žít s vědomím, že je neschopná.“ Ten je nadále rozebírán v první kapitole a následuje jich dalších 17 zaměřených na různé etapy cesty i života.

Autor se zabývá kompasem, pohonnými hmotami, společníky, cílem, ale také rozcestníkům, slepým uličkám, nebo odjezdům a návratům. Nejrůznější osobní zážitky prokládá radami a mnohými výzvami. Ty by se daly takzvaně tesat do kamene a rozhodně vedou k zamyšlení. Například:

  • Všechno zpochybňujte.
  • Dělejte něco.
  • Život není obchod. Nebuďte vypočítaví.
  • Vaší nejdůležitější komoditou ke směně je čas.
  • Berte vážně to, co děláte. Ale sami sebe zas tak moc ne.

Od knihy jsem neměla příliš velká očekávání, ale byla jsem na ni zvědavá, protože mám ráda Fitzekovy thrillery. Velmi mě překvapilo, jak dobře se četla a jak mi vše dávalo smysl. Navíc mě bavilo, když autor prozradil něco ze svého života, ať už šlo o psaní nebo například jeho sen stát se slavným hudebníkem. Často jsem se i zasmála a získala zajímavé poznatky třeba o zkoušení kalhot.

Sebastian Fitzek se narodil 13. října 1971 v Berlíně. Studoval práva, pracoval jako šéfredaktor a programový ředitel pro několik rozhlasových stanic v Německu. Jeho první velká zkušenost s psaním byla s Jürgenem Udolphem jako jeho spoluautor. Od roku 2006 píše psychologické thrillery, ze všech se staly bestsellery. Byly přeloženy do 20 jazyků, některé by měly být i zfilmovány. Fitzek je ženatý od roku 2004, má tři děti a žije v Berlíně. Píše knihy a do novin a patří mezi nejúspěšnější německé spisovatele.

ryby ktere lezou na stromy

Ryby, které lezou na stromy
Kompas pro velké dobrodružství jménem Život
Autor: Sebastian Fitzek
Překlad: Martina Nováková
Žánr: osobní rozvoj, duchovní nauka, pozitivní myšlení
Nakladatelství: Anag
Rok vydání: 2021
Počet stran: 184
Hodnocení: 75 %

https://www.anag.cz/ryby-ktere-lezou-na-stromy-kompas-pro-velke-dobrodruzstvi-jmenem-zivot/pA97.5868/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Felix Holzmann znovu na scéně.

200roz12. října 2013 uvedlo pražské divadlo Semafor premiéru pořadu herce, moderátora a režiséra Davida Šíra s názvem NOVÉ SCÉNKY FELIXE HOLZMANNA. A protože to je bezesporu ojedinělá příležitost, přinášíme čtenářům rozhovor s Davidem nejen o tomto pořadu, ale...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Kopřiva - Recepty pro zdraví, krásu a vitalitu

kopriva 200„Hrst kopřivy denně udrží doktora od těla!,“ to tvrdí autorka knihy Kopřiva - Recepty pro zdraví, krásu a vitalitu Leonie Gabriele Bräutigamová. V dubnu vyšla tato báječná kniha o zeleném pokladu u nakladatelství Grada a myslím, že by rozhodně n...


Literatura

Historická romance vlivné spisovatelky: Králův generál

kraluv general 200Nakladatelství Motto se tento rok rozhodlo oživit zájem o významnou britskou autorku Daphne du Maurier. V únoru vydali román Hospoda na Jamajce a vydařený soubor Ptáci a jiné povídky. V březnu vydali historický román s názvem Králů...

Divadlo

Vejměnek – nová letní scéna v Brně

carodky perexKdyž se po dlouhé době bez divadla, divák toužící po nějakém představení podívá, cože se hraje u Buranů v Brně, čeká ho překvapení. Koncem sezony, která díky čínskému viru nehrála, se zvědavec potěší, že i „Burani“ už začali hrát. Ale ouha, ...

Film

Negativní postavy mám raději, říká čerstvý padesátník, herec Roman Luknár

roman luknar perexZnámou tváří je Roman Luknár už od svých dětských let, kdy začal hrát ve slovenském filmu a televizi, zatímco české publikum se s ním seznámilo až poměrně nedávno. To už byl vystudovaným hercem, ale do Česka si zpravidla jen tak...